Mikäs käsitys tällä hetkellä muotifriikeillä on turkeista/turkiksista. Viimeksi kun kävin (helmikuussa) Helsingissä, turkkeja näkyi mielestäni yllättävän paljon - vai olivatko ne kaikki venäläisiä?
Itselläni on kevyt minkkiturkki, jota rakastan kylmällä - millään muulla vaatteella en tarkene. Tosin minulle täällä Aasiassa aletaan aina puhumaan venäjää, mikäli vaatteen niskaani laitan. Omasta mielestäni jos voin käyttää nahkasormikkaita, nahkakenkiä, -vöitä ja -laukkuja sekä syödä lihaa eivät ole sen kummallisempia eläintuotteita kuin turkitkaan.
Turkikset ja somisteet
Sargeneh
2166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
näen selkeästi, että katumuotiin on tulossa turkikset pikku hiljaa Suomeenkin. Olen vaatetusalan korkeakouluopiskelija ja muodin/trendien tarkkailu on opetuksen yksi päätavoitteista ;) Siis, olen tehnyt havaintoa eri foorumeilla ja toki itsekin hurahtanut tähän villitykseen 2 vuotta sitten. Nyt kokoelmissani on 4 erilaista turkkia ja miehelläni kaksi. Minun pukeutumistyylissäni tuskin koskaan joudun kohtaamaan viitteitä Venäjän suuntaan. Olemme myös keskustelleet idän naisten pukeutumistyylistä ja joutuneet yksissätuumin toteamaan, että suomalaiset naiset näyttävät melkein rekkiksiltä heidän rinnallaan. Rohkeasti turkikset niskaan ja naisellisempi pukeutumistyyli kunniaan.
..eivät ole näin. Sillä turkis on murha