poikaystäväni siirtyy torstaina haminaan ja ajattelin kysyä et tietääkö kukaan että pääseekö poikakamu jo sit seuraavana päivänä perjantaina lomille?On ollut jo kohta kaksi viikkoa kiinne ja ikävä on kova.
Hän ei itse tiedä pääseekö ja jos joku tietää niin kertoisitteko?
On vaan ristiäiset lauantaina ja meidät kummatkin on kutsuttu kummeiksi ja jos hän ei pääse niin huono juttu:(
Mut jos pääsee niin kertokaas jos joku tietäis..
Hän ei itse tiedä pääseekö ja jos joku tietää niin kertoisitteko?
On vaan ristiäiset lauantaina ja meidät kummatkin on kutsuttu kummeiksi ja jos hän ei pääse niin huono juttu:(
Mut jos pääsee niin kertokaas jos joku tietäis..
Vastaukset 5
Vanhimmat
kyllä kai ristiäisiin pääsee, jos tajuaa laittaa loma-anomuksen menee hyvissä ajoin. Varsinkin jos on kummin roolissa.
jospa soitat itse sinne haminan esikuntaan ja kysyt? miten vaikeaa se voi olla.
Tuolla syyllä pääsee lomalle. Eri asia kuinka nopea lomalappujen käsittely paikassa on ja otetaanko niitä edes ollenkaan vastaan jos kyseessä on joku erikoiskoulutus-kausi, pitää ehkä mennä suoraan yksikön vastaavan juttusille.
Tärkeissä loma-asioissa yleensä mennäänkin kapteenin juttusille valmiiksi täytetty loma-anomus kädessä.
Yleensä tapana on että jos lomalle haluaa pitää anomus jättää jo edellisellä viikolla käsittelyrattaiston hampaisiin.
Tämähän on suorastaan kansallista turvallisuutta koskeva asia, jos pissiksen poikaystävä ei pääse lomille, ja on ollut jo 2 viikkoa kiinni.
Ehdotan, että soitat poikaystäväsi komppanian päällikölle, ja kysyt että "Saax se mun pojufrendi lähtee ens viikonloppuna mun luo, saahan se?". Ja muista toimistokäyttäytyminen, esittäydyt vaan, "Herra Iso-pamppu, Pissis Nönnönöö...".
Hanki Vänrikki apua...