Ei vaan voi uskoa millasia pettureita sieltä löytyy...Oman eksän kanssa mukamas ystävälliset välit, ja sitten se kutsuu mut juhliin ja kertoo kaikille kuinka olen sen tyttöystävä ja kuinka ei voi elää ilman mua ja kuinka tärkeä olen hänelle. Käski myös muita miehiä pitämään näppinsä erossa.
Noh,ilta etenee ja touhutaan yhdessä ja uskoin sen paskat jutut sinisilmäisesti, ja se lähtee käymään jossain hetkeksi ja unohtaa kännykänsä himaan ja ottaa toisen niksun kännykän vahingossa. Yritän soittaa sille sen toisen niksun kännykkään, ja huomaan kuinka kännykkään tulee viesti joltain Annilta, ja käyn muut viestit läpi ja ihan selvästi seukkaavat. Rupesin tossa vaiheessa käymään aika raivona. Otin numeron omaan kännyyni ja tekstasin kysyen kuinka tunnet C:n ?
Kerron löydöksestäni aamulla C:lle, joka anelee, etten kerro tyttöystävälle mitään. Sanoin, että en kerro jos maksaa lainaamani rahat takaisin. On kuulemma niin tiukkaa että...Kaikki asunnossa bilettäneet muut miehet olivat yrittäneet saada pesää minulta ja toiselta paikallaolleelta tytöltä. Nyt pitää vaan saada tuo Anni kiinni ja varoittaa millaisen roiston kanssa on tekemisissä.
Ei enää ikinä niksumiestä!
Varokaa niksumiehiä (etenkin Igbot)
Lonesoul
311684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ihan normitouhua niksuilta. Jos vaimot/tyttöystävät kävisi läpi heidän puhelimensa löytäisi kyllä vaikka mitä. Fiksuimmilla taasen on useampi salainen liittymä, yksi vakkarinaista varten ja muut numerot muita muijia varten. Eipä pääse puhelin ikävästi pirisemään kun istutaan vaimon kanssa päivällispöydässä. Pelimiehiä ovat jokaikinen. Vakavaa suhdetta ei kannata edes harkita. Ja sunkin viestissäs toi rahan lainaaminen! Nää "lainat" kun tuppaa aina jäädä maksamatta (eli siis varastaminen suomeksi sanottuna).
Niimpä...vaimot, kun eivät OIKEESTI TAJUA, että heillä on ainakin 2 tai 3 liittymää, joilla pitävät naisiin yhteyttä, eli ns. prepaid liittymää. Olen ollut niin monissa Nigerialaisten juhlissa/pippaloissa missä lie, että tiedän tasan tarkkaan miten he pelaavat! Ja sitten joillakin on se ns. turvakoodi puhelimessa, eli jos vaimo/tyttöystävä yrittää päästä lukemaan viestin yms...mutta jos ja kun turvakoodi on puhelimessa, silloin ei ole asiaa ja sehän tarkoittaa juuri sitä, että salataan asiat! Hei herätkää oikeesti, jos meinaatte, että miehenne ei petä .
Kun ootta niin tampioita että ei suomalaiset kunnon miehet kelpaa...mutta mikäs sen jännittävämpää ku etsiä salapoliisina "Niksun" (hahahaa) naisia ja saada kerta pari päivässä turpaan!
Mun ex:llä on myös useampi liittymä. minulle hän on antanut vain yhden numeron. Sain muuta kautta selville, että sillä on pari muutakin numeroa. Suomi naiset on niin sinisilmäisiä sen maan miesten kanssa, tai sitten ne vaan hyväksyy salaa sen touhun. Tiedän vanhoista kuvioista parikin naista jotka vielä sanovat ettei se heidän mies petä... ja kun se käy kirkossakin. Hah, tuo kirkko touhu on niillä ihan parasta. Voi kun ne naiset tajuaisi.
Miksei ne akat mee sinne kirkkoon kattomaan sitä hurlumhei-touhua? Eihän se kirkko oon muuta ku tapaamispaikka.
missä kyseinen kirkko on? kokoontumisia, sunnuntaisinko?
nimim. kiinnostaa
Mihen nyt pitäisi vaimojen ja tyttöystävien herätä ?
Jos olet ollut niin monissa juhlissa ja tiedät kaiken aivan tarkkaan ,
oletko itse vaimo vai mikä ?
...
...
Niin kauan kun ei mätkitä toisia seinille, on ihan oma asia ja oma moka jos sortuu näihin surkeisiin pelimiehiin.
sinäkö mokasit? Ja nyt et halua, että toisia varotettaisiin toistamasta sinun mokaasi? Kyllä nykyihmiset on itsekkäitä!
heitä (ystäviä, tuttuja),jotka näyttävät olevan vaarassa ja pähkäilevät,mitä tehdä, missä mennään. Tällä tyylillä kaikkia suomalaismiehiä pitäisi varoa! Samoin suomalaisnaisia rahan ahneina kiskureina!?
Kaikki suomalaiset miehet ja kaikki esim. nigerialaiset, suomeen päätyneet miehet eivät ole toisiaan vastaavat kategoriat. Comprende?
olen jo pidemmän aikaa haaveillut eräästä varatusta niksusta,mutta siltä näyttää ettei vaimostaan irti pääse vaikka mikä olisi.Kai siinä sitten on yksi ns. hyvä mies.Vaikka igbo onkin.Kaikkeni olen yrittänyt...
Ei se siitä kunnollista tee jos ei juuri susta ole kiinnostunut. Olethan kuvottava kun edes yrität toisen miestä.
vähän väliä täällä huutelet "komean ja isokokoisen helsinkiläisen niksun" perään.olisikohan aika luovuttaa jo?jätä nyt hyvä tyttö mies jo rauhaan.Jos kerran on niin hyvä,niin istuu varmaan kotona vaimonsa kanssa nauramassa säälittäville iskuyrityksillesi.Tai toinen vaihtoehto on että olet yksinkertaisesti susiruma ja mies ei koskisi sinuun pitkällä kepilläkään.
Roosa,
Hanki jo hyvä ihminen oma elämä ?
etkö sinä sitten ole koskaan ollut hullaantunut johonkin tiettyyn mieheen.Jos yksinkertaisesti en vain saa henkilöä mielestäni,haha.Ja täytyyhän herraa nyt pikkasen kepillä kokeilla,onko se vaimo nyt loppujenlopuksi niin "ihana" kuin antaa ymmärtää.Pelkkää kulissia sanoisin.Ja ei,en ole susiruma.Vaimo ehkä on,siksi en voi pakkeja hyväksyä.
Oletko ollut vaimon kotona tai nähnyt vaimon.
Miksi aikuinen mies menisi ruman, tyhmän idiootin kanssa naimisiin ?
Eikö mies osaa tehdä omia , aikuisia , ratkaisujaan ?
Mikä on ruma vaimo ?
Onko rumaa ihonväri, silmien väri vai hiustenväri ?
Onko lapsiluku rumaa ?
Jos olet hullaantunut , vaihe on hetkellinen.
Vaimo on naimisissa miehen kanssa ja se ei ole hetkellistä, mielijohdetta.
Itse en ole koskaan ollut varattujen miesten kanssa , elleivät he ole valehdelleet.
Arvostan itseäni ja niitä miehiä niin paljon, että uskon heidän tehneen , itselleen parhaan valintansa.
Roosa, etsi itseltäsi selkäranka. Kyllä se siellä jossain on. Kai ymmärrät, että varatun miehen vokotteleminen ei ole moraalisesti kovin korkealle arvostettavaa toimintaa. Ja ihan riippumatta siitä, millainen suhde vokottelun kohteella ja hänen vaimollaan on. Tunkeudut reviirille, jonne sinulla ei ole mitään asiaa ja yrität hajottaa perhettä. Siitä on kyse. Se on halveksittavaa. Tunteesi voivat olla mitä tahansa, mutta ne eivät oikeuta toimintaasi. Eivät tunteet yleensäkään oikeuta vääriä tekoja. Näin miehenä voin kertoa sinulle, että kaltaisesi naiset ovat miesten(kin) silmissä alhaisinta kastia. Ns. kunnon miehet karttavat kaltaisiasi kuin tautia. Ne eivät niin kunnolliset miehet puolestaan voivat ottaa teikäläisistä hetken huvituksen, selän takana räkäisesti nauraen. Yhteistä molemmille on, että kummastakaan kategoriasta ei löydy vähääkään kunnioitusta kaltaisiasi kohtaan. Naisista nyt puhumattakaan, uskoisin. Onneton on ihminen, jota kaikki halveksivat. Mutta niin makaa kuin petaa.
Oliko vaikea luopua suhteesta, vaikka tiesit jo faktisesti tai uumoilit monia todellla ikäviä asioita (pettäminen, valehtelu, raha-asiat yms..) miehestäsi? Jättikö mies sinut sovinnolla rauhaan? Kuinka kauvan meni kun uusi nigerialainen saapui elämääsi? Tämä on mielestäni mielenkiintoinen asia. Suhde on ollut todella hankala, mutta silti roikutaan miehen kanssa tai otetaan uusi nigerialainen mies vaikka pettymyksiä on ollut todella rajusti. Puhun nyt myös omasta toiminnastani vuosien varrelta. Näin se on vain aina mennyt, ainakin minun kohdallani.
Eipä tuosta enää usein mitään kuulu vaikka meillä yhteinen lapsikin on. Yhteisiä vuosia kertyi viitosen verran. Kyllä minulle riitti ihan tuo yksi niksukokemus, enpäs ole aikonut toistaa kärsimystäni. Minkä ihmeen vuoksi kokaisisin jotakuta tuon ex-mulkun kavereista tai kaverin kavereista???? Enkä aio kokaista mitään muutakaan afrikkalaista. Jos ylipäätään ketään miestä...
No joo... Lue mun kirjoittama teksti "Mun ongelma" tuossa joku kohta aikaisemmin. Kyllä vituttaa ja jätkä ei tosiaankaan jätä mua rauhaan.
Kyllä mä tajusin, että se petti mua ja leijui ympäriinsä. Enkä todellakaan halua enää niksumiestä. Ulkomaalainen mies kelpaa kyllä, mutta ei enää niksumies. Suurin piirtein kaikki mun suhteet ovatkin olleet ulkkiksia.
Mun tunteet heittää oikeestaan ihan laidasta laitaan. Erosimme ihan vasta. Välillä on katkeruutta, välillä kaipausta. En oikeastaan tiedä, miltä minusta tuntuu. Olen kait jonkinlainen ihmisraunio.
Välissä ärsyttää niin paljon, että tekis mieli kutsua se mun seuraksi haastamaan riitaa yhteen paikkaan, josta tunnen näitä eräitäkin tyyppejä, jotka kulkee liivit päällä. Siellä sais aika hyvin mamu turpiinsa, jos alkaa uhoamaan hyvän jätkän blondille pikkusiskolle. ;)
Mut en mä kuitenkaan kannata väkivaltaa, joten annan olla. Kuten sanoin, tunteeni heittää laidasta laitaan.
Sinänsä sun toiminta vaikuttaa ihan mun toiminnalta, että mulla on aina mamu-mies, ei kuitenkaan niksu. Tää oli eka - ja vika.
No jotain patologistahan siinä täytyy olla, jos ei virheistään millään ota opikseen. Järkevä ihminen polttaa kätensä hellan levyllä vain kerran, oikein järkevä ei kertaakaan. Sama juttu, kun jotkut yhä uudestaan retkahtavat juopporenttuihin. Hommaa voi hyvin verrata riippuvuuteen: tietää ettei jokin asia ole itselle hyväksi, mutta tekee sen silti. Ja sitten taas itketään. Ja jos kierrettä ei saa katkaistuksi, on aika surullinen elämä tiedossa.
On siis syytä tutkailla vakavasti itseään ja pohtia syitä käyttäytymiseensä julman rehellisesti. Lopultahan kyseessä on sun loppuelämästäsi ja siitä, millaisen loppuelämän haluat elää. Ja muista: ihminen ei ole tunteiden orja. Toimintaansa voi ja pitää voida kontrolloida, vaikka tunteita ei voisikaan.
No voi voi, kenen vika se sitten on jos olet noin v**n tyhmä! Katse peiliin pari kertaa pvässä, niin ehkä (tai sitten et) jotain kenties voisit oppia. Ihan sama minkämaalainen mies noin tyhmällä naisella on. Jos oot pönttö, niin sitten olet.
Olet raukka kun tulet tänne mollaamaan kaikki nigerialaiset ja mamut omien kokemustesi perusteella. Ota sitten suomalainen juoppo puukonheiluttaja mieheksesi; sellaisiahan KAIKKI Suomi-miehet ovat jos yleistämään lähdetään... Tosiasiahan on että jokainen ihminen on yksilö, persoona väriin ja kansalaisuuteen katsomatta. Kaikissa joukoissa on hyviä ja huonoja, samoin erittäin hyviä ja erittäin huonoja. Nähtäväksi jää kuka osuu kohdalle!
Tunnenpa useita afrikkalaisen kanssa aviossa olleita; liitot ovat kestäneet jo 20 - 25 v ja hyvin menee edelleen. Avioliitto on kahden kauppa; nähtäväksi jää onnistuuko se vai ei oli sitten kyse saman- tai erimaalaisista kumppaneista.
Yksi parhaista kommenteista Suomen nigerialaisista kautta aikain.
Voi sinua kaikkitietävää piruparkaa! Me ei kuitenkaan taideta tuntea samoja pariskuntia. Ihan sama mitä sinä täällä kirjoittelet ja kuvittelet tietäväsi asioista. Minä en tunne sinun mainitsemiasi onnettomia pareja, joissa vaimo kärsii ja mies häärää siellä ja täällä. Onneksi en tunne.
Sinulle on täysin turhaa kirjoittaa enempää. Sinun totuutesi on sinun totuutesi. Valehtele lisää ja usko itse valheisiisi. Minuun ne nyt eivät kuitenkaan uppoa.
Kyseisten tuntemieni perheiden lapset ovat peruskoulussa, lukiossa, korkeakoulussa. Lapsilla on kaikki hyvin, kunhan vain suomalaiset rasistit antaisivat heidän olla ja elää rauhassa kotimaassaan Suomessa.
Kommentoin tätä aihetta ensimmäistä kertaa ja sinulla heittää heti noin yli. Otan osaa.
Olen itse jo iäkkäämpi rouvashenkilö eikä kolmen jälkeläiseni isä ole suomalainen. Tunnen, siis oikeasti tunnen henkilökohtaisesti, luultavasti paljon enemmän noita pareja, joilla sinun mielestäsi KAIKILLA menee niin vallan mainiosti.
Ja rasismista ja sen kokemisesta sinun ei varmaankaan kannata minulle, lapsilleni ja ystävilleni tulla mutu-tiedollasi veistelemään.
Eli kun sinä et tunne, tiedä, ole kuullut... niin ilmiötä ei ole olemassa? Right! ;)
Minä kirjoitin ITSE tuntemistani perheistä, kun sen sijaan sinä kirjoitit että kaikilla menee huonosti! Huomaatko eron???
Missä kohdin mahdoin kirjoittaa että KAIKILLA suomalais-afrikkalaisilla pareilla menee hyvin? Haloo? Sepä vasta uutinen olisi. Ei mene kovin hyvin kaikilla muillakaan pariskunnilla - olkoot sitten molemmat suomalaisia tai toinen ulkomaalainen.
Minun tietoni on itse hankittua, koettua näiden lasten kanssa paljon liikkuessani ja ko. perheissä vieraillessani ja asuessani. Pidä sinä omat juttusi, mutta älä mielellään laita sanoja minun suuhuni!!! Minäkin siis tunnen itse, OIKEASTI TUNNEN HENKILÖKOHTAISESTI nämä pariskunnat ja heidän perheolonsa.
Olen pahoillani että sinun avioliittosi ulkomaalaisen kanssa ei onnistunut. Et kai nyt väitä että vikaa oli vain siinä toisessa osapuolessa... :-(
Kirjeenvaihto kanssasi päättyy minun osaltani tähän. Piste!
ja tule sitten tänne märisemään.
Minä nimenomaan kirjoitin henk.koht. tuntemistani pariskunnista ja perheistä, en KAIKISTA, kuten sinä nyt olet lukihäiriösi kanssa kirjoituksestani ymmärtänyt.
Minun avioliittoni voi mitä mainioimmin :) Entäpä sinun? Oletko sinäkin yksi niistä onnettomista, joka kynsin hampain roikkuu kulisseissa vaikka sydän itkee verta?
Onnea tuleviin elämänvalintoihisi :)
oloinen, lopeta krjoittelu. Sinua on niin helppo lukea rivien välistä.