torpedo 3v asennus

aaabbb

Minulla on vanha Tunturi-pyörä ja siinä kait Torpedon vaihteisto (3 vaihdetta). Vaihteistosta puuttuu ainakin vaijeri ja vaihdevipu. Eli takanavasta roikkuu vaan se ohut ketju ja sen päässä pitkula tappi, eikä ne ole missään kiinni. Osaako joku sanoa, mitä varaosia tarvitsen, mistä saan ne ostettua (pk-seutu) ja miten vaihteet säädetään/asennetaan, jotta homma toimii? Kiitos vastauksista! :)

9

6114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Captain Picard

      plasmatykit korvattiin 3-vaiheistykeillä ja mukana tuli myös fotonitorpedoita. Suosittelen samaa, tehoparannus aivan huikea!!

    • fillaristi mies-81

      Revi koko torpedo-vaihdesysteemi pois kokonaan. Saat paremman pyörän ilman vaihteita.

      • palstalla taas

        Voisitko joskus jättää kirjoittamatta jos sinulla ei ole mitään annettavaa keskusteluun. Alkuperäiselle kysyjälle: Tarvitset vaihdevivun. Sen lisäksi tarvitset vaijerin ja vaijerin kuoren, jos niitä ei ole vivussa mukana. Yleensä on. Torpedon osia löytyy paremmin varustellusta marketistakin, mutta jos menet pyöräliikkeeseen, onnistuu takuulla. Vaihdevipu kiinni ohjaustankoon, vaijerin mukana on siihen navasta roikkuvaan ketjuun kuuluva kiinnitys- ja säätökappale mukana. Sopivasta kohtaa vanhan tilalle uutta ja pitäisi toimia. Työohjeita en edes yritä tietokoneen äärestä antaa. Käytäntö opettaa jos olet vähänkään pyörien kanssa pelannut.


      • Anonyymi
        palstalla taas kirjoitti:

        Voisitko joskus jättää kirjoittamatta jos sinulla ei ole mitään annettavaa keskusteluun. Alkuperäiselle kysyjälle: Tarvitset vaihdevivun. Sen lisäksi tarvitset vaijerin ja vaijerin kuoren, jos niitä ei ole vivussa mukana. Yleensä on. Torpedon osia löytyy paremmin varustellusta marketistakin, mutta jos menet pyöräliikkeeseen, onnistuu takuulla. Vaihdevipu kiinni ohjaustankoon, vaijerin mukana on siihen navasta roikkuvaan ketjuun kuuluva kiinnitys- ja säätökappale mukana. Sopivasta kohtaa vanhan tilalle uutta ja pitäisi toimia. Työohjeita en edes yritä tietokoneen äärestä antaa. Käytäntö opettaa jos olet vähänkään pyörien kanssa pelannut.

        Pään aukojia riittää valitettavasti, kun anonyymisti voi kirjoitella.


    • Mikke

      tietenkin sen vaihtajan ja lyhytkuorisen vaijerin sekä ruuvattavan holkin sen ketjun päässä olevaan ruuvikierteiseen tappiin. Siinä holkkiliittimen ylpäässä on pieni pultti, jonka avulla kiristätät vaijerin siihen kiinni. Kiinnitettyäsi vaitajan niin pujota aluksi alakautta vaijerin yläpää, jossa on litistetty mutikka vaihtajan hahloon ihan ylös saakka ja kiristä vetämällä vaijeria alaspäin. Sitten asettele vaijerin kuori vaihtajan ja rungon yläputken etuosassa toivottavasti olevaan holkkiin. Vaakaputken takapäässä on vaijerin ohjainpyörä, jonka yli laitat vaijerin menemään. Sitten kiinnität vaijerin vielä löysähkösti kiinni. Jos laittaa vaihteen ykköselle ja tiukkaa vaijerin sitten siihen, niin oikea asento löytyy hienosäätämällä. Mittauksen jälkeen löysää vaijeri kolmoselle ja kiristä. Ruuviholkilla teet hienosäädön ja isomman säädän kiristyspultilla. Jos rungosta puuttuvat se ohjainpyörä ja hahlo, joka on kiinni rungossa semmoisella metallivyöllä vai miksihän sitä kutsutaan, niin joudtut sitten hankkimaan nekin. Kolmivaihteinen Torpedo on vahva vaihdesysteemi, mutta huonona pulena on, että se vaihdevaijeri tuppaa katkeilemaan useasti. Seuraavalla kerralla ei ehkä tarvitse vaihtaa kuorta, jos ei halua, mutta vaijeri kannattaa vaihtaa heti, jos houomaa, että säikeitä alkaa katkeilla yleensä heti vaihtajan vierestä ja vaihteet alkavat toimia heikosti. Osia luulisi löytyvän pyöräliikkeistä ja ehkäpä tavarataloistakin.

      • aaabbb

        Kiitos erittäin paljon vastauksista! Mukava kun viitsitte auttaa! :)


    • Anonyymi

      Minulla myös vähän samanlaista ongelmaa. Aluksi vaihteista toimi 2 ja 3 vaihde, mutta ykköselle ei vaihtanut. Sitten säädin vaijeria vähän löysemmälle, niin nyt toimii 1 ja 2 vaihde, mutta kolmoselle kun siirtää rupeaa polkemaan ihan tyhjää.
      Minua ihmetyttää se vaijeri yleensä, kun siinä on sitä kuorta vaan pieni pätkä vaihteensiirtäjästä lähtien, mutta loppupää menee paljaana ilman kuorta ja siinä on sellaisia teräviä reunoja sen matkalla, ettei varmaan kestä kovin kauaa ?
      Pitäiskö se olla vaijerissa kuori koko matkalla ?

      • Anonyymi

        Ei ole kuorta, kuin siellä sarvien puoleisessa päässä hieman runkoa pitkin taaksepäin. Se juuri tuon Torpedon keskeisin heikkous Shimanoon verrattuna.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole kuorta, kuin siellä sarvien puoleisessa päässä hieman runkoa pitkin taaksepäin. Se juuri tuon Torpedon keskeisin heikkous Shimanoon verrattuna.

        Riippuu hieman pyörästä, mutta isossa osassa on mahdollista hankkia metritavarana vaihdekaapelin kuorta (ja päätyholkkeja) ja asentaa se itse myös tuolle välille missä ei alunperin ole tuota kaapelin kuoriosaa ollut.
        Osassa pyöristähän ei kaapelin kuoriosa ole yhtenäinen vaan "paloista" koottu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      264
      4760
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3207
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2603
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe