Paljonko kulutan kaloreita jos nostan parisataa kertaa kahta neljän kilon painoa?
Paljonko kaloreita kuluu?
Jukka
3505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nostatko sentin vai metrin?
Sillä, kuinka korkealle nostat on aika paljon merkitystä tehdyn työn ja kulutetun energian laskemisessa. Onnistuu muuten peruskoulufysiikalla, joten kaivapa koulukirjat esiin. Lasket ensin sen tekemäsi työn ja saat tuloksen jouleina. Sen jälkeen joule/kalori-muuntokertoimella kaloreiksi.
Lähe pitkälle kävelylenkille raitttiiseen ilmaan ja tai jos pystyt niin kevyeen juoksuun, energiaa kuluu ihan eri malliin ja saat raitista ilmaa, eikä maksa mitään.
Lähe pitkälle kävelylenkille raitttiiseen ilmaan ja tai jos pystyt niin kevyeen juoksuun, energiaa kuluu ihan eri malliin ja saat raitista ilmaa, eikä maksa mitään.Miksi helevetissä pitää jollain salitreenillä miettiä paljonko jossain käsilihasten ojentajalihaksissa kuluu energiaa... voi tätä nykyihmisten uusavuttomuutta!!