Minua kiinnostaisi tietää, mikä olisi sopiva päivittäinen kalorimäärä 173cm pitkälle ja 70kg painavalle naiselle?
Olen selaillut netistä aiheeseen liittyviä sivuja, mutta en ole löytänyt yhtä selvää vastausta.
Haluaisin pudottaa painoani viisi kiloa. Yritän kävellä päivittäin ainakin 20 minuutin lenkin ja pitää syömäni ruoan energiamäärän 1500 kcal:ssa.
Onko tämä tarpeeksi?
Olen selaillut netistä aiheeseen liittyviä sivuja, mutta en ole löytänyt yhtä selvää vastausta.
Haluaisin pudottaa painoani viisi kiloa. Yritän kävellä päivittäin ainakin 20 minuutin lenkin ja pitää syömäni ruoan energiamäärän 1500 kcal:ssa.
Onko tämä tarpeeksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aloita 2000kcal. Jos paino ei tipu niin sitten 1800kcal sitten paino pitäisi ainakin tippua..
Muista että 1kg läskiä on sopiva pudotus vauhti.
PS.muistakkin käydä sitten lenkillä, mielummin heti aamulla tyhjällä mahalla 30min.
http://ffp.uku.fi/energynet
Energialaskuri ym. kivaa.
Tsemppiä laihduttamiseen!
Muista kuitenkin, ettet jätä liikaa lihaa ja maitotuotteita pois ruokavaliostasi! Mikäli et saa tarpeeksi proteiinia, yhden kilon viikko pudotuksella menetät 250 grammaa lihasta! Riittävä proteiinimäärä on (lähteestä riippuen) noin 1gramma proteiinia per painokilo.
Päivittäiseneregia tarve voisi olla noin 1800 kcal. Sillä pitäisi painon alkaa pudota.
Toivottavasti onnistut!!!
Haluaisitko minusta laihdutuskaverin?
Olen 173cm myös ja painoa n. 69kg. Eli samoissa mitoissa!!!
Olen yrittänyt etsiä mukavaa samanikäistä laihiskaveria! Vaihdettais vinkkejä ja kerrottais kuinka ollaan edistytty yms. :)
Jos haluat alkaa mailailemaan, niin laita sähköpostis tänne.
ps: Olen myös 18 vuotta.
pps: tavoite olis laihtua n. 5-6 kiloa huhtikuun alkuun mennessä. Lähden nimittäin etelään. :)
Olisi kiva alkaa mailailemaan. Laihduttaminen on sen verran tympeää puuhaa, että on mukavaa, kun vierellä on kaveri, joka on samassa tilanteessa. Kirjoittele aluksi osoitteeseeni [email protected] :) Annan sinulle sen jälkeen "virallisen" mailiosoitteeni. En viitsi laittaa sitä tänne kaikkien nähtäväksi ;)