Kyyn purema

Wille81

Hei Miten suunnistajat toimivat mikäli kyy puree keskellä ei mitään? Jalkaa ei saisi liikuttaa ja pitäisi päästä lähimmälle autopaikalle johon on n.10km matkaa?

7

4404

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäs muutakaan

      muuta soita kännykällä apua ei siinä oikein muutakaan voi tai sitten vaan kävelet lähimmälle ensiapuasemalle.

    • ADUS

      Eiköhän tuo suunistajan "säännöissäkin" lue, että jokainen suunnistaja on velvollinen autamaan lähimmäistään metsässä. Joten itse odottaisin hetkisen ja kohta joku jo tarjoaisi kantoapua tms...

      • kurssilla neuvottua

        Ensiapukurssilla neuvottiin, että pureman jälkeen on noin puoli tuntia aikaa, jolloin voi kunnolla liikkua. Sen jälkeen liikkuminen on tosi hankalaa. Riippuu tietysti, kuinka paljon myrkkyä käärme ruiskautti. Että jos pääsee puolessa tunnissa tielle, niin kannattaa lähteä heti. (10 km ei taida onnistua). Jos on liian pitkä matka, eikä apua tiedossa, niin se puoli tuntia kannattaa käyttää valmistelemalla leiripaikka, missä voi makoilla pari - kolme päivää. Jos kumpikaan ei onnistu, täytyy yrittää toimia tilanteen mukaan.


    • SauliSK

      Itse en ainakaan tiedä yhtään suunnistajaa ketä kyy olisi purrut. Näin ollen uskoisin, että kyynpuremat ovat suhteellisen harvinaisia. Itse kerran astuin kyyn päälle pitkän harppauksen päätteeksi. Oli tosin syyskylmä ja kyy oli hitaalla päällä.

    • Anonyymi

      Eteläsuomessa onneksi on hyvin harvoja paikkoja, josta olisi se kymmenen kilometriä lähimmälle autokelpoiselle tielle.
      Itse koin metsässä yksin harjoitellessani kyynpureman nilkan yläpuolelle. Vuosi oli 1989, eli kännyköitä ei ollut. Kieltämättä hieman "orpo" olo tuli. Lähimmälle puunajotielle tosin oli vain 300 m, mutta kartan mukaan puomitettu ja vähintään viisi kilometriä asutukseen. Kun sykkeen olin saanut laskemaan alle 70:n valitsin reitin 1,2km metsässä ja pikkupolulla tietä n. 800m lähimpään asutukseen. Onneksi en ollut kovin herkkä kyyn myrkylle, Koska asutukseen päästyäni oli puremasta jo lähes 50 min. Ensiapuun päästessä jo 75 min. Kävelyosuuden loppua jalassa tuntuva pakottava syke jo vähän hidasti. Kaikkihan riippuu aina siitä, miten allerginen myrkylle olet. Suurin pelästyminen tuli tietysti vasta jälkeenpäin.

    • Anonyymi

      Kuinka moni suunnistaja pysähtyy, jos jalassa hiipii pistoksen aiheuttama kipu??
      Ensin ajatellaan, että oksa on pistanyt tai ampiainen ja meno jatkuu.

      Suihkussa sitten voi huomata, että on kaksi jälkeä. Toki voi tulla turvotustakin.

      Mutta aika huonosti kyyt suunnistajia puree. Nastarin läpi ei onnistu ja monilla on säärisuojat.

      Vaarallisempia ovat terävät oksat, jotka voivat tunkeutua ihon läpi sisälle. Ja kaatumiset.

    • Anonyymi

      Siinä sitä onnii miettimistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      893
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      765
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      658
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      611
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      594
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      590
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      576
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      19
      532
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      523
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      499
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    16. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      35
      473
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      105
      458
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      450
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      444
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      6
      421
    Aihe