Vääntäkää VHH:n vastustajat vielä kerran rautalangasta, miksi vastustatte VHH:ta.
Vääntäkää rautalangasta
vielä kerran
10529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
odotan myös tähän asiallisia perusteltuja vastauksia, enkä mitään noku noku Mattila...
takia. Meille EI tarvitse vääntää rautalankoja, mutta vhhlaisille ei mene muuten selvät asiat jakeluun :\
Jos ensin kuitenkin määritettäisiin, mitä on ruokavalion vastustaminen ja mikä on tähän liittyvien uskomusten ja väittämien arvostelu. Onko erimieltä oleminen vastustamista? Minun ruokavalio ei ole VHH-väelle kuin täyttä hiilaria ja heille siis näinollen syömäkelvotonta roskaa. So what! Mitä se minua liikuttaa jos joku minulle tuntematon ihminen ei minun syömisiäni arvosta. Erona pitäisin sitä, että en muistaakseni ole koskaan liittänyt mihinkään syömisiini politiikkaa, salaliittoepäilyjä, marginaalitutkimuksien tuloksia tms. Tätä taasen VHH tulvii. Milloin mikäkin mikro ja makro on vitullaan ja tästä saa syyttää Puskaa ja koko "tyhmää" kansaa kun tätä paskaa syövät. Tuo kaikkivoipaisuuden tunne ja Farisealaisuus on ihan juuri sitä samaa hurmoshenkistä paatosta jota voi lukea joko eri uskonlahkojen, vihernysvääjien, vegaanien, dyykkareiden ja muiden erottautumistarpeisten ja huomionhakuisten ihmisten palstoilta. Jokainen tarjoaa terveyttä ja onnea. Yhdistävänä tekijänä on tietysti ne säännöt joita rikkomalla saa sitten hokkaria hanuriin, joten kaikki "synnit" jäätelöstä huorintekoon on sitten tunnustettava muiden palstalaisten siunaillessa. Eli tuskin kukaan tuota ruokavaliota vastustaa, vaan pikemminkin tuota sen mukana tulevaa hömppää ja mukatiedettä jotka pitää tilata erään mehiläisen surinaa kuuntelevan miehen ylläpitämän kirjapainon listoilta. Posetiivari veivaa ja apina tanssii. On vaan tainnut mennä "hieman" laskut pieleen kun tuo "oraakkeli" on blogissaan keskittynyt lähinnä katkeraan vuodatukseen ja jatkuvaan valittamiseen. No onhan ne menopaussit hänelläkin ennenkuin se ruutulippu heiluu.
suoniin tukkien ne !
mutku mutku toi Mattila. Ootte te pellejä!
Jos Mattila sanoo jotain, se tarkoittaa että jokainen karppi on samaa mieltä. Tietenkin. Karpit eivät ajattele koskaan keskenään samalla tapaa. He syövät tismalleen samoin tismalleen samoja aterioita ja liikkuvatkin tismalleen samoin. Ei ole eroja. Karpit ovat kaikki samanlaisia. Mutkun mutkun vaan.
Sen sijaan en pidä niistä arveluttavista ja epärehellisistä keinoista jolla tällä palstalla VHH:ta "mainostetaan". Onneksi täällä on muutama henkilö joka yrittää huolehtia siitä että kukaan ei erehtyisi etsimään VHH-tietoutta tättä palstalta, koska sitä tietoutta ei täältä saa vaan sen sijaan sellaiseksi naamoitua VHH-paskapropagandaa senkin edestä itse itselleen hienoja titteleitä antaneiden ja sillä valheellista auktoriteettia hakevien henkilöiden toimesta.
Unohdit sen hauskan "mutta sitä vartenhan tämä palsta on jne..." pätkän edellisestä viestistäsi. Olisi hienoa jos viitsisit taas kirjoittaa sen, on se niin hyvin sanottu.
Koska minulle se ei ole sopinut, olen yrittänyt useampaan otteeseen, aina on tullut päänsärkyä ja huono olo. Itse pysyttelen normaaliruokavaliossa, syömällä vain ruoka-aikaan ja liikkumalla.
väkisinkin kun VHH:lla irtaudutaan sokerihumalasta. Hiilihydraatti eli sokeri on alkoholiin verrattavissa oleva riippuvuutta aiheuttava aine ja kuten krapulassakin esiintyy päänsärkyä niin tässäkin. Se on kuitenkin ohimenevää ja kannattaa aina päästä eroon riippuvuuksista ja olo on sen jälkeen virkeä ja olo mitä mainioin. Yli neljä vuotta olen ollut VHH:lla ja pois en vaihtaisi. Minäkin syön vain ruoka-aikoina ja niitä aikoja on päivässä kolme. Monilla normisyöjillä ruoka-aikoja on kuusi päivässä kun tarvitsevat niitä naposteluvälipaloja nälkäänsä, eivät muuten selviä.