Transporter T5

Vaihto aikeissa

Olen harkinnut pakettiauton vaihtoa ja Transporterin T5:nen on yksi vaihtoehto,joten tässä muutama kysymys.Onko 131 ja174 hepaasella muuta eroa,kuin eri viritys aste?vaikuttais yhtäkkiä että perus koneissa ei suurta eroavaisuutta.Volkkarin neliveto?onko ollu penikkatautia?Ja kaikki muutkin jutut kyseisestä mallista olis aiva mukavia,esim mitä tulee ottaa huomioon käytettyä volkkaria ostettaessa.

4

7095

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-Mosse

      Kolmesta itsellä kokemusta. vm 2003 1.9l TDI - pikku ongelmia Webaston kansssa ja yksi iskari meni vaihtoon ennen 90tkm. vm 2005 2.5l TDI 4Motion Multivan. 90tkm ajettu ja vaihdettu - ohjaustehostimen hydraulipumppu kahdesti (ensimmäinen goodwillinä 30% hinnalla ja osatakuuna toinen) - vesipumppu vaihdettu 60tkm ajettuna takuuseen - ilmastoinnin vapaakytkin ja kumikytkin vaihdettu 60tkm ajettuna goodwillinä (maksettu 30% hinnasta) ja kompura 70tkm kohdalla puoleen hintaan. - etutukivarsien kumit meni 90tkm kohdalla vaihtoon vm 2007 2.5l TDI 4Motion. Moottorinohjaukseen joku anturi meni takuuna ja aluksi oli huoltoväli 15tkm kunnes ajoivat uuden softan 30tkm huollon jälkeen. Kaikissa sama ongelma eli liukuoven kahvat hankaa maalin niiden juuresta pois. Pakuihin sain takuuna maalauksen uusiksi, mutta Multivaniin pitäisi maksaa itse maalaukset, vaikka on selkeästi suunnitteluvirhe. Eli kolmen otannalla sanoisin, että perustoimiva, mutta jos huono yksilö sattuu kohdalle niin vikoja kyllä riittää. Nelivedossa ei ole ollut ongelmia - maastossakin on tullut noilla rämmittyä kun tutun mökki on lähes ajokelvottoman metsätien päässä. Eri tehoversioissa on muutakin eroa kuin vain softa ja sitä kautta teho. Eli et saa 131hv mallista 174hv tehoista lastulla, sillä 174hv:sta saa lastulla vastaavasti lisää tehoa. 131hv kyllä riittää melko hyvin pienienkin kärryjen vetoon. Pakulla tulee kiskottua hevosta parin viikon välein, joten sitä on siis tullut testattua. Suuremmilla kuormilla toki tuon 174hv edut tulevat esiin.

      • ex-omistaja

        Mulla oli -07 4motion 131heppanen. Autohan on hyvä ajettava (kun siirtää väliseinää taaksepäin, että mahtuu ajamaan) ja pieni ruokainen kun ajaa nätisti. Mutta mutta, mulle sattui se "kolmas otanta". En nyt ihan tarkkaan muista oliko se vuodenaikana 12 vai 13 kertaa takuu remontissa ja viimeisen kerran mun aikana oli remontissa sisäpalon takia. 12 kuukauden aikana vw oli 3 kuukautta korjaamolla (aj.30tkm). Että silleen. (eli joukkoon mahtuu viallisia yksilöitä, mutta myös viattomia yksilöitä).


    • iso pena

      onhan tuossa 131 heppasessa erilainen ja pienenmpi turbokin verratuna 174 heppaseen. vajaampi tehosen turbo maksaa muutaman satasen enemmänkin kuin tuon tehokkaiman mallin turbo.. toinen turbo on garret ja toinen kkk.. juu itsellä kokeusta tuosta liukuoven kahvan tekemästä ruoste vauriosta.. vw tiputtaa takuu aikaa sen mukaan mitä useampi omistaja autolla on ollut. niin ja tuo kaksois massa vauhtipyörä on myös aika huono keksintö.. ei oikein kestä virittämistä..

    • Tympäytynyt

      Minulla t5 2005 1,9 malli. Ei ole talviauto. Puhutaan että kulutus 7,1 mutta ainoastaan kesällä. Talvella webasto kokoajan päällä kulutus 10l. Nyt meni webasto rikki ei lähde käymään säteilijällä yli 20 pakkasesta. Tosi kylmä auto hiaceen verrattuna. Ei ikinä ww tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 126
      1484
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      107
      1414
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1355
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1228
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1096
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      19
      1076
    7. 74
      1072
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      931
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      776
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      676
    12. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      49
      669
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      642
    14. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      36
      615
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      608
    17. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      102
      573
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      569
    19. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      569
    20. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      568
    Aihe