Miten jos vuorotteluvapaan aikana tulee siihen tulokseen että haluaa vaihtaa alaa ja haluaa hakeutua työvoimakoulutuksen kautta toiselle alalle? Pitää ilmeisesti irtisanoutua koska työvoimakoulutukseen päästääkseen pitää kai olla työtön? toimitanko vain pomolle irtisanomislomakkeen vai miten? Ahdistaa niin kauheasti kun en halua palata entiseen työhöni vaaan haluaisin niiin opiskelemaan uutta ammattia varten... :/
Tietääkö joku?
2
1205
Vastaukset
- ***********
Ei ole takeita siitä, että pääsisit juuri haluamaasi työvoimakoulutukseen työttömänäkään, joten harkitse kahdesti. Harvoihin ammattillisiin työvoimakoulutuksiin pääsevät vain aniharvat. Suurin osa työkkärin koulutuksen ovat puhdasta humpuukia, jotka alkavat olla yhä enenevässä määrin sitä, että koulutusta on vain lumeksi ja pääasiassa ollaan yrityksen ilmaistyövoimaa. Tavoitteena on vain saada työtön rumentamasta työttömyystilastoja keinolla millä hyvänsä. Kun 'koulutus' on loppu, niin sitten ollaankin kokoaikatyöttömiä etukäteislupauksissa huolimatta. Työkkärin kurssit ovat siis pääasiassa melkoista humpuukia - loistavista sisältötiedoista huolimatta. Poikkeuksen muodostavat puhtaat ammatilliset koulutukset, jotka usein tapahtuvat myös yleisissä oppilaitoksissa. Jos olet vuorotteluvapaalla, niin etkö voi yrittää hakeutua ammatillisten oppilaitosten kautta? Syksyllähän voi kysellä vapaiksi jääeneitä opiskelupaikkoja. Mikään ei estä myöskään vuorotteluvapaan aikana menemästä toiseen työpaikkaan, jolloin saat soviteltua vuorottelukorvausta.
- aloittaja
että vv:ni päättyy heinäkuussa ja tuo koulutus (joka on ihan perustututkinto alalla, jolla varmasti tulevaisuudessa töitäkin olisi) alkaa elokuussa. Sepä se, hankala varmasti päästä, varsinkin jos on jo työpaikka. Sen takia mietinkin että sanoutuisinkohan irti nykyisestä työstäni vv:n aikana noudattaen irtisanooutumisaikaa. Riski on suuri, jos en pääsekään koulutukseen. Hitto, hankalaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1505148Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv832742Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?861735Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91206- 49956
- 66902
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122883- 21883
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23828