Nyt loppu atkins!

Alkaa jo pikkuhiljaa tulla kaiken maailman kananmunat ja pihvit korvista ulos! Joillekkin toi voi sopia, mutta mulle ei. Kaksi viikkoa sitä kestin, mutta nyt saa riittää. Alan nyt noudattaa ihan sellasta alakarppia kun hyvältä tuntuu ja maistuu.
3682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se ruokavalio siitä muuttunut monipuolisempaan suuntaan...
Kaksi ekaa viikkoa ovat tiukat ja sitten saa jo syödä monipuolisemmin.Itse olen ollut atkinsilla viikon ja olen tehnyt itselleni leipää, paistoksia, salaatteja, munakasta, pihvejä...
Eikä tunnut ruokamenuu yhtään suppealta, päinvastoin, luulen, että syön nyt monipuolisemmin kuin aikaisemmin...

Uusia ruokareseptejä vaan kehiin!!
Alkaa se makaronilaatikkokin maistumaan puulta, jos sitä syö monta päivää peräkkäin.

Ja ah, ne ihanat jälkiruuat, mitä atkinsinkin kirjassa on... NAM!

Äänestä
  • Millasta leipää oot tehny? Itse syön jonkin verran ruisleipää, mutta jos sulla on joku hyvä resepti niin olisin kiinnostunut.

    Äänestä

  • Atkinssi kirjoitti:

    Millasta leipää oot tehny? Itse syön jonkin verran ruisleipää, mutta jos sulla on joku hyvä resepti niin olisin kiinnostunut.

    Eli tällaista olen tehnyt,
    Ihan sen atkinsin kirjan ohjeiden mukaan

    3 munaa, kelt. ja valkuaiset eroteltuna
    2 rkl hapankermaa
    1 rkl leivinjauh.
    2 rkl voita sulatettuna
    1 1/5 dl soijajauhoja

    Sit vaan yhdistetään keltuaiset ja kuivat aineet, vatkataan valk. kovaks vaahdoks. Ja yhdistetään, varovasti, muuten ei nouse kunnolla. Kaadetaan voideltuun vuokaan ja paistetaan 180 asteisessa uunissa n. 50 min. tai sit kun on saanut kullanruskean värin.
    Maistuu hyvältä ja on sallittua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokeilin kirjoitti:

Alkaa jo pikkuhiljaa tulla kaiken maailman kananmunat ja pihvit korvista ulos! Joillekkin toi voi sopia, mutta mulle ei. Kaksi viikkoa sitä kestin, mutta nyt saa riittää. Alan nyt noudattaa ihan sellasta alakarppia kun hyvältä tuntuu ja maistuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu