Äidit vaikuttaa poikalapseen

Leskeksi jäänyt äiti saattaa ripustautua aikuiseen poikaan,tehden pojasta kuolleen miehensä "sijaisen" Tavallaan ymmärrettävää,äidin olo on turvaton,mutta aikuiselle pojalle/miehelle se saattaa käydä todella raskaaksi.Aina ei käy näin,onneksi.
51044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Anoppi on leski ja arvostaa vain yltiö perhekeskeistä elämäntapaa , johon ei sukulaiset saatika ystävät mahdu. Nyt sitten roikkuu miehessäni ja neuvoo miten häntä tulisi kohdella , puuttuu ihan kaikkeen aina ruokailusta lähtien. Seuratessani tempauksiaan olen ainakin itse päättänyt säilyttää välit ystäviin ja sukulaisiin...

Äänestä
  • Tuo on totta!Anoppi suorastaan kilpailee miniän kanssa pojan huomiosta ja mikä raivostuttavinta miniä jää hopealle. aina.

    Äänestä

  • ei miniästä kirjoitti:

    Tuo on totta!Anoppi suorastaan kilpailee miniän kanssa pojan huomiosta ja mikä raivostuttavinta miniä jää hopealle. aina.

    En kyllä ole varsinaisesti kokenut anopin kanssa kilpailevani. Hän nyt on monissa asioissa yrittänyt puolestamme päättää. Olen vain pitänyt oman pääni ja perustellut syitäni mielipiteissä. Esimerkiksi anopin mielestä oli täysin hullua että muutamme kotipaikkakunnalta yli 60km päähän. Muuton syy oli työ. Kotipaikkakunnallamme ei ollut töitä meille kummallekkaan. Taas kun muutimme pääsimme lähes heti töihin. Anopin perustelut, miksi meidän ei olisi pitänyt muuttaa oli se että kaikki muutkin tutut ja sukulaiset asuvat täällä. Eikä minun ole huomiosta sen kummemmin kilpailla, mies saa käydä äidillään millon haluaa. Ei vaan käy, ainakaan jos minä en ole mukana. Pari kertaa itselläni on ollut menoja, silloin olen joutunut mieheni äitinsä luokse pakottamaan yksin. Enemmän tämä anoppi on tainut alkaa pitää kiinni nuoremmista pojistaan (voi kyllä olla myöshäistä, neljä vuotta sitten heitti uuden miehen takia pojat pihalle päivän varoitus ajalla).

    Äänestä

  • ei miniästä kirjoitti:

    Tuo on totta!Anoppi suorastaan kilpailee miniän kanssa pojan huomiosta ja mikä raivostuttavinta miniä jää hopealle. aina.

    Onneksi meillä mies on miehistynyt ja sitoutunut meidän perheeseen. Anopin jääressä leskeksi yritti hänkin jos minkälaisia kommervenkkejä, mutta mieheni piti pintansa. Anoppi yritti lyödä kiilaa meidän väliin, mutta onnistui vain suututtamaan poikansa. Nyt välit on asialliset, mutta ei läheiset. Ja ei, syy tähän ei ole minun. Mieheni on itse asioistaan päättänyt.

    Äänestä

Näin myös meidän perheessämme kävi aikoinaan isäni kuoltua.Äiti saattaa ripustautua poikaansa jopa siinä määrin, että se oma vaimo jää kokonaan etsimättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Llaa kirjoitti:

Leskeksi jäänyt äiti saattaa ripustautua aikuiseen poikaan,tehden pojasta kuolleen miehensä "sijaisen" Tavallaan ymmärrettävää,äidin olo on turvaton,mutta aikuiselle pojalle/miehelle se saattaa käydä todella raskaaksi.Aina ei käy näin,onneksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu