sopimus vai käräjänoikeus

Olemme eroamassa ja kaipaisin teiltä neuvoja omaisuuden jakoon ja lasten huoltajuuteen. Ero papereihin pitäisi laittaa, että sovitaanko nämä asiat vai halutaanko käräjänoikeuden ratkaisu asiasta. Mielelläni haluaisin sopia asiat, mutta miten se käytännössä tapahtuu. Esimerkiksi asunto, jos päätämme tämän myydä, niin onko mahdollista, että se osapuoli, jolle kaksi lasta jää, saa suhteessa suuremman osan rahoista uuden asunnon hankintaan? Puuttuuko verottaja asiaan, jos näin toimitaan? Lasten edun mukaistahan tämä olisi. Entä lasten huoltajuus ja elatusmaksu, ottaako sosiaalivirasto meihin yhteyttä vai saammeko sopia asian täysin keskenämme? Olisin kiitollinen kaikenlaisista kokemuksista ja neuvoista. Jotenki tämä eroaminen on jo sinällään tosi raskas kokemus, ja nämä käytännön asiat pitäisi vielä jaksaa hoitaa.
81582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lasten huoltajuus, se kumman luona lapset asuu ja elatusmaksut sovitaan sosiaalivirastossa. Sielläkin te vanhemmat teette ne sopimukset, viranomainen vain kirjaa ylös sopimuksenne ja vahvistaa sen lainvoimaiseksi. Miettikää, miten paljon lapsistanne on todellisuudesta kustannuksia (ruoka, päivähoito, harrastukset vaatteet ym.) ja siltä pohjalta sopikaa maksukykyjenne mukaisesta elatusavusta lapsille.

Omaisuudesta teidän on tehtävä ositussopimus. Se ei kuulu sosiaaliviranomaiselle vaan pitää tehdä ihan keskenänne. Kaikki jaetaan periaatteessa tasan. Siitä ei lasten vuoksi kuulu poiketa, mahdollista se on, jos haluatte. Omaisuuden jako on kuitenkin puolisoiden keskeinen asia ja lasten asiat on ihan eri juttu.

Viranomaiset eivät ota teihin mitään yhteyttä. Käräjäoikeudelle menevään eropaperiin voitte laittaa, että tulette sopimaan asiat keskenänne sosiaaliviranomaisen luona. Jos sopuun ette sitten pääsekään, asia voidaan viedä milloin tahansa käräjäoikeuden ratkaistavaksi.

Äänestä
M35

Äänestä
  • Kiitos molemmille hyvistä neuvoista. M35:lle, voit lähettää sähköpostissa mallilomakkeen osoittella [email protected].

    Äänestä

  • eramassa kirjoitti:

    Kiitos molemmille hyvistä neuvoista. M35:lle, voit lähettää sähköpostissa mallilomakkeen osoittella [email protected].

    ja mailia läx just nyt

    Äänestä

Hei,
Omakohtaisten kokemusteni perusteella suosittelisin oikeuden päätöstä. Se on ainakin puolueeton ja molemmille näinollen kohtuullinen ja oikeudenmukainen. Ei tule mukinoita puolin eikä toisin jälkeenpäin.

Äänestä
  • lastenvalvojan vahvistama elatus ja tappamissopimus ovat oikeustoimikelpoisia -- eli, ellei noudateta, niin ei sen kummempi kuin KäO:n antama tuomiokaan!!!

    Tietenkin ellei vahvistettavaa sopimusta synny, niin oikeus sen puolestanne päättää -- mutta, miksi antaa sovittavissa oleva päätös toisen instannsin päätettäväksi (PAITSI tietenkin, ellei taitoa ja tahtoa sopia).

    Sitä paiti, voi siihen oikeudenpäätökseenkin hakea muutosta (kun/jos perusteita)... kuin muihinkin asiaan liittyviin sopimuksiin, mikäli elämäntilanteet muuttuneet. Että se siitä mutinoiden loppumisesta...

    Äänestä

Ja muutoksen haku hankalempaa, ja maksaa häviävälle paljon. Oikeus on paras, mukinat jää.

Äänestä
  • Ei nyt kyllä ymmärrä tuota logiikkaa.

    Siis, jos elatuksesta ja tapaamisesta on kyse .... niin marssijärjestys tämä:

    a) vanhemmat sopivat => sopu syntyy => lastenvalvoja vahvistaa => oikeustoimikelpoiset sopimukset => mahdolliset muutokset sovittava yhdessä, tai oikeuteen

    b) vanhemmat koettavat sopia => sopua ei synny => lastenvalvoja sovittelee => ei sopua => käräjäoikeuden tuomari määrää (oikeuden päätös) => päätös yhtä pätevä kuin lastenvalvojan vahvistamat sopimuksetkin => mahdolliset muutokset sovittava yhdessä, tai oikeuteen

    ... ja sitten tietenkin erilaisia variaatioita näistä kahdesta. Siis oikeuteenhan se menee, jos toinen tai kumpikaan osapuoli ei edes yritä sovitella, mutta mitä mutinoita nyt vahvistetusta sopimuksesta VOISI olla. Ja jos siihen sitten joskus muutosta halutaan, niin se sitten haettava yksin oikeudesta tai sovitaan lastenvalvojalla yhdessä. Eli, muutoksenhaku menee aina oikeuteen, ellei toinen siihen suostu ... on se alkuperäinen tapaamis- ja elatussopimus sitten tehty reittiä a) tai b)

    Mutta valaise toki omaa kantaasi ... miten niin oikeus parempi tai turvallisempi tapa saada ao. sopimukset laadituksi ??? Ja mutinat voivat jatkua ylemmissä oikeusasteissa jos oikein tahdotaan tapella ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eramassa kirjoitti:

Olemme eroamassa ja kaipaisin teiltä neuvoja omaisuuden jakoon ja lasten huoltajuuteen. Ero papereihin pitäisi laittaa, että sovitaanko nämä asiat vai halutaanko käräjänoikeuden ratkaisu asiasta. Mielelläni haluaisin sopia asiat, mutta miten se käytännössä tapahtuu. Esimerkiksi asunto, jos päätämme tämän myydä, niin onko mahdollista, että se osapuoli, jolle kaksi lasta jää, saa suhteessa suuremman osan rahoista uuden asunnon hankintaan? Puuttuuko verottaja asiaan, jos näin toimitaan? Lasten edun mukaistahan tämä olisi. Entä lasten huoltajuus ja elatusmaksu, ottaako sosiaalivirasto meihin yhteyttä vai saammeko sopia asian täysin keskenämme? Olisin kiitollinen kaikenlaisista kokemuksista ja neuvoista. Jotenki tämä eroaminen on jo sinällään tosi raskas kokemus, ja nämä käytännön asiat pitäisi vielä jaksaa hoitaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu