Voisitko elää suhteessa,

jossa sinua ei rakasteta? Perusteluja?
8366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

koska elän sellaisessa...

Äänestä
  • koska mä elin sellaisessa kymmenen vuotta.. Syystä, että mä rakastan sitä toista niin. :/ Suhde loppui, rakkaus ei. :(

    Äänestä

taida pystyä. En tekisi sitä edes lasten takia, koska lapset aistivat vanhempien olon.

Äänestä

jos mua ei millään tasolla rakastettaisi. Ja nyt meen nukkumaan, öitä, zzzzzzzzzz

Äänestä

siksi koska en muutenkaan oo niitä ihmisiä jotka helposti sitoutuu niin vielä se ettei minusta koko suhteessa ees tykättäis.. ei tuu toimimaan. tosin jos ite tykkää siitä toisesta niin voishan tuo tehä tiukkaa lähtiä käveleen.. mutta varmaan se ois kumminki parempi mitä se jos kummatki ois onnettomia.

Äänestä

elää suhteessa, jossa et ole rakastettu vai elää suhteessa, jossa et rakasta? Veikkaisin jälkimmäistä.

Äänestä

Vaikka kuinka mä rakastaisin miestä, mä en haluaisi elää suhteessa jossa mua ei rakastettaisi, mä ansaitsen paljon parempaa.. Mä haluan rakkautta myös siinä missä mä voin sitä antaa, ei ole olemassa mitään vastaavaa voimaa mikä pitäisi mua jossain kuin rakkaus ja siellä missä ei ole rakkautta, ei ole mua. So simple as that :(

Äänestä

JOS:n kera. Mulle se ei olisi sikäli uhraus, että kun en voi saada sellaista suhdetta, jossa minua rakastettaisiin, niin mahdollisesti rakkaudeton suhde voisi tietyissä olosuhteissa olla parempi kuin nykytilanne. Mutta sitten ne JOS:t... Ensinnäkin sen tulisi perustua täyteen rehellisyyteen ja molemminpuoliseen hyötyyn, miksikään piiaksi en kenellekään ryhtyisi. Esim. jos joku ystävä, josta pidän haluaisi lapsen, niin sen takia voisin ryhtyä suhteeseen, koska itsekin haluaisin. Mutta siinä olisi tietysti se ongelma, että kun mies kuitenkin hankkisi seksin jostain muualta, niin miksi ei sitten samantien olisi kokonaan sen toisen naisen kanssa... Ja koska olen vähän erakko ja viihdyn hyvin yksinkin, niin sen ystävyyssuhteen täytyisi olla todella hyvä. Ei kuulosta siltä, että onnistuisi käytännössä, mutta ajatuksen tasolla voisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

jossa sinua ei rakasteta? Perusteluja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu