Huomasin ku viimevuonnat tulin espanjasta niin käsiin on tullut semmosia valkoisia pilkuntapaisia juttuja. en nyt sanoisi näpyiksi, kun ne ei niitä oo :D periaatteessa ihon sisällä, siis ei oo mitään finneja tai paiseita että ovat ulkoisia.. prkl ku on vaikee selittää!!!
niitä on käsivarsissa, ja kun niitä silittää ni tuntuu vähän karheilta. Miten ne saa pois vai saako ollenkaa? voiko niitä ehkäistä? (oon käyttäny aurinkorasvaa melkein aina :o )
valkoisia ''pisteitä'' auringonoton jälkeen?
vakaviakin?
6280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vitiligo (valkopälvi)!
noita valkeita alueita, joista pigmentti puuttuu, on yleensäkin symmetrisesti molemmilla puolin kehoa tai käsissä. Nämä alueet palavat helposti auringossa eivätkä rusketu lainkaan. Kehottaisin pysymäänkin vaan varjossa. Ei ne muuten niin haittaa, paitsi kosmeettisesti ajatellen.
luonnollista, ovathan lehmätkin usein kirjavia.
Mulle on tullut pieniä alueita (noin viiden sentin kolikon kokoisia) joista pigmentti on lähtenyt, niissä ei ole mitään symmetriaa, monissa niistä on ihan keskellä pieni ruskea teerenpilkku, mutta ei kaikissa. Näitä alkoi tulla mulle neljänkymmenenviiden ikävuoden jälkeen. Pidän niitä vitiligona, koska en keksi muutakaan selitystä.
Esim. vaimolta puuttuu nänninpäistä ne ruskeat alueet ja tisut ottavat herkästi lämpöä auringossa.
Siis noita pilkkuja on käsissä ja kyljissä. Oon ruskettunu nytki jo vähän mielestäni tasaisesti. Ja nyt tänä keväänä oon käyttäny aurinkorasvaa aina kun oon menny ulos. Siis onko se tota vilitigoa (?) Huomasin aurinkoa ottaessa että sitä tulee jokapaikkaan kun ottaa aurinkoo mut sit häviää.. Isäki sanoi että sille tulee sitä. Siis Ei oo hengenvaarallista?