Naisten Supepesis 2009

RealyWomen

Hei kertokaapa mietteitä tulevasta naisten pesiskesästä. Millaisia joukkueita on? Miten arvioitte heidän menestymistään? Onko jollain jotain insait teitoja joukkueista ja pelaajista? Miten kuntopuntarit ym. tunnuusmerkit. Ei muutakuin kirjoittelemaan salaisuuksia.

13

2468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lettipää

      Odotettavissa suuria eroja eri joukkueiden välillä! Käressä Pori, Jyväskylä, L-ranta. Toivoisin kyllä, että tulisi joitakin mukavia yllätyksiä. Esim. Lipottaret voi yllätää positiivisesti, saivathan he Tyrnävältä runkopelaajat ja sitä edeltävältäkin kaudelta on TyTe:n entisiä pelaajia Lipottareissa. Pelinjohtaja Savukoski aivan turhaan hämää, että kyseessä olisi nuorijoukkue! Päinvastoin todella kokenut ja ehkä hieman jo iäkäsjoukkue, ajateltuna tulevaisuutta, sillä sitä ei Oulusta löydy! Todella surkeaa juniorityötä niin B/C tyttöissä, joista pitäisi kasvaa näiden nykyisten jo todellakin iäkkäiden pelaajien seuraajia. Itse usko, että Lipottaret ovat vain tämän tai korkeintaan esivuoden tähdenlentoja! Ainakaan omista junnuista ei ole kasvamassa jatkajia. Osto toiminta ei ole koskaan ollut naisten puolella se onneen johtava juttu, pois lukien tietysti Kirittäret. Lipottarien kompastuskiveksi muodostunee heidän lukkari Ylitalo, jolla on mentaalipuolella ollut aina vaikeuksia ja jos olette panneet merkille, niin Oulussa niin pelinjohtaja, pelaajat ja kuuluttajat poikkeuksellisen voimakaasti kannustavat juuri Ylitalo, koska hän menetää todella herkästi henkisen tasapainonsa ja sitä myöten peli on pelattu, niin siksi häntä pyritään ponkittämään poikkeuksellisen paljon. Ilmeisesti Terhi Rönkäkin hankitiin ponkittämään hänen ja ehkä muidenkin mentaalipuolta. Sitten on vielä hännän huippuna tuleva, todella nuori TyTe! Tuskin pärjäävät, mutta siellä onkin lähdetty rohkeasti rakentamaan lähes kokonaan omista kasvateista tulevaisuuden joukkuetta. Mahdollisuudet ovatkin todella realistiset, olihan TyTe:n B- tytöt viimekesänä kuudenparhaan joukossa ja vain omat typerät virheet esti mitallipeleihin pääsyn. Tämän vuotinen joukkue ei paljoa ole heikentynyt, eli mitallipeleihin on tsäänsit. Näistä nuorista Tyränäväläisistä saamme odotaa 2 -3 vuoden kuluttua todella kovaa naistensuperin kärki joukkuetta, ellei Lipottaret osta heitä, koska heillä itsellään ei ole tulevaisuutta. Mielestäni naisten pesiksessä on mielenkiintoisia juttuja tulossa niin ensikesänä, kuin tulevaisuudessakin. Eli jääkäämme mielenkiinnolla odottelemaa. Kesäisin terveisin kaikille meille faneille ympäri maan.

      • virheeton

        Lettipäällä on tainut mennä letit silmille, kun on niin paljon kiki kirjoitusvirheitä. Mitä tulee naisten peleihin, niin odotan minäkin mielenkiinnolla tulevaa kesää. Kirittäret sen voittavat kuitenkin.


      • Kellojuoru

        Samalla kun irvailet, niin varmaan voisit kertoa, että millaisin keinoin Ylitalon mentaali horjutetaan. Minä taas olen kuullut, että Tyrnävän talous olisi todella hyvässä kunnossa. Taustalla jokin yritys, joka kuulema maksaa kesänajalta jokaiselle pelaajalle 1500;00 euroa puhtaanakäteen per/kk. Ei kuulema tarvii tehdä töitä kuin muutama tunti päivässä. Työnantaja velvoittanut vain osallistumaan aamu -ja iltaharjoituksiin.


      • epäilijä
        Kellojuoru kirjoitti:

        Samalla kun irvailet, niin varmaan voisit kertoa, että millaisin keinoin Ylitalon mentaali horjutetaan. Minä taas olen kuullut, että Tyrnävän talous olisi todella hyvässä kunnossa. Taustalla jokin yritys, joka kuulema maksaa kesänajalta jokaiselle pelaajalle 1500;00 euroa puhtaanakäteen per/kk. Ei kuulema tarvii tehdä töitä kuin muutama tunti päivässä. Työnantaja velvoittanut vain osallistumaan aamu -ja iltaharjoituksiin.

        Nyt kyllä vähän epäilen tuota 1500 euroa /kk....


      • pöh höh

        "Todella surkeaa juniorityötä niin B/C tyttöissä, joista pitäisi kasvaa näiden nykyisten jo todellakin iäkkäiden pelaajien seuraajia." Mitään iäkkäitä ole. Vehniäinen vanhin (1976 synt.), suurin osa 86-90 syntyneitä eli parinkympin molemmin puolin olevia tytön tylleröitä. Pelaajia parhaimmassa iässä. Harmittaa, kun naispesikseen jostain on juurtunut ajatus siitä, että yli 25-vuotias on liian vanha peluri ja suuri osa hyvistä pelaajista lopettaa juuri parhaimmassa iässä! Toki siinä olet oikeassa, että seuraavina vuosina tulisi rinkiin ottaa jo niitä nuoria B/C -ikäisiä lupauksia.


      • sir sir

        Kyllä aivan totta! Kävin katsomassa LIPON ja TyTe:n pelin ja on todettava lukkarista, että hän todellakin hermostuu jos häntä prässätään VÄÄRÄÄ TULEE, VÄÄRÄÄ TULEE huudoilla vaikken itse kyllä kokenut, että huuto olisi ollut mitenkään poikkeuksellisen prässävää. Mutta niin vain lukkari antoi kesän eka pelissä heti väärillä vapaataipaleen. Jotenkin Lipon joukkueesta oli aistittavinaan jotain sisäistä jännitettä, kuulema jo pelinjohtajaan ollaan tyytymättömiä. Vehviläinenkin jäi siihen samaan tehottomuuteen, johon hän Tyrnävällä ollessa jo syylistyi. Kuten tässä on mainittukin, niin uskon Lipon olevan tähden lennon.


      • Palkittu
        sir sir kirjoitti:

        Kyllä aivan totta! Kävin katsomassa LIPON ja TyTe:n pelin ja on todettava lukkarista, että hän todellakin hermostuu jos häntä prässätään VÄÄRÄÄ TULEE, VÄÄRÄÄ TULEE huudoilla vaikken itse kyllä kokenut, että huuto olisi ollut mitenkään poikkeuksellisen prässävää. Mutta niin vain lukkari antoi kesän eka pelissä heti väärillä vapaataipaleen. Jotenkin Lipon joukkueesta oli aistittavinaan jotain sisäistä jännitettä, kuulema jo pelinjohtajaan ollaan tyytymättömiä. Vehviläinenkin jäi siihen samaan tehottomuuteen, johon hän Tyrnävällä ollessa jo syylistyi. Kuten tässä on mainittukin, niin uskon Lipon olevan tähden lennon.

        Et tainnut katsoa loppuun! Sillä tämä lukkari vielä PALKITTIIN!!! Joka on aivan käsittämätöntä, mutta siinä valossa ymmärrettävää jos ajatellaan mitä aloittaja kertoi. Eli tämä lukkari tarvitsee kokoajan itsetunnon pönkitystä, minkä myös kenttäkuulutuksestakin huomasi. Olen samaa mieltä, että hän on Lipon heikoinlenkki mihin vastustajat tarttuvat.


      • Kuka kiusasi ketä

        Helpotus oli, kun diiva perheineen poistui Tyrnävälle.


      • Ajatella
        Kuka kiusasi ketä kirjoitti:

        Helpotus oli, kun diiva perheineen poistui Tyrnävälle.

        Jes lisää näitä kultakimpaleita tänne Tyrnävälle! Mainitsemasi kiusaaja perhe tuonut panokselaan reilut
        100 000 euroa seuraan!!! Että sellaisia kiusaajia he ovat.


      • kuku klunxx klalaan
        Kuka kiusasi ketä kirjoitti:

        Helpotus oli, kun diiva perheineen poistui Tyrnävälle.

        Oleko seurannut! On sillä tytöllä aivan älytön itsetunto, ei näy henkinen kantti pettävän! Ja kysyntää riitää. Mitä sanot nyt nysväreiden nysväri. Huomaatko samalla itsesi olevan todella surkea. Voi että me nautimme. Lipottareille kummiskin kaikkea hyvää, pahaa, hyvää, eiku pahaa, sanos Jope.


    • Kat soja

      Kävin katsomassa Lappeenrannan peliä ja on mukava todeta, että siinä on hyvä ilmeinen ja iloinen joukkue! Varmaan Salla Riskun ja Marjukka Urpilaisen tulo Lapeenrantalaisten joukkueeseen on tuonut siihen kaivattua vahvuuta ja joukkue on jotenkin raikas. Mitä mieltä toiset ovat?

      • dimdimm

        Samaa mieltä Lappeenrannan joukkueesta, ennakkoveikkauksissa eivät monet ole neljän sakkiin laittaneet mutta haastajan rooli varmasti sopii. Urpelainen on varmasti korvaamaton hankinta ja nyt kun lukkarin paikallekin on saatu kunnon lukkari, niin on lupa odottaa hyvää kautta. Vahvuus on myös pelaavan yhdeksikön tasaisuudessa ja siinä, että on useita, jotka voivat pelin ratkaista. Joukkue tuntuu tällä kaudella entistä paremmin yhteenhitsautuneelta, suuri vaikutus lienee uudella pelinjohtajallakin.


    • pimpeli pompeli

      On ennenkuulumatonta, että Lapua on saamassa niin nimivahvan joukkueen. Olen aivan vakuutunut, että Lapua ottaa suomenmestaruuden kaudella 2010. Voittajaveto kohde kun on, niin tuomoiset1500,00 euroa aion sijoitaa siihen Lapualle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe