Salomon jarrupalat

Marple3

Hei, saako mistään enään jarrupaloja Salomonin rulliksiin. Ostin sellaiset hyväkuntoiset rullikset kirppikseltä ja jarrupala pitäisi vaihtaa. Salomin rulliksia ei enää kuulemma tehdä, joten onko palojenkin hankinta tiukassa ? Jos on, käykö minkään muun merkin palat noihin luistimiin ? Vai onko ko. osa niin uniikki,ettei muitten mallien palat sovi ?

14

6655

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt ne

      Jarrupalat ! mitä rullaluistelija tekee jarrupaloilla? tarkoitus on mennä kovaa ja eteenpäin.,..

      • Marple3

        nyt vaan tahtoo jarrutella, joskus lienee ihan pakkokin. Ja eteenpäin pääsee vaikka jarrupala rulliksissa onkin ;) Mutta kysymykseeni vielä sen verran, et aika hölmöähän se on jos markkinoilla on jos jonkinlaista rullismerkkiä ja minkään merkin varaosat ei käy ristiin ? Eikö niihin ole voitu kehittää mitään standardia ? vai onko ?


    • 123

      Forumin Intersportista löytyy.

      • Marple3

        se pukkais sitten reissua Hesaa kohti, kyselenpä kuitenkin täältä Kaakkois-Suomen Intersporteista enstex...Mutta kiitos sulle 123 vastauksesta.


      • Palaton

        Vieläkö löytyy paloja


      • **************
        Palaton kirjoitti:

        Vieläkö löytyy paloja

        Ainakin tänään kun kävin paikallisessa urheiluliikkeessä niin näkyi salomonin paloja olevan.


    • ... rullakoutsi

      lätinää lätinää... tuo lätinä paljasti taas sinut joka vuosi jaksat paasata mokomista paloista ja standardeista

    • ^v^

      Salomon ei enää tee rullaluistimia joten ei tee enää jarrupalojakaan, luultavasti käy saatavuus heikoksi viimeistään sitten kun vanhat varastot loppuu. Jos jostain vielä löydät niitä niin osta samalla useampi. Jos ET löydä niin ota luistin mukaan kauppaan ja pyydä myyjää etsimään ainakin edes melkein sopiva pala, sitä voi sitten itse duunata sellaiseksi että sopii.

      Silti, kehottaisin pyrkimään eroon jarrupalan käytöstä. Kun huomaa miten ennakointi ja liikenteen lukeminen auttaa turvallisuudessa niin pian huomaa miten turhaksi jarrupala oikeasti käy. Samalla kehittyy juuri se taito mitä jarrupalaa käyttäessä ei voi oppia, tilanteen lukutaito, ennakointi sekä välinehallinta ja tasapaino, ne ovat kaikki paljon tärkeämpiä kuin vain se että pystyy pysähtymään tarvittaessa nopeasti. Myös erilaisia ei-jarrupalallisia jarrutustekniikoita on hyvä opetella.

      • typykkä-86

        Oletteko kuullut alamäistä??? pakko sen on jarruttaa jos vauhtia tulee liikaa, vai luisteletteko vaan tasasella..?


      • pimu-86
        typykkä-86 kirjoitti:

        Oletteko kuullut alamäistä??? pakko sen on jarruttaa jos vauhtia tulee liikaa, vai luisteletteko vaan tasasella..?

        Viilailetko tosiaan noita vuoden vanhoja juttuja, ole vaan myöhäislukutaitoinen!
        Ei taida kovasti raksuttaa kaverilla.. joku voi luistella vaikka satasella.


      • ee
        pimu-86 kirjoitti:

        Viilailetko tosiaan noita vuoden vanhoja juttuja, ole vaan myöhäislukutaitoinen!
        Ei taida kovasti raksuttaa kaverilla.. joku voi luistella vaikka satasella.

        hei pimu! ite ainakin laitoin googleen "jarrupala salomon rullaluistimiin", koska tarviin uuden jarrupalan ja mietin mahtaako sellaisia enää löytyä mistään kyseisiin luistimiin. Eka linkki toi tähän viestiketjuun, ja kun nopeesti luki läpi, ei voinut olla huomaamatta tyhmää kommenttia siitä, ettei jarrupaloja muka tarvii! Eli en yhtään ihmettele miksi typykkä-86 kommentoi asiaa:D eihän niitä jarrupaloja tosiaan tarvii, voi renkaillakin alamäissä jarrutella, mut kumpikohan tulee halvemmaks, uus jarrupala, vai uudet renkaat, ku nekin sattuu kulumaan??


    • Nuukailija

      Jos vielä (kolmen vuoden jälkeen) on Salomonin omistajia, niin ostin tänään omiin Salomoneihin Rollerbladen palan, joka sopi paikoilleen tukevasti. Muista tosin käyttää alkuperäistä ruuvia

      • januuka

        Nuukailijalle kiitokset tiedosta. Mitenkähän tuo rengaspuoli ?


      • Neonrider
        januuka kirjoitti:

        Nuukailijalle kiitokset tiedosta. Mitenkähän tuo rengaspuoli ?

        Salomonnin käy mikä tahansa rengas...tai ainakin omiin wanhoihin kävi 80mm pyörät jotka tarttui mukaan Lidlistä... nyt toista tonnia takana ja alkavat olla vaihtokunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe