sellasta jaksan tässä pohdiskella että paljonkohan mahtaa olla kaloreita jäätelökioskilta ostetussa pienessä lakritsijäätelöpallossa? :) sellasen nimittäin massuuni vetäsin. kiiitos vastauksista!
pallojäätelön kalorit..??
4
7654
Vastaukset
- Iso vai pieni
inkä firman jtlö? Tsekkaa niiden sivut. Tuskinpa tuo mitään kuuria kaataa.
- vaikka...
http://www.ingman.fi tai sitten http://www.pingviini.fi, riippuu nyt sitten minkä kiskan jäden söit. Niissä on suunnilleen n. 180-220 kcal per 100g, mutta en tiedä paljon yksi jäätelö painaa... voi olla että sivuilla on mainittu, ei paljoakaan kumminkaan.
- kiloklubilainen
eli normaalikokoisessa sellaisessa, joita jäätelökioskista myydään, on n. 90 kcal. Tämä koskee niin lakritsijäätelöä kun useimpia muitakin. Kalorimäärä on sama mausta riippumatta, ellei jäätelö sisällä reilusti suklaata, toffeeta tms.
- jädeeeeeeeeeee
normaalin jäätelöpallon paino on jätskikioskeissa suunnilleen määrätty olevan n. 75g.
keskimäärin kermajäätelöissä on n. 200kcal/100g
Eli kun tosta laskee, niin pallossa on n. 150 kcal.
Vohvelissa on vissiin n. 50 kcal.
1 jäätelötötterö = n. 200 kcal
Eli jos kaloreita laskee, niin vohvelia ei kannata ottaa, vaan laittaa se kuppiin:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782