ihan kuvitteellinen tilanne, mutta kun kavereiden kanssa puhuttiin tuossa siitä missä tilanteessa oltaisiin valmiita luopumaan koirista.
Jos siis lapsi osoittautuisi allergiseksi niin tietysti koirista luopuminen olisi edessä, mutta nyt jäin miettimään että entä jos se allerginen olisikin mies.
Koirat ja kissat ovat aina olleet elämäni, vaikea kuvitella ettei niitä olisi. Rehellisesti pakko myöntää että helpompi olisi luopua miehestä kuin eläimistä.
Olenko ainoa joka ajattelee näin?
Mies vai koira?
6 kissaa ja 2 koiraa
9207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sen voi kuitenkin myydä Madonnalle ja ostaa niillä rahoilla vanhalle koiralle piikin ja vaikka jonkin tosi hienon ja kalliin uuden koiran.
olevan itselleen tärkeää.
..itse en luopuisi koiristani MISTÄÄN syystä! Aivan sama kuka on kellekkin allerginen.. Tämä oli henk kohtanen mielipiteeni. Et ei tartte kenenkään alkaa avautuu perheestä tai muusta...itsellä nyt on sattuneesta syystä noi koirat nokkimisjärjestyksessä ykkösiä, heti mun jälkeen siis! ;)
riippuu täysin miehestä luopuisinko lemmikeistäni ja sen miehen pitäis sit olla sellanen et mentäis naimisiin ja hankittais lapset tyyppi.
sukulaisille ja ehkä ystävälle.
niin yrittäisin viimeiseen saakka järjestellä niin, ettei koirasta tarvitsisi luopua. Ja mikä tulee mies tai koira -kuvioon niin ilman muuta koira se on, joka jää. Yksi syy on se, että mä olen sen koiralle velkaa. Sen koko elämä on mun käsissäni ja mä tein koiran puolesta sen elämää koskevan päätöksen, kun hänet otin. Kenellekään miehelle en ole vastaavaa luvannut enkä lupaa.
Ja sitten vielä ihmetellään, miksi miehelle on naista tärkeämpiä kaverit, harrastukset, työ, baarit jne... ;-)
mutta sitä kyllä, jos mies kokee olevansa baarille ja harrastuksille sen velkaa, että sitoo elämänsä niihin tiukemmin kuin kumppaniinsa. Kenen mielestä baari tai punttisali tarvitsee miestä enemmän kuin sen miehen nainen?
olisi varmaan tavattoman vaikeaa luopua koirasta, tai mistä muusta eläimestä tahansa.. Mutta jos kokisin että juuri tämä mies olisi sen arvoinen niin koittaisin hankkia lemmikilleni kodin jonkun läheisen ihmisen luona..