Hyvää äitienpäivää kaikille äideille tai äidiksi aikoville. Oma äitini on 88 vuotias ja voi hyvin, vaikka BMI ei ole koskaan ollut missiluokkaa.
Ihmisen terveys on monisyinen juttu, se ei ole yksin liikkumista tai ruokavaliota siihen liittyy myös vahvasti psyyke. Henkinen aktiivisuus ja positiivinen elämän asenne hyvin tärkeä terveyttä ylläpitävä voima. Iän myötä myös pipoa on syytä löysittää entisestään. Suomalaista vaivaa kireäpipoisuus, niin työssä, ruokaillessaan kun vapaa-aikoinaan. On paljon ihmisiä jotka kuntoilevat itsensä raajarikoiksi tai pahimmassa tapauksessa hengiltä. Myös ruokavalion suhteen ollaan jääriä, ennen vastustettiin vähärasvaisuutta, nyt pelätään taas rasvoja....koska virallinen taho sanoo niin. Vaikka täällä on "arkielämän rokan antteja", kansalaistottelemattomuus ei ole suomalaisten laji. En usko, että kaikkia suomalaisia auttaa edes "Välimeren ruokavalio", koska siihen liittyy osana myös etelän ihmisten mentaliteetti. Avrio=huomenna etelän ihminen siirtää kaikki huomiseen ja menee siitä missä on aita matalin. Suomalainen tekee kaikki heti ja nyt ja tietysti mahdollisimman vaikeesti. Jos me henkisesti tapamme itsemme ei siihen auta RHH ei VHH paastoista puhumattakaan.
Hieman RHH-trollille märehdittävää. Riskin miehen aamupala jolla mennään iltaan, että heilahtaa ja illalla nautitaan etupäässä vihantaa, hieman marjoja ja "parta-äijää".
200g A-luokan grillimakkaraa
200g sipulia
50g oliiviöljyä
100g juustoraastetta
3 munaa tristetynä
300g "parta-äijää" 10% jogurttia
100g mustikoita
- kahvia ja kermaa
- vettä lisäravinteet
Näin pärähti äitienpäivä käyntiin
YrjöJurri
26915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Grillimakkarat on täyttä moskaa. Hyi! Sikojen ruokaa.
Vai että yli kilo ruokaa aamupalaksi. huhhuh. Mie en ikimaailmassa pystyis syömään noin paljon kerralla. Nopealla matikalla tossahan on ~1800 kcal. Joo ja varmaan pärjääki iltaan asti että heilahtaa ku tollasesta satsistahan tulee varmasti kauhea ÄHKY. Itekki seuraan hiilareita ja päivässä tulee n. 20g. Mutta en silti ite noudata noita kaavoja että aamulla iso läjä ruokaa ja ateria kolmesti päivässä jne. Syön sillon ku on nälkä, joka nyt sattuu tulemaan ehkä 2-3 kertaa päivän aikana.
olla tilavuutta,jos tollasen määrän pystyt kerralla mättämään. Ite teen aamupalaksi 1 munanmunakkaa ja lisukkeeksi joko katkarapuja/sieniä 50-100g päälle 1 kuppi kahvia niin sekin meinaa jo tehdä tiukkaa.
En ole tähän asti vielä kertaakaan syönyt grillimakkaraa aamiaisella enkä liioin runsaasti rasvaa. Sataprosenttista ruisleipää menee noin 6-7 palaa päivässä ja toki muutama ohut siivu vähärasvaista kalkkunanleikkelettä. 10%:sta juustoakin noin 3-4 siivua! Lisäksi papuja (soija, kikherne ym.) ja linssejä usein ja vain silloin tällöin broilerin rintapaloja. Hedelmiä menee kolme päivässä. Ikää on nyt 65 eikä ole edes diabetesta saati sv-tauteja. Punaista lihaa sen lihavalmisteita en ole syönyt 18 vuoteen. Näinkin pysyy terveenä ja painokin on hienosti laskenut, kun jäin eläkkeelle!
Käyt kehumassa rasvatonta kasvis/hiilihydraatti ruokavaliota VHH osastolla. Joko olet lukutaidoton tai muuten tyhmä, ehkä kumpaakin.
Mistäs keksit tulla kirjoittelemaan runsashiilihydraattista ruokalistaasi tälle palstalle? Huomaat varmaan, että kirjoituksesi ei liity vähähiilihydraattiset dietit -palstan aiheeseen lainkaan. Järkevänä henkilönä älyät varmaankin hakeutua oikeille palstoille. Heippa!
Täytyy olla aloittaja-Jurri makkaratehtaan leivissä, kun pitää aamiainenkin aloittaa 200 grammalla grillimakkaraa! SE tässä ketjussa juuri kiinnostikin, vaan näinhän tällä palstalla tehdään sitä piilomainontaa kuten tekee Mattilakin. Joku tossa jo nimitteli tyhmäksi, vaan eihän sitä tiedä loppupeleissä, kuka sitä on. Antaa ajan kulua, sitten nähdään, tosin minäkin joudun mahdollisen verovarojen tuhlauksen uhriksi, kun vhh-laisia aletaan joukolla hoitamaan vääränlaisen eli liiallisen punaisen lihan ja liiallisen rasvan syömisen seurauksista. No mutta onneksi meitä terveitä rhh:laisia onkin paljon enemmän maksamaan teitäkin. Eikö olekin kivaa?
Ranskiksellako karppaaja aloittaa aamunsa? Käy tsekkaamaassa mitä karpit vetää aamuisin naamansa karpit.infon mukaan - ei ainakaan ruisleipää. A-luokan nakit tai grillimakkara on taatusti parempaa ja terveellisempää kun sadat kevyttuotteet jolla ihmisiä kusetetaan. Mieluiten söisin joka aamu tuoretta kalaa, mutta siihen ei ole aina mahdollisuutta. Täytyy myös muistuttaa siitä, että se punainen liha ei koskaan ollut ruokavaliossani kun sivuosassa eikä siitä ole VHH:ssa muutenkaan mitään ongelmia. Koska olet noin utelias kysy miltä ketokarpin paska näyttää? Pyydä karppaajien kuvaamaan paskansa ja laittamaan kuvat näytille.
aloitat päiväsi! Eikö sanomisissasi ole pienoinen ristiriita, vai onko se sun grillimakkaras tehty kalkkunasta, broilerista tai peräti kalasta? Jos oikein tuo esiin tarkoituksella grillimakkaran ruokavaliossaan, EI punainen liha voi olla sivuosassa, vai asian käsität? Minä en syö grillimakkaroita ollenkaan, enkä voisi aamiaisella vetää rasvaa samoja määriä kuin sinä. Ja miksi puhut nyt yhtäkkiä "ranskiksista"??? Kuka mahtaa niitä syödä, ei ainakaan järkevästi rhh:llakin ravintonsa valitseva. Minä en syö juuri yhtään vaaleaa leipää, muttei se sääntö tai kielto ole, sillä en sorru mihinkään. Olen 80-luvun alusta lähtien jo jättänyt vaaleat leivät ym. roskaruoan ruokavaliostani. Samalla lisäsin kasvisten määrää radikaalisti, kasviksia ja hedelmiä söi koko perhe. Ja kun jättää pois mielestään sen, että pitäisi mukanas rhh:lla "kituuttaa", sitä se ei ole, kun sallii itselleen syödä terveellistä oikeaa ruokaa silloin, kun on oikeasti nälkä. Silloin ei tule houkutusta illakaan sortua yhtään mihinkään, kun syö tarpeeksi, mutta terveellisesti.
on kuitenkin pahasti pielessä kun se panee sut roikkumaan vhh-palstalla 24/7
liha,AIHEUUTTAA SYÖPÄÄ ! ( tutkimus v 2009 , saksassa,ruotsissa,englannissa,Yhdysvalloissa ja Suomessa )
syöpää. (Pahkasika)
oikeaa makkaraa. Maalaistuote Vatajan grillimakkaraa joka on jauhoton, nitriititön, soijaton ja lisäaineeton. Rasvaa siinä oli kunnioitettavat 25% joten sellaista kyllä kelpaa grillata. Jauhojen ja hiilihydraattien grillaaminen taas on suorastaan hengenvaarallista tuon akryyliamidin vuoksi. Akryyliamidi ja syöpä Kirjoittanut: kj.mattila 31.3.2009 klo 14.12 Varokaa ihmeessä kuumentamasta hiilihydraatteja sillä akryyliamidi on syöpävaarallinen aine, jota syntyy korkeassa lämpötilassa asparagiinihaposta ja glukoosista sekä teollisessa valmistusprosessissa että kotiruuanlaitossa. Akryyliamidia syntyy, kun hiilihydraattipitoisia elintarvikkeita kuumennetaan, friteerataan, paistetaan ja grillataan. Ruuan keittäminen ei näytä aiheuttavan akryyliamidin muodostumista eikä sitä havaittu olevan raaoissa elintarvikkeissa. Mitä korkeampi lämpötila, sitä enemmän akryyliamidia syntyy. Siksi ruoka olisi paras kypsentää hitaasti hauduttaen, käristämistä välttäen. Suurimpia pitoisuuksia akryyliamidia on löydetty perunalastuista ja ranskalaisista perunoista. Myös leivistä, näkkileivästä ja kekseistä sekä joistakin ryyneistä oli löydetty korkeita määriä akryyliamidia. Tupakkakin on merkittävä akryyliamidien lähde. Elintarvikkeiden sisältämään akryyliamidiin alettiin kiinnittää maailmanlaajuisesti huomiota huhtikuussa 2002, jolloin ruotsalaiset julkistivat tutkimuksen akryyliamidin haitoista. (Finfood)
... syöt niin pystytkö syömään vielä illallakaan? Minä en ainakaan pystyisi! Mun äitienpäiväaamiainen oli haudutettua kauralesepuuroa, rasvatonta maitoa, herukoita, täysjyväleipäpala, margariini, tomaatti, appelsiini, lasi tuoremehua, kalaöljykapseli, d-vitamiinikapseli. Siinä se.
Ilmeisesti teet hidasta itsemurhaa 400 kcal /vrk joka riittää sylilapselle, jos sillekään. Tai sitten et ymmärrä koko ruokavalion ideaa - siltä tuntuu.
hiilaririippuvaisuudestasi tänne vhh-palstalle, ai niin ja lisäravinnetarpeestasi myös :D
Onko RHH niin ravinneköyhä ruokavalio, että pitää purkista ottaa pillerit? Hei palstatrolli, tule nyt haukkumaan tätä ressukkaa, ihan kuten haukut VHH:laisiakin vitamiinipillereiden käytöstä.
surkastuu lihakset. Oma aamupala oli purkki rahkaa, vähän maitoa, mansikoita, 1 hedelmä ja leseitä soseeksi. Mukaan vähän oliiviöljyä.
Söin noin 1800 kcal:n aamiaisen klo 08:00, nyt kello on 18:40, en ole syönyt sitten aamun mitään. Ei siinä vielä kaikki, tulin noin 15 minuuttia sitten 8km maastolenkiltä, jonka senkin vedin vielä aamullisilla syömisilläni...eikä vieläkään ole nälkä. Kalkyylien mukaan kulutin lenkissä vähintään 800 kcal. Näistä lähtökohdista vuorokausikulutukseni on 3600 kcal. Minulla on siis tällä hetkellä 1800 kcal energiavaje, joka ajaisi ilman syömistä parissa kolmessa vuorokaudessa elimistön säästöliekille. Voin syödä hyvin 1000 kcal edestä silti vajetta jää vielä 800 kcal. Olen normaalisti syönyt noin 2000~2500 kcal verran päivässä, koska sillä pärjään mainiosti. Mittasin verenpaineen ja pulssin reilun 5 minuuttia kotiin saapumisesta. Tänne on vielä viimeinen 200m pelkkää nousua. Verenpaine 148/82 pulssi 64, joten oman laskuni mukaan palautuminen on jo ihan hyvää ottaen huomioon iän ja painon. Minulla on se käsitys, että tämä RHH trolli ei ymmärrä saadun energian ja kulutuksen suhdetta joka on kaiken laihtumisen perusta. Jos ihmisen aamupala on 300..400 kcal herää kysymys pääseekö sillä edes RHH:lla ovesta ulos? Normaalikokoisen naisen peruskulutus ilman hyöty tai kuntoliikuntaa on noin 1600~2000 kcal/vrk. Vastaavasti miehillä se on jotain 1800~2400 kcal luokkaa. Silloin kun puhutaan laihtumisesta pitää aina muistaa tämä perusfakta, eli kun peruskulutus BMR . Suurin ongelma on kituminen eli mennään liian pienellä energiamäärällä. Syödään peruskulutuksen verran ja vaje tulee hyöty- ja kuntoliikunnalla, tämä pätee kaikilla ruokavalioilla. On aivan typerää vaahdota karppaajille rasvoista, koska he eivät syö hiilareita. On aivan eri asia jos elimistössä yhdistyy suuri hiilarikuorma ja rasvat, verrattuna karppaukseen. Rasva, proteiini ja kasvispohjaiset hiilarit ovat karppaajan peruseväät. Vaikka trolli vaahtoaa punaisesta lihasta, mitä sillä on väliä kun syödään 0.5~1kg vihanneksia päivässä ei kasvistärkkelystä kun nimeksi. Rasva on oliiviöljyä, maitorasvoja, pähkinöiden rasvoja, kookosrasvaa, tietysti liha- ja kala rasvaa, luonnonrasvat ovat VHH:lla elävän polttoaine.
Oma päivä lähti käyntiin seuraavasti. Herätys 7.00 Koira ulos ja sen jälkeen 30min crossailu niin,että hiki lens. Sen jälkeen aamupala:Veteen tehty puuro 2,5dl 2 vaasan rusileipää makkaralla,juustolla ja kurkulla.Pieni lasillinen appelsiinimehua ja 2 kuppia kahvia. Kämpän siivous ja likan kanssa leikkiminen. Klo:15.00 vatsa,selkä ja koira ja likka ulos kävelylle. 17.00 Riisiä,kanakastiketta,salaattia fetajuustolla ja yks vaasan ruisleipä makkaralla,juutolla ja kurkulla lasi sinistä maitoa. 18.00 30min crossailua normi tahtiin.Koiran kanssa ulos 20.00 iltapala raejuustoa 200g ja appelsiini. Nyt koira ulos,suihkuun ja nukkumaan. Kaloreita ynm muita en laske. Perus normi päivä siis meikäläisellä.
makkaraa?
väärä sana sillä käytän leivän päällä 1 kinkkuleikkeleen per viipale.
ja -proteiiniselta tuo ruokavalio. Määristä kun en tiedä. Melkoisen vähän kaloreita? Käytätkö lihaksiasi energianlähteenä? Onko laihdutustarvetta?
On sulla sitten puhdas kämppä, kun jokapäivä siivoilet?
Ei ole laihtumisen tarvetta,enkä edelleenkään laske kaloreita,Syön kun on nälkä. Toi nyt oli vaan tollanen esimerkki.Syön kaikkea laidasta laitaan.
niin kyllä säkin joutuisit siivoomaan jokapäivä ja kyllä kämppä on puhdas.Kivempi olla kotosallakin kun ei oo likan lelut pitkin kämpää ja koirankarvoja nurkat täynnä. Niin ja crossailulla tarkotan crostreinerin polkemista.