Kauppalehden keskustelupalstalla pyörii monta vhh-aiheista keskustelua:
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/forum.jspa?forumID=28
Pisin ketju on
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=117929&tstart=0
(Uskokaa vähähiilihydraattiseen ruokavalioon, äijä-tynnyrit!)
Kauppalehdessäkin keskustellaan
VHH:sta
28765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
rhh inkkareita !
jotka pyörii joka lehden palstoilla eli näitä joilla on aikaa istua pitkin päivää (ehkä jopa tietyn kirjankustantajan palkkaamana) keskustelemassa. Olen joskus ennen lueskellut näitä eri lehtien vhh-keskusteluja, ja eikö vaan samat jarijoot olleet asialla. Keskustelupalstat on näköjään valjastettu piilomainoskanaviksi, ja puheet sen mukaisia, yltiöihanteellisia kuvauksia valtavista painopudotuksista ja ihmeparantumisista. Olis hirveän kiva joskus saada oikeilla nimillään esiintyviä tavallisia vhh-laisia esittelyyn ihan livenä eikä anonyymien nimimerkkien takana piileskelemässä. Enkä tarkoita jotain Anita Hirvosia ym. julkkiksia, jotka hekin menevät vhh-mannekiineiksi vain saadakseen julkisuutta. Kaikki kunnia Anitalle silti pitkästä laulajanurastaan. Lyhyesti, missä ovat ne (kymmenet?)tuhannet onnelliset vhh-laiset? Kiitos, en todellakaan viitsisi enää lukea Mattilan vakiolurituksia hänen siskostaan ja vhh:n parantavasta voimasta, sillä ne jutut on silkkaa fiktiota mainosmiehen toistelemanana.
kertoaan vhh:sta ja sitten tuomitset nimellään essin tulevat (Mattila)? taidat olla aika seko?????? Nimeni on Kerttu Nieminen ja olen laihduttanut vähähiilarisella - 14 kg kolme vuotta sitten, sen jälkeen olen alakarppauksella pitänyt ihannepainoni.
Tässä tavallinen oikealla nimellään esiintyvä VHH:lainen. http://www.iltalehti.fi/terveys/200708216457526_tr.shtml Saat minut live-esittelyyn koska tahansa sopimalla tapaamisen niin ei sitten tarvitse urputtaa täällä. Otatko haasteen vastaan? Turha toivo, sillä eihän palstalla ole kuin yksi VHH:n vastustaja jolla on tuhansia nimimerkkejä ja kaikesta paistaa läpi Mattila-syndrooma joka on pilannut jo hänen vapunvietonkin. Olisipa mielenkiintoista nähdä tällä palstalla joku VHH:n vastustaja joka uskaltaisi pistää itsensä peliin ja kirjoittaisi omalla nimellään eikä olisi anonyymien nimimerkkien takana piileskelemässä.
esiintyä omalla nimelläsi eikä anonyymin mimimerkin takaa piileskelevänä pelkurina. Onko kanttia ottaa haaste vastaan? Mene tapaamiseen Mattilan kanssa ja ota selvää onko mies fiktiota vai faktaa.
Näkisin mielellään esim. Mattilan ja näiden tällä palstalla riekkuvien lääkäri - ravitsemustutkija - liikunnanohjaajien välisen paneelikeskustelun tai haastattelun. Yhdelläkään ei oikeasti ole kanttia laittaa persoonaansa omalla naamallaan alttiiksi samanlaiselle arvostelulle, kuin Mattilalla on. Tähän perään tulee nyt taas ne mainosmies ym. vedätykset, mutta kylmä totuus on se, että täällä huutelee puskista raukkamaiset pelkurit. Vaikka kaikki eivät Mattilaakaan kovin korkealle arvosta, heillä on sentään pokkaa sanoa se omalla nimellään ja naamallaan (esim. veteraaniurheilija CS).
Omalla nimellään kirjoittelu ei muuta paikkansapitämättömiä väitteitä todeksi vaikka toistaisi niitä kuinka usein. Minä arvostan sitä että kirjoittaja perustelee väittämänsä asia-argumenteilla eikä esim. sillä epäolennaisuudella että kirjoittaa omalla nimellään tai tituleeraa itseään vaikkapa ravintotutkijaksi. Jokaisen kirjoituksen takana on joka tapauksessa ihminen ja sanotun totuusarvo ei muutu sen mukaan minkälaisen nimimerkin takaa kirjoitus esitetään. Erityisen raukkamaista pelkuruutta esittää henkilö jolla on omalla nimellän rekattu nimimerkki mutta silti hän esittää mielipiteitä myös muuttuvalla, rekkaamattomalla nimimerkillä, kuten Mattila tekee. Kolmas arvostusta ansaitsematon tapa on se, että rekatulla nimimerkillä kirjoitteleva poistelee kokonaisia ketjuja siksi että niissä esitetyt mielipiteet ovat hänen omien mielipiteidensä vastaisia. Ja ketjun poiston jälkeen laitetaan se oma kirjoitus takaisin. Tätä Mattila tekee enemmän kun mut palstalla olijat yhteensä. Tarkoituksellinen valehtelu on sitten tietysti oma lukunsa jonka mukaan luokittelee kirjoittajia.
Sinä et ole perustellut yhtään kertaa mitään millään argumenteilla. Sinulta kun ei ole tullut tänne palstalle mitään oikeaa asiaa, ikinä! Sinä haluat vain järnätä, tapella ja vittuilla vieraille ihmisille. Yritäppä samaa tosielämässä, niin tekohampaasi saattavat rikkoontua ja nenä kipeytyy. Testaamisen voit aloittaa vaikka grillijonosta.
Jos näen grillijonossa sellaista raivoa täynnä olevan ihmisen joka kuvastuu kirjoituksestasi, osaan ennakoida tilanteen ja välttyä yhteenototolta jos en erityisestä syystä joudu puuttumaan asioiden kulkuun. Mene sinä vain uhoamaan grillikioskille kun et muuhun pysty mutta jätä tekarisi suosiolla kotiin. Minä pyrin välttämään väkivaltaa ja pitämään fyysisen olemukseni siellä missä on riittävästi älyllistä kapasiteettia vastata jopa järnäykseen ja vittuiluun, johon ei tosin joudu sillä kyseisellä porukalla on riittävästi älyllistä kapasitettia myös perustella vasta-argumenttinsa. Toisin kuin tällä hupi- ja paskapalstalla.
tekemään tästä palstasta hupi- ja paskapalstaa vaikka sitä olet yrittänyt jo vuosia. Ainoastaan omien valheisiin perustuvien paskakirjoitustesi osalta palsta saattaa näyttää siltä mutta palstalla on kuitenkin lukuisia VHH-laisia jotka pystyvät asiallisilla kirjoituksillaan kumoamaan tuollaiset häirikkökirjoitukset. Ottaisit opiksesi VHH:laisista joilla on älyllistä kapasiteettia keskustella terveellisestä ruokavaliosta. Valitettavasti sinulta tuo kapasiteetti puuttuu ja sen huomaa aina kun kirjoitat tai laitat naurettavia aloituksiasi.
Ai se Mattila alias "Kiril", joka Kiril-nimimerkin takaa kirjoitteli takavuosina, eikä pystynytkään tulemaan Akateemisen kirjakaupan ravitsemuskeskustelua seuraamaan LIVENÄ, koska juuri silloin sattui olemaan muuta tekemistä! Herätkää pahvit! MIKSI ei voinut tulla? Koska yksi ja sama ihminen ei voi näyttäytyä kahtena muulloin kuin nettitodellisuudessa. Kj.Mattila-niminen henkilö voi kyllä olla olemassa, elää elämäänsä, mutta hän on antanut jollekin isommalle vhh-gurulle nimensä ja henkilöllisyytensä käyttöön keskinäisellä sopimuksella, jotta Mattilan nimimerkin suojissa voivat sitten nämä isommat vhh-gurut julkaista palstalla Heikkilän kirjoituksia. Eikö kukaan ole tullut ajatelleeksi, minkä KOKOINEN Mattila/Kiril-nimimerkin takana oleva kuvansa KG-lehdessä ja Iltalehdesssä julkaissut heppu oli ENNENKUIN niinsanotusti "aloitti" vhh:n? Veikkaan, että oli prikulleen samankokoinen, tai jos ei ollut, kuka teistä tietää, MILLÄ keinolla hän alkoi laihduttamaan? Olitteko hänen keittiönsä ikkunan takana tarkastelemassa hänen aterioidensa koostumusta? Totuus voi joskus olla tarua ihmeellisempää. Mattila-nimimerkin voi ottaa kuka tahansa, kunhan saa autenttiselta Mattilalta luvan käyttää hänen nimeään vhh:n mainostuksessa. Keskinäinen sopimus pitää olla voidakseen käyttää toisen nimeä. Ja ne jutut Mattilan siskon pallonlaajennuksesta!!! Heh, tarinoita on helppo keksiä.
,Niin on Venäjälläkin ,mutta ei enää vapautta sanomisen jälkeen ? Kukaan normaali kirjoittaja ei halua hirttää itseään mihinkään tiettyyn diettiin ja kukaan normaali ihminen ei halua edesauttaa tutkimatonta ruokavalioa sairastuttamaan,jo valmiiksi sairaaloista kansaa ! Jos normaali ihminen alkaisi täällä ,tai missä tahansa,MIELIPIDESIVUSTOILLA soittamaan "totuuden torveaan " palkaksi hän saisi vain ivaa ja ylenkatsetta,sillä Suomalainen ei ole vielä valmis julkisiin keskusteluihin ! Me emme ole EUROOPPALAISIA vaikka EU:n viekkaudella houkuteltiinkin ! Syökää ; sillä sitä on kuitenkin pakko tehdä,muuten ei tietokone laula !
ja raportoin palstalle samana päivänä Akateemisen keskustelusta. Toistetaan se vielä huuhaa-kirjoittajan mieliksi. Näin siinä kävi Kirjoittanut: Kiril 26.8.2006 klo 00.24 Muutamia havaintoja Akateemisen kirjakaupan keskustelusta, jossa mukana Antti Heikkilä, Pekka Puska ja Varpu Tavi. Varpu Tavi, joka avasi keskustelun, kritisoi Valtion Ravitsemusneuvottelukunnan kokoonpanoa, että siellä on vahva edustus niin maa-ja metsätalousministeriöstä, eri valtion laitoksista ja elintarviketeollisuudesta. Samoin hän kritisoi ravintopyramidia jota sitten noudatetaan niin kouluissa, vanhainkodeissa ja sairaaloissa. Ruokaa tehdään suositusten mukaan, perunaa, riisiä, 6-9 palaa leipää ja kasvisrasvoja. Voi on pannassa. Tavin mukaan aina tulee kysyä kuka hyötyy kun erilaisia tutkimuksia ja suosituksia tehdään. Yleisohje ravitsemussuosituksissa on syödä paljon leipää ja hiilihydraattia ja silloin kokonaisrasitus on liikaa. Tavi myös kertoi penkoneensa erilaisia tutkimustuloksia joissa on hyviä asioita mutta niistä ei uutisoida. Esimerkkinä hän mainitsi lasten atooppiset sairaudet, joihin negatiivisesti vaikuttaa lasten margariinin syönti, siitä vain ei jostain syystä julkisuudessa puhuta. Antti Heikkilä lähestyi illan aihetta käytännön lääketieteen edustajana. Kipujen lievitykseen hän on huomannut tehoavan ravinnon muuttamisen. Heikkilä ihmetteli lääkkeiden lisääntynyttä käyttöä kun teoreetikot määräävät arkipäivän todellisuudesta. Heikkilän mukaan asiat ovat päälaellaan kun kaikki luonnollinen ruoka on epäterveellistä ja kaikki tehtaassa tehty ruoka, joilla on pitkä hyllyssäoloikä, on terveellistä. Heikkilän mukaan lääkärit ennen kuuntelivat ja hoitivat potilaitaan. Nyt otetaan yksi kolesteroliarvo ja jos se on yli rajan niin kolesterolilääkitys päälle ja potilas ulos. Nyt hoidetaan futuuria. Pekka Puska paljasti jälleen poliitikon luonteensa ja väisti kaikki hänelle suunnatut ajatukset. Puska kertoi olevansa samaa mieltä monista asioista. Hän kertoi lasten kärsivän sokerihumalasta. Puska myös myönsi, että ruoakavalio on ensisijainen keino vaikuttaa ihmisten terveyteen ja sen jälkeen viimeisenä keinona lääkkeet. Tottakai Puska myös toisti perinteiset Pohjois-Karjala projektin saavutukset, mutta kyllä Heikkilä vakuutti tuomalla mukaan ranskalaisten monipuolisemmat rasvojen käytöt ja alhaisemmat sydänsairaudet. Keskustelun jälkeen oli mielenkiintoista havaita se jono, mikä syntyi Heikkilän luokse. Puska häipyi takavasemmalle.
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000018971705#22000000018971705
olleesi paikalla livenä, vaikka missäs on se viestisi, jossa kerroit, että pahus kun just sattui joku työkeikka tai tapaaminen jossain muualla, kun palstalla kyseltiin, olitko tai menetkö paikalle. Kyselyihin tosin joku kommentoi Kirilin olevan sama henkilö kuin joku gurunsa. Tottakai voit(te) postata tänne - ja jälleen nimissäsi - Akateemisen tapahtumasta sinun/teidän gurujen näkökulmasta.
Kun tutkii ketä palstalla käy niin ne samat naamat päivästä toiseen. Ne vanhat pierut jotka täällä käyvät eivät enää enempää vahingoitu jutuistasi ja ne uudet -etenkin aloittelevat- jotka tänne eksyvät huomaavat heti mikä paskapalsta tämä on ja hakeutuvat jonnekin muualle josta saattavat saada jopa oikeaakin tietoa tai ainakin lähtevät pois vahingollisen propagandasi ulottuvilta. Täällä ei ole ollut kuin muutama asiallnen VHH:laisen kirjoitus mutta sinulta ei sellaista ole tullut ensimmäistäkään. Ja mitä turhia sellaisia laittaisitkaan, uskottavuutesi on nollassa joka tapauksessa. Mutta senkus jatkat vaan, edesottamuksiasi on hupaisaa seurata. Minua ei ainakaan vituta yhtään se että olet palstalla, päinvastoin, ole palstalla vaan ja pidä se näköisenäsi.
tollaset yhden asian ihmiset, niinkuin sinä ja mattila. menkää jokeen. yhdessä. pian.
Kannattaa sitä lukea tälläkin palstalla, varsinkin palstan päivystävän häirikkönaisen pitäisi lukea ja opetella ulkoa. Sillä VHH toimii! "Se toimii. Varmasti. "Tyylisuuntia" löytyy monta, mutta jo muutaman perusperiaatteen noudattamisella lähtee kiloja paljon -ja nopeasti (sallii jopa sortumisen viikottain ja/tai runsaankin ja säännöllisenkin alkoholin käytön, nyt puhuu omakohtainen kokemus, ei mikään Virallinen-Ravintosuositus-Pelle-Teoreetikko): ENSIN KOLME KIELTOA (ne huonot uutiset): 1) Sokeri pois täysin. Siis ei karkkia, limsaa, suklaata,.. eikä teollisia sokeroituja elintarvikkeita...tekisikö Äijälle kipeää? Tälle äijälle ei tehnyt. Useimmille äijille aika helppo karsinta, ämmät ne sokeria vinkuu. 2) Pois kaikki (varsinkin) vaaleat viljatuotteet (leivät, makaroni, riisi, ja huom. PERUNA (eri kastista) ja maissi, punajuuri ja porkkanakin, ainakin aluksi (pari kk). Myöhemmin (laihduttua paljon) hissun kissun mukaan näistä porkkanaa, täysjyväruisleipää (esim. Uotilan tuotetta olen syönyt yhden siivun joka aamu jo yli kk:n, vain 7 tai 8 grammaa hiilihydraatteja/siivu). Enää ei ole kiire laihtua, hissun kissun riittää. Peruna tärkkelyspommina lienee monille vaikea hylättävä, sitä on vauvasta asti opittu (ja opetettu) syömään. Ravintoarvo kaloreita (hiilihydraatteja, noita vihamiehiämme) lukuun ottamatta on lähes nolla. Hylkää, kaikissa muodoissaan, keitettynä, ranskalaisina, muusina, paistettuina,...sonta on sontaa vaikka sen miten kuorruttaisi. Meikis-äijällä ei ole ollut mitään ongelmaa olla perunatta. 3) Kaikki "Kevyt"-tuotteet ovat kiellettyjä. Vähennetty rasvaa ja lisätty sokeria yms. skeidaa. SITTEN HYVIÄ UUTISIA: 1) Sallittuja ruoka-aineita saa syödä rajattomasti, nälässä ei tartte olla. Siis NÄLKÄÄ EI TARVITSE SIETÄÄ. Syö, Äijä ja laihdu! 2) Sallitut ruoka-aineet ovat äijä-ruokaa parhaimmillaan: kaikki kala, liha, kana (VOISSAKIN paistettuna), katkaravut, emmental-, aura-, ym. kunnon täysrasvaiset juustot. Rehuja naamaan runsaasti: salaatti, kurkku, tomaatti, kukkakaali, paprika,...Ja munaa tauluun vaan...keitettynä, paistettuna, esim. katkarapu öljyssä aurajuusto sinileima-munakkaana aamiaiseksi. Ja siis rajoituksetta. En ole kitunut vaan nauttinut syömisestä...Ja karppaajien sivuilta löytyy pilvin pimein herkullisia sallttuja reseptejä, myös keittoja ja jälkiruokia. MUUTAMA KOKEMUSPERÄINEN HAVAINTO: 1) Vaatii sitkeyttä ja johdonmukaisuutta, ei sokeria, pullaa eikä perunamössöjä yms. 2) Tulokset kannustavat jatkamaan. Työkaverit kyselevät: "vieläkö aiot laihtua?". 3) Älä piittaa mitään kolesterolikauhuisten tuttaviesi epäilyksistä. Täällä palstalla koko kolesteroliteoria on jo pitkälti tullut kumotuksi (oyab sen teki). Itse en mittauttanut kolesterolejani ennen vhh-ruokavalion alkua...enkä sen jälkeen. Enkä mittauta. 4) Karvan yli puoli vuotta ym. periaatteilla, paino laskenut 105,7 --> 88 kg, 185 cm pituus. Aika paljon liikuntaa mukana ja todella paljon alkoholia. Tämä jutska siis tehoaa juopoillekin. Rasvis"
-ihmisellä VERET ja kakan SEISAUTTAVAN UMMETUKSEN !
ehkäisee tehokkaasti verisuonitauteja ja luonnollinen eläinrasva pitää verisuonet kunnossa ettei ne tukkeudu. Minun menu myös pitää suoliston terveenä ilman ummetusta ja muita vatsa- ja suolistovaivoja. Läinaan tähän ystävääni Antti Heikkilää, jolle olen suuresti kiitollinen nykyisestä terveemmästä elämästä. "Ravinteikas, vähähiilihydraattinen ruokavalio todella auttaa ihmisiä, joiden ongelmana on ylipaino (varsinkin vartalolihavuus) diabetes, sokeritasapaino-häiriöt metabolinen oireyhtymä kohonnut verenpaine kohonneet veren rasva-arvot toistuvat tulehdukset krooniset ihottumat masennus mielialan vaihtelut jne." http://www.anttiheikkila.com/
a) hermot B) hanurin c) hanurin & hermot. Opetus: VHH ei sovi kaikille,ei ainakaan herkän "yö-kerhovatsan " omaavalle ! Wapun jälkeistä elämääkin on,tietää: Oiva Piirakainen elämää & erotiikkaa -leikkaa talteen-
Kolme cowboyta ruokailee leirinuotion lämmössä. Kaksi miestä röyhtäilee, mutta kolmas-hän ei syönyt palaakaan. Hän ei oo oikea cowboy, .... http://www.youtube.com/watch?v=pnRdzkK7o5k
uppettaa :DDDDDD
Menen juhannuksena naimisiin! kestääkö tämä piina siihen asti ? VHH:n lopetin ennen Wappua !
Piinasi kestää niin kauan että viikatemies sinut korjaa. Ja luultavasti myös tämän palstan lukijoiden. Leo Lerssi Onanoisin jos seisoisi Rasittavaa lässytystä - Työnnä koneesi hanuriin -
>>>>>> pelikello mm-jääkiekko kisalippu,Herbert fon Garajanin sapelitanssin nuotit,pelikortit,korkokengät,ja pikkuhoususuoja. Mitä sulla ?
lisää rasvaa ja rasvaa.
hihihihihihi mukavaa lähiruokaa ja lähihistoriaa.