Transporter T5

Vaihto aikeissa

Olen harkinnut pakettiauton vaihtoa ja Transporterin T5:nen on yksi vaihtoehto,joten tässä muutama kysymys.Onko 131 ja174 hepaasella muuta eroa,kuin eri viritys aste?vaikuttais yhtäkkiä että perus koneissa ei suurta eroavaisuutta.Volkkarin neliveto?onko ollu penikkatautia?Ja kaikki muutkin jutut kyseisestä mallista olis aiva mukavia,esim mitä tulee ottaa huomioon käytettyä volkkaria ostettaessa.

4

6868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-Mosse

      Kolmesta itsellä kokemusta. vm 2003 1.9l TDI - pikku ongelmia Webaston kansssa ja yksi iskari meni vaihtoon ennen 90tkm. vm 2005 2.5l TDI 4Motion Multivan. 90tkm ajettu ja vaihdettu - ohjaustehostimen hydraulipumppu kahdesti (ensimmäinen goodwillinä 30% hinnalla ja osatakuuna toinen) - vesipumppu vaihdettu 60tkm ajettuna takuuseen - ilmastoinnin vapaakytkin ja kumikytkin vaihdettu 60tkm ajettuna goodwillinä (maksettu 30% hinnasta) ja kompura 70tkm kohdalla puoleen hintaan. - etutukivarsien kumit meni 90tkm kohdalla vaihtoon vm 2007 2.5l TDI 4Motion. Moottorinohjaukseen joku anturi meni takuuna ja aluksi oli huoltoväli 15tkm kunnes ajoivat uuden softan 30tkm huollon jälkeen. Kaikissa sama ongelma eli liukuoven kahvat hankaa maalin niiden juuresta pois. Pakuihin sain takuuna maalauksen uusiksi, mutta Multivaniin pitäisi maksaa itse maalaukset, vaikka on selkeästi suunnitteluvirhe. Eli kolmen otannalla sanoisin, että perustoimiva, mutta jos huono yksilö sattuu kohdalle niin vikoja kyllä riittää. Nelivedossa ei ole ollut ongelmia - maastossakin on tullut noilla rämmittyä kun tutun mökki on lähes ajokelvottoman metsätien päässä. Eri tehoversioissa on muutakin eroa kuin vain softa ja sitä kautta teho. Eli et saa 131hv mallista 174hv tehoista lastulla, sillä 174hv:sta saa lastulla vastaavasti lisää tehoa. 131hv kyllä riittää melko hyvin pienienkin kärryjen vetoon. Pakulla tulee kiskottua hevosta parin viikon välein, joten sitä on siis tullut testattua. Suuremmilla kuormilla toki tuon 174hv edut tulevat esiin.

      • ex-omistaja

        Mulla oli -07 4motion 131heppanen. Autohan on hyvä ajettava (kun siirtää väliseinää taaksepäin, että mahtuu ajamaan) ja pieni ruokainen kun ajaa nätisti. Mutta mutta, mulle sattui se "kolmas otanta". En nyt ihan tarkkaan muista oliko se vuodenaikana 12 vai 13 kertaa takuu remontissa ja viimeisen kerran mun aikana oli remontissa sisäpalon takia. 12 kuukauden aikana vw oli 3 kuukautta korjaamolla (aj.30tkm). Että silleen. (eli joukkoon mahtuu viallisia yksilöitä, mutta myös viattomia yksilöitä).


    • iso pena

      onhan tuossa 131 heppasessa erilainen ja pienenmpi turbokin verratuna 174 heppaseen. vajaampi tehosen turbo maksaa muutaman satasen enemmänkin kuin tuon tehokkaiman mallin turbo.. toinen turbo on garret ja toinen kkk.. juu itsellä kokeusta tuosta liukuoven kahvan tekemästä ruoste vauriosta.. vw tiputtaa takuu aikaa sen mukaan mitä useampi omistaja autolla on ollut. niin ja tuo kaksois massa vauhtipyörä on myös aika huono keksintö.. ei oikein kestä virittämistä..

    • Tympäytynyt

      Minulla t5 2005 1,9 malli. Ei ole talviauto. Puhutaan että kulutus 7,1 mutta ainoastaan kesällä. Talvella webasto kokoajan päällä kulutus 10l. Nyt meni webasto rikki ei lähde käymään säteilijällä yli 20 pakkasesta. Tosi kylmä auto hiaceen verrattuna. Ei ikinä ww tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      4162
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3144
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3077
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      43
      2338
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      80
      1193
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1059
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1034
    8. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1009
    9. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      214
      948
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      137
      861
    Aihe