Terve,
Kattelin tuolla ulkona pyöräilessä, että joku porukka joka pyöräily tooodella isoa ylämäkeä ylös ja sitten laski takaisin alas.
Kuulin heidän selostavan yhdelle, kun pysähdyin katsomaan. Pyöräilet ylös suurimmalla vaihteella ja kun syke nousee lähes 200 vaihdat pienelle vaihteelle ja pyöräilet kunnes syke laskee alle 130.
Eli mikä tässä on ideana? Jäi vaivaamaan, että mitä tuo auttaa eli jotain suorituskykyä vai mitä hä?
Outo treenaus?
NuoriPyöräilijä
3484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis unohtui vielä, että se sanoi että tekee sitä useaan kertaan eli kun on päässyt ylös tulee takas alas ja uudelleeen toistoa
ylämäkiajossa yleensä treenataan kestovoimaa,voi olla että he harjoittivat mxim.hapenottoa kun syke nostettiin ilmeisesti maxsimitasolle.kestovoimaharjoituksissa syke nostetaan vauhtikestävyysrajoille asti.
aivan, mutta voisikohan se olla, että he vaikka parantaisivat palautumiskykyä. Jos sitä voi parantaa :P eli 200 sykkeestä nopeasti alas ja sitten takas 200 ja toistoa.