Tietäiskö kukaan mitään suhtedullisia tai normaalihintaisia ja ennenkaikkea laadukkaita meikkejä atoopikolle? Mulla on herkkä, kuiva iho, ja usein punaisia läikkiä ihollani. Etenkin silmät kutisevat. Haluaisin löytää ainakin hyvän meikkivoiteen ja peitevoiteen, sillä ihollani on useita punaisia finniarpia tms?
meikkejä atoopikolle?
peppi
2238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suosittelen silmänympärysvoiteeksi sinulle Avenen Eye Contour Creamiä. Todellinen ihmevoide, toimii itselläni ainakin erittäin hyvin. Yhtään ei ole kutittanut silmiäni eivätkä ne ole punoittaneet kun olen käyttänyt tuota voidetta. Jos kuitenkin joskus lopetan voiteen käytön ja siirryn johonkin toiseen kokeillakseni sitä menee silmänympärys iho heti ihan punakaksi. :-) Avenelta löytyy myös hyviä ihonhoitotuotteita. Clinique sekä Louis Widmer ovat kummatkin hyviä merkkejä atoopikolle. Jos päätät ostaa Cliniquen tuotteita, tarkista että ostat alkoholittoman kasvoveden (muistaakseni numero 1), sillä muut saattavat ärsyttää ihoa. Myös BM-voide sekä saman yhtiön yöksi laitettava geeli28 ovat toimineet hyvin ihollani ja olen kuullut niistä paljon hyvää. BM tuotteita löydät kosmetologeilta tai apteekista.
Sitten ihan meikeistä..
Cliniquen tuotteet ovat toimineet hyvin minulla. Käytän erityisesti Cliniquen silmätuotteita sekä huulipunia. Joe Blascon meikkituotteet ovat myöskin ihoystävällisiä ja hajusteettomia. Vaikka ne ovatkin veden- sekä hienkestäviä ei kannata antaa sen pelästyttää, sillä kun pesee ne pois hyvin illalla (yleensä lähtee vahvinkin iltameikki pois kolmella pesukerralla ja kasvovedellä) ne vain suojelevat herkkää ihoasi päivällä ilmansaasteilta, tuulelta, kylmältä, auringolta yms. Blascolla on myös mielestäni ehdottomasti monipuolisin värivalikoima meikkivoiteista, joten oikean värin löytäminen pitäisi käydä suhteellisen helposti.
Kun ostaa hyviä laadukkaita hintaviakin tuotteita niin monesti oikeasti "säästää" rahaa. Blascon meikkivoide on noin 40 euroa (tosin hyvin usein alennuksessa, joten tarkkaile alennusmyyntejä) mutta koska se on tiivistä peittävää vahaa, sitä tarvitaan vain hyvin vähän. Lisäksi sitä levitetään ensin kevyesti koko kasvoille ja tämän jälkeen jos jää arpia tms. voi kevyesti vielä laittaa hieman peittävämpää peitevoidetta (Dermaceal). Taatusti ei näy arvet enää sieltä alta. :-)
Vaikka se kuulostaakin ehkä oudolta suosittelen sinulle jotakin vedenkestävää hajusteetonta ripsiväriä. Olen ainakin itse huomannut että vedellälähtevät ripsivärit ärsyttävät minun silmiäni enemmän. Aikaisemmin minulle sopi loistavasti Lancomen vedenkestävä ripsiväri, mutta en kuitenkaan suosittele sitä sinulle, sillä en ostaessani tiennyt että yhtiö tekee eläinkokeita. Blascolla sekä Cliniquella on myös vedenkestäviä ripsiväriä, joten varmastikin jommalta kummalta heistäkin löytyy aivan hyvä ripsiväri ellei parempikin. :-)
Hyviä tuotteita löydät lisää varmastikin täältä sivustolta:
http://www.hajusteeton.com
Kiitos varsin kattavasta vastauksestasi! Täytyy hyödyntää vinkkejäsi.