Työtön vuokratöihin

Olen siis työttömänä työmarkkinatuella ja töitä ei ole löytynyt. Voisiko vuokrafirmat olla pelastus vai ei.. Toive toki olisi että saisin jonkun homman josta poikisi pitempi pesti. Kokemuksia työttömiltä toivon.
121130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olet helppo uhri hyväksikäytölle..juuri sinunlaisia henkilöitä etsitään. Aluksi sulla on kovat paineet saada työtä mitä tahansa ja ihan hinnalla millä hyvänsä, ja vuokrafirmoissa ne haistaa sen, mutta kun sulle heitetään joku homma (mihin varmasti ei ne liituraitapukuiset itse koskisi)huomaat pian haukkanneensi palan paskaa. Työtä voi olla vähän ja vuokrafirma lupailee sulle yhtä sun toista parempaa haastattelussa, kun näytät ensiksi kyntesi, mutta saatat pian huomata että joudut jatkamaan samoja hommia pitkään, yhtä huonoilla ehdoilla ja sitten sun on jo vaikeata enään saada kunnon työtä. Jos multa kysyt ei kannata, mutta yleinsä ihminen oppii vasta kantapään kautta (niin itsekin opin), eli jos et usko kokeile 2 vuotta..niin olet ihan kypsä. Susta saadaan hyvät rahat välistä kun työpanoksesi myydään asiakasyritykseen kalliimmalla ja mitä ne sitten, loppupeleissä haluaa sulle itse maksaa.

Äänestä
  • Tuntuu että ne odottavat että tulee kohdalle tarpeeksi tyhmä ja nöyrä jolle voi antaa töitä, joka taas on raatamista paskalla palkalla. No hankkii ansiosidonnaisen ja pitää pari vuotta lomaa.

    Äänestä

vaarana ovat kaikki älyttömimmät keikkatyöt, joita sinulle "testausmielessä" annetaan.

Äänestä

Noista kahdesta muusta. Itse olen tehnyt vuokratöitä vuodesta 2004, olen saanut sen jälkeen kerättyä liitonpäivärahat, olen saanut myös nollattua päivät, eli vaikka nyt olen taas työtön, ei hirveää paniikkia ole. Töissä sain työehtosopimuksen mukaista palkkaa, lomia ei ole ollut vaan sain niistä korvauksen. Työterveyshuolto oli myös järjestetty, työnantajalta sai myös uima/kuntosalilippuja (3 kpl/vko), pätkät oli kolmesta kuukaudesta puoleen vuoteen. Eli itse olen sitä mieltä, että ennemmin teen vuokratöitä kuin se että työmarkkinatuella makaan kotona, työkkärissä suhtautuvat huomattavasti paremmin, eli eivät pidä avuttomana tollukkana joka ei edes töitä osaa tehdä. Myös pidän hyvänä puolena vuokratöitä tehneenä, että yhtään tukityöllistämispaikkaa ei ole minulle tarjottu.

Äänestä
  • Oletko miettinyt kuinka paljon sun työpanoksen välistä on vuokrafirmat vetäneet " sinulle kuuluvaa rahaa". Miksi elätät niitä ? Olen saanut sen jälkeen kerättyä liitonpäivärahat, olen saanut myös nollattua päivät, eli vaikka nyt olen taas työtön, ? Olet työtön koska olet antanut niitten käyttää sua hyväkseen. ( monilla on itsensä huijaamista että, että tämä on hyvä juttu). Tottakai se tuntuu hyvältä jutulta jos et ole koskaan kokenut parempaa. Ne jotka siellä vuokrafirmassa käsittelee teitä kun pelinappuloita, eivät ikinä päivässä itse tekisi moista hommaa mitä ne teille tarjoavat. Olen keskustellut näiden kanssa ihan muuten vaan, ja olen kuunnellut kuinka ne nauraa teistä selän takana.

    Äänestä

  • mutta... kirjoitti:

    Oletko miettinyt kuinka paljon sun työpanoksen välistä on vuokrafirmat vetäneet " sinulle kuuluvaa rahaa". Miksi elätät niitä ? Olen saanut sen jälkeen kerättyä liitonpäivärahat, olen saanut myös nollattua päivät, eli vaikka nyt olen taas työtön, ? Olet työtön koska olet antanut niitten käyttää sua hyväkseen. ( monilla on itsensä huijaamista että, että tämä on hyvä juttu). Tottakai se tuntuu hyvältä jutulta jos et ole koskaan kokenut parempaa. Ne jotka siellä vuokrafirmassa käsittelee teitä kun pelinappuloita, eivät ikinä päivässä itse tekisi moista hommaa mitä ne teille tarjoavat. Olen keskustellut näiden kanssa ihan muuten vaan, ja olen kuunnellut kuinka ne nauraa teistä selän takana.

    Kokemusta vuokratyöstä ? On se kumma, että teitä vänkääjiä riittää. Itse olen saanut saman palkkaluokan palkan kuin muutki niissä työpaikoissa, olen saanut aina ylityökorvaukset ja ilta-/yö-/viikonloppulisät ja hekot. Minulle on ihan sama, kuinka monta euroa vuokrafirma saa siitä, että heidän kautta olen töissä, niin kauan minä saan työehtosopimuksen mukaisen palkan ja lisät mitä minulle kuuluu, unohtamatta lomakorvauksia, ne kuuluu minulle, muut rahat ei. Tiedän tasan mitä minun pitää milloinkin saada, olen opiskellut työelämätietoutta.

    Äänestä

  • onko itselläsi kirjoitti:

    Kokemusta vuokratyöstä ? On se kumma, että teitä vänkääjiä riittää. Itse olen saanut saman palkkaluokan palkan kuin muutki niissä työpaikoissa, olen saanut aina ylityökorvaukset ja ilta-/yö-/viikonloppulisät ja hekot. Minulle on ihan sama, kuinka monta euroa vuokrafirma saa siitä, että heidän kautta olen töissä, niin kauan minä saan työehtosopimuksen mukaisen palkan ja lisät mitä minulle kuuluu, unohtamatta lomakorvauksia, ne kuuluu minulle, muut rahat ei. Tiedän tasan mitä minun pitää milloinkin saada, olen opiskellut työelämätietoutta.

    Ei ainakaan vuokrafirma, koska se tekee kaikkensa jotta pystyisi maksamaan mahdollisimman vähän. Hyvistä eduista voit kiittää ammattiliittoasi, ne on sen sulle vaatinut. Koko vuokrafirma touhu on alunperin kehitetty siihen tarkoitukseen jotta sun palkkaa ja muita työoloasi koskevia inhimillisiä ehtoja pystyttäisiin polkemaan ja päästään nopeasti eroon. Sua on kyllä tarpeeksi kusetettu kun nielet koukkuineen ja päivineen. Nämä vuokrafirmat eivät tuo yhtäkään uutta työpaikkaa avoimeksi, vaan nämä paskat vievät firmoilta sen mitä niillä on jo teille ennestään tarjolla. Siksi en ole vuoden 2001 jälkeen tehnyt päivääkään niille, enkä tee. Kuolen vaikka nälkään mielummin, kun ryhdyn jollekin toiselle orjaksi.

    Äänestä

Voi esiintyä myös vuokrafirman edustajia ns. " vuokratyöntekijöinä" jotka kuvailevat kokemuksiaan, vaikka istuvat todellisuudessa pöydän toisella puolella.

Äänestä

saat korkeintaan viikon homman jos sitäkään ja sit seuraava voi tulla vasta kuukauden kahen päästä vaikka olisit kirjoilla useammassakin firmassa. menetät vaan tuet ja pääset karensille. Harva pääse vuokrafirman kautta vaki duuniin

Äänestä
  • No voihan vuokrafirmalle ilmottaa, että ottaa vain täysipäiväistä ja pitempiä työsuhteita vastaan. On tuttuja jotka on ollut töissä vuokrafirman kautta samassa työpisteessä monta vuotta.

    En kyllä tiedä ketään joka niistä olisi kunnollista palkkaa saaneet. Itse kävin kerran kysymässä tuollaisesta paikasta töitä ja tarjottiin vajaa 13e/h kaikkine lomakorvauksineen jne (alussa siis tarjottiin vain 10e/h ja joutu jo tuohonkin vääntämään). Eli ihan täyttä kusetusta=) Tietenkään en mennyt, kun liitonpäivätkin oli täynnä ja hyvällä korvauksella vielä.

    En kyllä suosittele kenellekkään!

    Äänestä

vuoksi en ole kovin tyytyväinen henkilöstöpalveluyrityksiin. Erään yrityksen kautta teen keikkoja, mutta säännöllisempää työtä järkevämpien matkojen päästä kaipaisin. Keikkatyö todellakin on epävarmaa; joskus keikkoja on tarjolla, toisinaan taas ei. Jos kuitenkin siedät epävarmuutta, niin tervemenoa keikkatöihin. Niitä saat luultavasti jatkaa siihen asti, kunnes päätät lopettaa. Ja onhan toki tyydyttävämpää tehdä töitä kuin laiskotella päivät pitkät.

Aina voit ilmoittaa vuokrafirmalle olevasi kiinnostunut säännöllisistä ja pitkäaikaisista töistä. Et mitään menetäkään.

Onnea työnhakuun!

Äänestä

Mikä työ tahansa on parempi kuin työmarkkinatuella kotona makailu.

Itse olen ollut jo useita vuosia vuokrafirman kautta hommissa ja ihan tyytyväinen.
Älä mene mihinkään pieneen, epämääräiseen, firmaan, vaan katsele jostain isommista, esim Manpower, hommia.
Toisin kuin nuo pari provosoijaa jatkuvasti kirjoittelee, niin hyvin asiansa hoitavat vuokrafirmat maksavat vähintään sen tessin mukaista palkkaa. Nuo pari pelleä makailevat mieluimmin kotona, kuin tekevät töitä. Tai sitten eivät ole mihinkään vuokrafirmaan kelvanneet, tai ammattitaidon puutteesta johtuen joutuneet juuri niihin pätkähommiin.

Katsele noiden isojen vuokrafirmojen nettisivuilta, mitä heillä on tarjolla ja lähetät rohkeasti hakemuksen. Mitään et ainakaan menetä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työllistynkö niin kirjoitti:

Olen siis työttömänä työmarkkinatuella ja töitä ei ole löytynyt. Voisiko vuokrafirmat olla pelastus vai ei.. Toive toki olisi että saisin jonkun homman josta poikisi pitempi pesti. Kokemuksia työttömiltä toivon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu