G: Minkä värisistä

alusvaatteista pidät eniten? Valitsetko alusasusi sesongin muotivärien mukaan vai turvaudutko perinteisiin perusväreihin?
131168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

...pelkästään mustia alusvaatteita. Voi sitten yhdistellä kaikkia liivejä ja alushousuja miten haluaa, ja uudet hankinnat sopivat yhteen vanhojen kanssa. Väriksi olen valinnut mustan siksi, että sitä on (käytännössä) vain yksi sävy, ja mustien alusvaatteiden valikoimat ovat yleensä hyvät. Lisäksi musta ei muutu ajan myötä nuhjaantuneen näköiseksi, niinkuin valkoinen tai muut vaaleammat värit.

Äänestä
  • Ja ihan käytännön syistä. Alusvaatteet ottavat helposti väriä farkuista ja muista päällä olevista vaatteista. Mustissa alusvaatteissa ei näy värjäytymät. Varsinkin vaaleat rintsikat muuttuvat nuhjaantuneen näköisiksi nopeasti jos käyttää mustaa puseroa. Eikä ne värjäytymät lähde pois pesemällä. Jotkut puuvillaiset valkeat alkkarit kestäisivät ehkä kloorivalkaisua mutta eipä olisi järkeä alkaa myrkyillä pelaamaan kun ei ole pakko.

    Äänestä

  • tubulus kirjoitti:

    Ja ihan käytännön syistä. Alusvaatteet ottavat helposti väriä farkuista ja muista päällä olevista vaatteista. Mustissa alusvaatteissa ei näy värjäytymät. Varsinkin vaaleat rintsikat muuttuvat nuhjaantuneen näköisiksi nopeasti jos käyttää mustaa puseroa. Eikä ne värjäytymät lähde pois pesemällä. Jotkut puuvillaiset valkeat alkkarit kestäisivät ehkä kloorivalkaisua mutta eipä olisi järkeä alkaa myrkyillä pelaamaan kun ei ole pakko.

    Mustia täälläkin käytetään. On minulla toki sellanenkin, että rintsikossa on vinot hopea raidat, mutta muuten musta ja siihen saman aiheen hipsterit, yleensä käyttelen mustia stringejä.

    Äänestä

olen jonkin sortin alusvaatefriikki, joten kaapista löytyy väriskaalaa laidasta laitaan. Normaali käytössä käytän paljon mustaa. Mutta sitten juhlavammassa pukeutumisessa värejä muun pukeutumisen tai tunnelman mukaan. ja tottakai perusvalkoisia rintsikoita vaaleiden paitojen alla.

Äänestä

ja mustasta. Musta on seksikäs, aina muotia, mutta vaaleanpunainen sopii ihonvärini vuoksi parhaiten esimerkiksi valkoisten vaatteiden alle eli on näkymättömin vaihtoehto. Lisäksi alusvaatteisillaan iho jotenkin näyttää kivemmalta vaaleanpunaisessa kuin puuterinvärisessä alusvaatteessa.

Äänestä

Yksiväriset ilman mitään koristelua olevat liivit ovat tylsiä kuin kakku vailla kermavaahtoa ja non-parelleja! Käytän mielläni tyylikkäitä monivärisiä, joissa on hieman pitsiä tai muuta koristetta. Tällä hetkellä ehdoton lempiväri on sininen. Sinisiä settejä on kahdet. Keväänvihreä on myös ihana. Hopeanharmaat. Tumma luumu. Yhdet seksikkäät aniilinit mustilla pitseillä... sitten mustat tai ihonväriset stay-upit. Ei todellakaan kiinnosta mitkään mummopuuterit.

Äänestä

Nähtäis onko kyseessä miäs vaitti naispuolinen. JK.olkaa aikuisia laittakaa kuvanne. heh heh.

Äänestä
  • ehdottomasti vaalea violetti!! Olin juuri Pariisissa ja siellä näyteikkunat olivat täynnä vaaleaa violettia ja turkoosia. Tosi muodikas väri nyt tulevaan kesään.

    Äänestä

  • FashionFanny kirjoitti:

    ehdottomasti vaalea violetti!! Olin juuri Pariisissa ja siellä näyteikkunat olivat täynnä vaaleaa violettia ja turkoosia. Tosi muodikas väri nyt tulevaan kesään.

    Makeita,mutta mikä "leikkaus"?Setkin herättää kysymyksiä?

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Makeita,mutta mikä "leikkaus"?Setkin herättää kysymyksiä?

    Hyvä kysymys. Riippuu rintojen koosta ja mallista. Itselleni (E-kuppi) sopii parhaiten full cup liivit, ei mitkään push up, in tai out mallit eikä balconettet.

    Mielestäni ei ole kaunista, että rinnoista lähes puolet pullottaa ulkona liiveistä tai että liivit roikkuvat jotenkin nänneistä alaspäin kuten nykyään usein näkee.

    kaikenmaailman toppaukset eivät myöskään miellytä. Ohut ihana materiaali, sellainen mesh- on mieleeni. Leikkauksen täytyy olla myös sellainen, jossa kuppi tulee kauniin pyöreäksi, vanhanmalliset pyramidikupit ei ole kivat.

    Äänestä

yhtä ainutta väriä. Kesällä tosin värit vaaleampia, harvoin valkoisia.

Äänestä

Pidän tummasta naisesta, ja hiusten väriin sopii persikan värinen alusasu, tai nougat, miksei vaaleanpunainenkin. Toki myös mallilla tärkeä sija, sellaiset sopivasti paljastavat on hyvät !

Äänestä

Musta on seksikäs, hieno väri, mistä itse ainakin pidän. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kunhan kyselen =) kirjoitti:

alusvaatteista pidät eniten? Valitsetko alusasusi sesongin muotivärien mukaan vai turvaudutko perinteisiin perusväreihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu