Lain suoma oikeus vai

1.Miten nopeasti työnantaja tekee päätöksen vv:sta? Kuukausia, viikkoja? 2.Voiko työnantaja kieltäytyä työläisen vv-anomuksesta vai onko se lain suoma oikeus työn raskaan puurtajalle? 3.Voiko työttömyyskassa periä vv-korvauksen takaisin alan vaihdon koulutuksen kautta toteutuessa? Liekö kellään kokemusta moisesta?
21738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

1. Riippuu esim. sijaisen löytymisestä ja siitä, milloin on työnantajan mielestä sopiva hetki vuorotteluvapaalle. 2. Ei ole oikeus. Vuorotteluvapaan antaminen on työnantajan päätettävissä. Jos esim. ei löydy sopivaa sijaista työkkärin kautta, ei pääse vuorottelemaan. Vuorotteluvapaan saamiseen on samat työpaikkakohtaiset säännöt kuin ns. omiin lomiin. Niissä pitää olla tasapuolinen kohtelu kaikkia työntekijöitä kohtaan. 3. Ei, Jos ei lähde töihin kesken vuorotteluvapaan, jolloin ei saa korvausta, koska saa palkkaa. Jos koulutukseen aoit, niin opintovapaa on hyvä vaihtoehto, jos saa aikuiskoulutustukea ja täyttää opintovapaan saamisen edelllytykset. Opintovapaan saaminen on varmempaa. Tutustu ehtoihin http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/06_julkaisut/05_esitteet/tme8001s_opintovapaa_teksti.pdf ja www.koulutusrahasto.fi

Äänestä
  • Mikäli laskin oikein, niin vv-korvaus olisi hippusen suurempi kuin opintovapaazydeemi. Siksi koulutus uudelle alalle vv:n kautta houkuttelee. Miksi ihmeessä ta päästää ketään vv:lle kouluttautumaan ihan toista alaa? Voisi kuvitella, että moisessa tilanteessa irtisanoisi niskoittelevan alaisen. Minä ainakin. Tosin kustannuksiahan ta:lle ei tule, päinvastoin. Olenko ymmärtänyt oikein, ettei ole velvollisuutta selittää ja dokumentoida työnantajalle pohjamutia myöten, mitä puuhastelee omalla vapaallaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työnantajan satunnainen päätös kirjoitti:

1.Miten nopeasti työnantaja tekee päätöksen vv:sta? Kuukausia, viikkoja? 2.Voiko työnantaja kieltäytyä työläisen vv-anomuksesta vai onko se lain suoma oikeus työn raskaan puurtajalle? 3.Voiko työttömyyskassa periä vv-korvauksen takaisin alan vaihdon koulutuksen kautta toteutuessa? Liekö kellään kokemusta moisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu