Kun erilaisten työttömille tarkoitettujen palvelujen tarjontaa on viime huomattavasti vuosina lisätty ja samalla tietenkin työvoimavirkailijoille on syntynyt uusia tehtäviä niin onko enää merkonomin tai muun vastaavan toimistotyöntekijän koulutuksen omaava henkilö sopiva hoitamaan tällaista vastuullista tehtävää? Mielestäni ei!
Kun tehtävät lisääntyvät niin vaatimustaso myös kasvaa. Kyse on kuitenkin työvoimatoimistojen asiakkaina ihmisistä ja heidän elämästään. Olen sitä mieltä, että ilman alalle soveltuvaa akateemista loppututkintoa ei näitä tehtäviä pystytä enää hoitamaan.
Ja koska työttömissä on paljon myös esim. akateemisia tai muuten elämässä kokeneita henkilöitä joiden osaamistaso ja ymmärrys erilaisissa elämän peruskysymyksissä on usein parempi kuin työvoimatoimiston suhteellisen matalasti koulutetulla virkailijalla, niin syntyy helposti tilanne jossa oppilas ohjaa opettajaa. Tällainen tilanne ei voi toimia.
Ainakin erilaisten aktivointisuunnitelmien tekijöiltä pitää ehdottomasti vaatia akateeminen psykologian tai psykiatrian tutkinto!
Millään virkailijoille suunnatuilla pikakursseilla tällaisia asioita eri voi oppia, koska tällöin ei tule riittävästi selvitetyksi heidän lähtötasoaan, myös ikä yleensä haittaa uusien asioiden oppimisessa. Tällöin virkailijalla pitäisi olla vähintään ylioppilastutkinto ja pätevöittämiskoulutuksen pitäisi olla yliopistotasoinen tutkinto.
Osaamattomuudella voi olla kauaskantoiset seuraukset. Kyseessä on myös virkailijan uskottavuus, ilman sitä ei voi syntyä mitään hedelmällistä yhteistyötä.
Työvoimavirkailijoiden
osaamistaso!
11439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
..samaa mieltä. Jouduin itsekin asioimaan viime vuoden puolella työvoimatoimistossa ja, vaikka virkailijat ystävällisiä olivatkin, ei heidän ammattitaidossaan hurraamista ollut. Psykiatrian tutkinnosta ei tosin liene työkkärin tädielle hyötyä, se kun on lääketieteen tutkinto.
auttamaan työkkärintätiä jopa tietokoneen käytössä ollessani työkkärikäynnillä.
Jotain on todella pahasti pielessä kun virkailijan oikeikirjoitustaidot ovat välttävää alakoulutasoa. Peruskysymyksiin, jotka koskevat koulutusta tai tukityölistämistä, ei kyetä vastaamaan. Luulisi tällaisten asioiden jo ammatillisesti olevan selvillä. Pahimmillaan olen kohdannut tilanteen kun virkailija ei tajua ammattinimikettä ja siihen kuuluvia osaamisalueita. Kuinka tällainen henkilö voi osoittaa työpaikkoja, kun ei kykene ymmärtämään mistä on kysymys? Koulutustaso virkailijoilla on aivan liian puutteellinen. On lähdetty siitä että virkailijan tehtävä on valvoa työttömiä ja laittaa karessille harkintansa mukaan. Kouluttamaton henkilö toimii luonnollisesti siten millä pääsee helpoimmalla. En voi sinäänsä syyttää yksittäisiä virkailijoita, he ovat yksinkertaisesti väärässä paikassa. Mutta ei heidänkään tarvitse tätä ylhäältä tullutta kuviota niellä. Kaikkien etu olisi asiakaslähtöinen, inhimillinen palvelu. Tarkoituksellinen vähättely asikkaita kohtaan, jota tälläkin palstalla näkyy, ei johda positiiviseen tulokseen.
Itse kirjiotinkin jo toiseen viestiketjuun, että minulle tarjottiin ohjemoijan osa-aikalisän sijaisuutta, vaikken ikinä ole ohjelmointia opiskellut enkä tehnyt. Syynä se, että oli kirjattu väärä tradenomikoodi, tradenomi kuin tradenomi, on virkailija ilmeisesti ajatellut. Mutta ei laskentaan erikoistunut oikein ohjelmointia osaa. Sitten nämä ajokorittomille tarjotut kuskin paikat. En oikeastaan usko, että siinä on yritetty tarkoituksella karenssia antaa. Virkailija ei vain laiskuuttaan ole viitsinyt tarkistaa, että onko hakijalla ajokortti, vaan ehkä ihan tyhmyyttään ajatellut, ettei ajokortittomia ole. Sitten valitusten kautta ei ole voitu virhettä myöntää - ammattitaitoinenhan myöntää virheensä ja korjaa ne. Ammattitaidoton on se, joka ei niitä myönnä, sellainen ei myöskään työssään kehity yhtään mihinkään. Itse selitin kerran virkalijalle, että määräaikaista sopimusta ei voi irtisanoa jos saa vakityön. Ei uskonut. Tässä oli tilanne, että minulle oli tarjolla määräaikainen homma, haku vakityöhön vireillä. No sain sen vakityön, joka firma kuitenkin kuoli sitten aika pian, eli väärä valinta.
"Itse selitin kerran virkalijalle, että määräaikaista sopimusta ei voi irtisanoa jos saa vakityön." Määräaikainen työsopimus voidaan irtisanoa jos työsopimukseen on kirjattu koeajan pituus.
Olin uusimassa / päivittämässä työnhakusuunnitelmaa , kerroin että olin 3 viikkoa sitten työhaastattelussa keskossa koskien tukku päällikön tehtävää ja en saanut työtarjousta. Työvoimaneuvoja kysyi että olisinko kiinnostunut työnhakukoulutuksesta koska voi olla että minun hakemukseni ei ollut riittävän ammatimainen (huom.työvoimaneuvoja tietää että olin hakemuksella päässyt haastatteluun) ja siksi ehkä en saanut työpaikkaa ja kysyi että miten ja millaisella hakemuksella hain työpaikkaa. Vastasin avoimella hakemuksella sekä liitteenä cv. Työvoimaneuvoja kysyi että oliko muistanut liittää hakemukseen kaikki koulu, kurssi ja työtodistukset kahtena kappaleena oikeaksi todistettuna. Vastasin että :"hain siis työtä Kesko Oyj.stä ja siksi en liittänyt hakemukseen mitään muuta" Tähän jälkeen työvoimaneuvoja vastasi että hänen mielestä minun pitäisi hakeutua koulutukseen koskan pitää aina työhakemuksiin liittä kaikki koulu, kurssi ja työtodistukset 2 kappaleena oikeaksi todistettuna. Tämä siis todistaa että työvoimaneuvojana voi olla sellainen henkilö joka luulee että niinkin tunnettu työnantaja kuin Kesko olisi julkisen sektorin työnantaja tai sitten työvoimaneuvoja ei itse ole koskaan ennen ollut missään muualla töissä kuin julkisella sektorilla jonne haetessa kuuluu hakemukseen liittä kopiot todistuksista oikeaksi todistettuna. Nyt jälkikäteen ehkä hieman harmittaa kun en viitsynyt ehdottaa kyseiselle työvoimaneuvojalle että hän voisi itse harkita hakeutumista työnhakukoulutukseen jonka aiheena olisi työnhaku ja työhakemukset vaapaan sektorin työpaikkoihin.
Ihme juttu, jos totta on. Nimenomaanhan monet työantajat toivovat, ettei ensimmäistäkään todistusta liitetä hakemukseen mukaan. Ei valtion paikoissakaan edellytetä oikeaksi todistettuja jäljennöksiä, saati kahtena kappaleena. Itse olen hakenut vain liittämällä hakemukseen ansioluettelon, minkä saanut edellisestä valtionpaikasta. Ja sain paikan.
Eli tosiaan? Työnhakukoulutuksessa neuvotaan 70-luvun hakutapoja. No kertokaa niille virkailijiolle, että jos itse menisivät sinne työnhakukoulutukseen! Todistukset tosiaan nykyään laitetaan vain, jos niitä pyydetään. CV:n idea on juuri korvata valtavat todistusniput, sillä niitä on hanakala selata. Ta kyllä tarkistaa sitten valitulta alkuperäiset. Eikä oikeaksi todistusta tarvita valokopioihin. On neuvoja pahasti jälkeen jäänyt nykyajasta. Ei muuten edes julkisella puolelle niitä todistuksia, ellei pomo ole joku kalkkis. Itse hain ja pääsin yliopiston alaiseen yksikköön siten, että laitoin sähköpostihakemuksen ja CV:n liitteeksi pdf-muodossa. Todistukset pitää kuulemma ottaa ekana päivänä mukaan, alkuperäiset.
Eilen laitoin hakemuksen (valtion paikka). Työpaikkailmoituksessa ei ollut mainintaa todistuksista joten en kopioita laittanut mukaan vaan itse tehdyn ansioluettelon jossa on työantaja, paikkakunta, työssäoloaika vuodet kuukaudet, ajankohta vuosilukuina sekä lyhyt kuvaus työtehtävistä. Koulutuksista suunnilleen smat tiedot. Noin laadittuna tuo ansioluetelo on 2 sivuinen. Muuten olis tullut 11 työtodistusta ja 10 kouluodistusta eli ihan liikaa paperia. Yleensä työhaastattelussa on ollut alkuperäiset todistukset mukana ja tuon samaisen ansioluettelon olen antanut aluksi jokaiselle haastattelijalle (mukana 5 sarjaa).
Yhdessä paikassa oli paikka auki, ilmoituksessa sanottiin selväsi, että hakemus CV, älä lähetä todistusjäljennöksiä. Osa ne lähetti silti. Nämä todistusnippujen lähettäjät hylättiin, koska katsottiin, että joko ilmoitusta ei ole luettu kunnolla tai toinen vaihtoehto, että ilmoittajan toivetta ei ole noudatettu, eikä sellainen ole töissäkään hyvä, joka tekee ominpäin toisin kuin on sanottu. Osa varmaan halusi 40 todistuksineen antaa hyvän kuvan itsestään, mutta päinvastoin kävi. Eikä näistä suurin osa ollut työttömiä, vaan paikanvaihtajia, tämäkin pitää mainita tuolle yhdelle märkäkorvalle ennen kuin se alkaa taas tuota epäonnistunutta besserwisseröintiään.
Ei tarvitse liittää kopioita koulutodistuksista elle niin erikseen pyydetä tekemään. Ansioluettelo riittää.