Puutarhaosastolla on potentiaalinen kriisi.
Mulla on ruusukaalin taimia kasvamassa ja ne pitäisi istuttaa potteihin. En vain tiedä missä vaiheessa. Pitääkö odottaa että sirkkalehtien jälkeen puhkeaa toisetkin lehdet? Vai voinko laittaa ne potteihin jo ennen, pelkillä sirkkalehdillä?
Varret alkavat olla niin pitkiä, että rupeavat kaatumaan. Ei olisi enää varaa odotella, muuten kuolo korjaa mun taimet.
Osaako joku palstan tarhureista neuvoa?
Ruusukaalialoitus
uk-ko
5145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulostaa siltä että ainoa vaihtoehto on koulia ne nyt omiin potteihinsa mahdollisimman varovasti. Aika sitkeitä ne ovat loppujen lopuksi selviytymään, kaalin taimet, mutta pitkä varsi katkeaa helposti kuten tiedät. Kylvä varuiksi vielä lisää, ehtii ne vielä jos sulla on oma maa jossa ruusukaalit saavat olla rauhassa pitkälle syksyyn. Mun maa myllätään jo lokakuun alkupuolella ja se harmittaa kun kasvuaikaa vielä olisi monille kaalikasveille.
Taidan tosiaan laittaa varalta toisen setin itämään. Mitenkähän on? Muistelen hämärästi, että ne pitäisi istuttaa niin syvään, että vain lehdet jäävät mullan yläpuolelle? Muistankohan oikein?
En ihan niin syvään ole istuttanut ja hyvin ovat pärjänneet kun olen ulkoiluttanut ja karaissut taimia parvekkeella hellästi ja pitkään. Ne vaan ovat sellaisia välillä ettei mikään auta jos päättävät kuolla. Pitää vaan yrittää uudelleen jos niin käy. Joskus olen saanut hyvän sadon lehtikaalista suorakylvöllä, mutta siinä on vaarana kirpat ja muut tuholaiset, jotka syövät taimet ennen kuin mitään ehtii kunnolla kasvamaan.
Hyviä ajatuksia. Noudatan ohjeitasi. On tää hyvä palsta, kaikesta loiskiehunnasta huolimatta. Tähänkin asiaan olen jo saanut sulta neuvoja. Laitoin saman kysymyksen puutarhapalstalle samaan aikaan: kukaan ei ole vielä edes käynyt lukemassa aloitustani.
Saat aikanasi asiantuntevammat vastaukset, ehkä ensi keväänä ;)