Olen 14w tyttö. Mietin onkohan taitouinti mun ikäiselle liian vaikeeta? Kertokaa taituimarit...
Taitouinti
10
2063
Vastaukset
- maalikko
Aloita vain uusi harrastus. Siskoni kaverit harrastavat sitä ja sanovat sitä kivaksi mutta ei liian vaikeaksi.
- elkku
No et todellakaan ole liian vanha etkä liian nuori aloittamaan taitouintia. Kiireesti vain nimi listaan alkeiskursseille ja siitä se lähtee, taitouinti on tosi mukavaa eikä siihen kyllästy. Kaverini aloitti vuosi sitten ja on edistynyt hurjasti ja nyt jo matkalla maajoukkueeseen. Perusuimataito ja lihasvoima on hyvin tärkeää nimittäin taitouinti vaatii tosi paljon lihasvoimaa, rytmitajua ja taitoa. Taitouintihan onkin Taitolaji,kestävyyslaji sekä voimalaji. Taitouintiin kuuluu paljon kuvioita jotka tehdään osittain veden pinnalla sekä veden alla, koskaan ei saa koskea jalat pohjaan esim kilpailuissa tälläinen joukkue hylätään. Musiikkiohjelmissa luovuus, taidot ja esiintymiskyky päästetään irti! Musiikkiohjelmia ovat yksinuinti (soolo), pariuinti (duo), joukkue ja näiden kaikkien yhdistelmä eli yhdistettyvapaaohjelma (combo). Taitouinti on vaikeaa ainakin alussa ja vaatii kovaa harjoittelua mutta se myös kasvattaa mielestäni itsetuntoa ja yhteispeliä.
- taitoumari
taitouinti on vaikea laji,olen itse harraastanut noin 2 vuotta ja olen 14 wee....mutta oletko hyvä oppimaan asioita???harjoittelu on hyvä,ja kunto pysyy hyvävä myös....laita viestii niin vastailen....
- minä vaan
joo,rupee ihmeessä harrastamaan taitouintia se on toosi kivaa:)
etkä oo liian vanha...- Kokemusta on
Taitouinti ei huipulla ole helppoa ja tämän hetken maajoukkueeseen tarvitaan kyllä vuosien harjoittelu koska maajoukkueen tytöt ovat uineet samalla kokoonpanolla viitisen vuotta... Joten tasoerot kyllä huomaa jos joku aloittelija joukkoon yrittää. (Eli kaksi vuotta ei kyllä riitä, trust me)
Kannatan aloittamista, venyttely ja peruskunto ovat tärkeä osa lajia sekä rytmitaju. Happea pidätetään välillä jopa pahaanoloon asti, tosin ei alussa vaan kun huipulle tähdätään. - :)uimaan
Kokemusta on kirjoitti:
Taitouinti ei huipulla ole helppoa ja tämän hetken maajoukkueeseen tarvitaan kyllä vuosien harjoittelu koska maajoukkueen tytöt ovat uineet samalla kokoonpanolla viitisen vuotta... Joten tasoerot kyllä huomaa jos joku aloittelija joukkoon yrittää. (Eli kaksi vuotta ei kyllä riitä, trust me)
Kannatan aloittamista, venyttely ja peruskunto ovat tärkeä osa lajia sekä rytmitaju. Happea pidätetään välillä jopa pahaanoloon asti, tosin ei alussa vaan kun huipulle tähdätään.Heip. Ite lueskelin tässä netistä just taitounnista ja kiinnostuin siit.
Täytän tammikuus 15 joten ei varmaa oo liian myöhäst alottaa? Toi olis tosi kiva laji ku lopetin kulme vuotta sit uimisen ku olin kilpaillu 7 vuotta ja nyt oon tanssinu 3 vuotta. nii vähän haikailen veteen takasin ja tossa taito uinnissa noi mun lempi lajit yhdistyis. Että sopiskohan mulle tuo laji?
- taitouimariksi?
Mäkin oon kiinnostunu taitouinnista. :) Miten ja mistä voi aloittaa taitouinnin?
Ihan joka seuralla ei ole taitouintiporukkaa, mutta ensimmäinen etappi olisi varmaankin soitto paikalliseen uimaseuraan. Luettelon kaikkien Suomen seurojen yhteystiedoista saat osoitteesta http://www.uimaliitto.fi/fi/seurat/ (linkit saattavat olla vanhentuneita, mutta kaupunki ei näy) tai http://www.octoopen.fi/selectMenuClubs.do (seurojen kotipaikkaa ei näy listassa, mutta tiedot varmemmin oikeita). Suurin osa seuroista tosin on vain kilpauintiseuroja, ja seassa on muutama uimahyppyseurakin.
Aloittamisesta: Jos on mitään liikuntapohjaa (mielellään kestävyyslajista), niin koskaan ei ole liian myöhäistä aloittaa. Sohvan pohjalta ponnistaminen on murrosiän jälkeen hankalampaa jos tavoitteena on tulla urheilijaksi lajista riippumatta. Kuntoiluhan tosin kannattaa aina.juho.ratava kirjoitti:
Ihan joka seuralla ei ole taitouintiporukkaa, mutta ensimmäinen etappi olisi varmaankin soitto paikalliseen uimaseuraan. Luettelon kaikkien Suomen seurojen yhteystiedoista saat osoitteesta http://www.uimaliitto.fi/fi/seurat/ (linkit saattavat olla vanhentuneita, mutta kaupunki ei näy) tai http://www.octoopen.fi/selectMenuClubs.do (seurojen kotipaikkaa ei näy listassa, mutta tiedot varmemmin oikeita). Suurin osa seuroista tosin on vain kilpauintiseuroja, ja seassa on muutama uimahyppyseurakin.
Aloittamisesta: Jos on mitään liikuntapohjaa (mielellään kestävyyslajista), niin koskaan ei ole liian myöhäistä aloittaa. Sohvan pohjalta ponnistaminen on murrosiän jälkeen hankalampaa jos tavoitteena on tulla urheilijaksi lajista riippumatta. Kuntoiluhan tosin kannattaa aina....ja ekan linkin kohdalla piti siis sanoa "kaupunki näkyy", osalla seuroista kun ei ole kaupungin nimeä yhdistyksen nimessä.
- Taitouimari <3
No ei todellakaan oo liian vaikeeta ton ikäselle! Menin ite alkeiskurssille 9 vuotiaana, ja nyt oon 12v. ja kilparyhmässä. Kilpailussaki on sillee eri sarjoja. Yhessä ui 12v. ja alle, yhessä 13v. - 15v. (tai 14v., en muista) ja yhessä 15v. - 18v. (tai 17v.?) Ja sit vikassa aikuiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857