Hei kaikki! Olen 13-vuotias poika joka harrastaa vesipalloa. Vesipallo on raskas ja kova joukkue laji jota pelataan vedessä niin, ettei jalat ylety pohjaan. Vesipallossa on kaksi maalia niinkuin missä tahansa pallopelissä. Kenttä on miehillä lähes 30 metriä pitkä ja 20 metriä leveä. Kentällä on kuusi pelaajaa maalivahti. Erät ovat 4 kertaa 7 min. Vesipallo on mielestäni hieno laji! Kertokaa kaikki kokemuksenne vesipallosta!
Vesipallo
7
1889
Vastaukset
- ex-peluri
Hienoa, että olet löytänyt hyvän lajin.
Vaikka monet puhuvat, että se taitaa olla kova laji, niin tuskin he edes itse tajuavat lähellekkään kuinka kovaa se on.
Peli on kovaa kontaktia ja tiukkaa uintia ja samalla vaatii myös hyvää teknistä taitoa käsitellä palloa vain yhdellä kädellä. Harmi, ettei laji ole hirvittävän iso, vaan mikäli nyt oikein tiedän, niin sinun ikäisellesi ei taida montaa vastustajajoukkuetta löytyä.
Peli on kuitenkin hieno ja muista että se on vanhin palloilu olympiakisoissa. Jalkapallo tosin alkoi samoista kisoista aikoinaan, mutta ensimmäinen jalkapallopeli pelattiin päivä pari ensimmäistä vesipallopeliä myöhemmin. Suomessakin peliä on taidettu pelata noin satakunta vuotta.
-Simmis jyrää- - VesPa!!
Harrastin itsekin kyseistä lajia pari vuotta sitten ja minulla on vain hyviä muistoja. Harrastamiseen jäi kivasti koukkuun. Ennen harkkoja ei olisi jaksanut lähteä, koska tiesi, että oli tulossa rankat treenit, mutta jälkeenpäin oli aina ihanan sporttinen olo. Opin täsittelemään palloa lyhyessä ajassa yhdellä kädellä hyvin, josta on ollut apua moneen muussakin lajissa. Harmi vaan, että tällä paikkakunnalla ei ole kunnon joukkuetta, jossa voisi harrastaa oman ikäisten parissa. Itse olin harrastaessani 14-vuotias. Nyt haluaisin aloittaa uudelleen, mutta täällä joukkuetta ei enää ole olemassa. VESPA KUNNIAAN!!
- Palloilija
Hyvä kun jotku viittii tänne kirjottaa vesipallostakin jotain. Pelaan itsekin myös kyseistä lajia (vielä junioreissa) ja innostus on korkealla. Tuntuu olevan innostusta myös monella muullakin. Eihän siitä mihinkään pääse että hieno laji on tämä..
- saukot #12
oon 15 wee pelasin vesipalloa ja oli saukoissa in jyväskylä mistä joukkueesta sää oot??
- Hilkka
Missä 13 vuotias poika voisi aloittaavesipallo harrastuksen?
Kyselee kummitäti- :)
Ainakin Suomen Uimaliiton sivuilla on lista paikkakunnista ja seuroista, joissa on vesipallotoimintaa:
http://www.uimaliitto.fi/vesipallo/seurat/
Näiltä sivuilta löytyvät myös seurat, jotka järjestävät ilmeisestikin vesipallon junioriversiota vesistä:
http://www.uimaliitto.fi/vesipallo/vesis/
Seurojen kontaktiosoitteet lisätietoja varten löytynevät sivuston linkeistä.
- centterin puolustaja
Pelaan ite myös vesipalloo d-junioreis eli ysikaseis. Mahtava lajihan toi on =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502