Terve te kaikki, joilla on refluksitauti tai pahaa tai lievempää närästystä! Listatkaamme tänne ruokalajeja, jotka eivät aiheuta närästystä. Kaikilla toimii tietenkin vähän eri ruoka-aineet, mutta mikä estää sinua listaamasta niitä ruokia, jotka sinulla toimivat. Tiedän omasta kokemuksesta että närästys on paha vaiva, ja yhtäkkiä ovat melkein kaikki ne tutut ja turvalliset ruokalajit kiellettyjen listalla, niinkuin se iänikuinen kurkku tomaatti-salaatti...Ei siis enää puhuta siitä , mitä ei saa syödä, niistä löytyy jo tarpeeksi asiaa täältä suomi24:sta. Mitä siis sinä, refluksitaudista, löysästä läpästä, yms yms pystyt syömään ilman että rinnassa polttelee tai röyhtäyttää yms yms ???
Mikä E-I närästä! :) Tule mukaan keskustelemaan!!
8
7322
Vastaukset
- närästys vaivaa
Riisikakut!
- 6436464276
-maissi -tuorekurkku -salaatti -riisi -soija maito Mun suosikki on keitettyä riisiä ja maissia (makea lajike) Marjoja hiukan pelkään, mutta olen niitä silti tuoreena pystynyt syömään. Mustikkakiisseliäkin. Tomaatti on kyllä minun mielestäni todella voimakasta. Laittaisin samaan paprikan ja appelsiinin kanssa.
- öksdhföu
Närästääkö teillä vellit ja puurot? Oon tottunut käyttämään tota Elovenan pikapuuroa, missä on vadelmaa ja täysjyväpuuroa?
- jos
öksdhföu kirjoitti:
Närästääkö teillä vellit ja puurot? Oon tottunut käyttämään tota Elovenan pikapuuroa, missä on vadelmaa ja täysjyväpuuroa?
syön sen vatsaystävällisemmin lämpöisenä/haaleana
ja rauhallisesti joka tuppaa unohtuun kun se on
niin helppoja lappaa nopeasti. Desi marjoja (mansikka, vadelma, mustikka)
päälle. Nesteet syömisen yhteydessä pois ehdottomasti.
Ruoka-aineista oon poistanu "vaan" ne lista kielletyt.
Erityisesti kaasua muodostavista aineksia (kaali, idut, pavut)
syön rajoitetusti per päivä. Aluksi tuntu et mitä sitä syö mutta nyt se jo
hymyilyttää - jäi todella niin paljon hirveästi syötävää ...
Ellei sitten tule huono kausi, jolloin kaikki närästää (luultavammin
sulkijan toimintaa vaikuttaa näinä kausina muut tekijät kuin ravinto
huomattavasti enmmän).
Banaani ja pinaatti aiheúttelee odotetusti välillä
närästystä .. itse pystyn sentään niitä syömään kun
toisilta ne on ehdottomasti "no no" listalla.
- asiapalstalle
eli ruoansulatusvaivapalstalle - siellä paljon
refluksikkoja, joilla ehdotuksia ... - esimerkiksi
jos etsit ruokia, jotka ei närästä:
- kuitupit. sekaleivät (mielellään ei samana päivänä leivottuja),
pala ruisleipää marg, hiivaton leipä, kaikki leseet
ja hiutaleet
-siemenet (auringonkukka, kurpitsa), soijarouheet/jauho/juomat
- väharasv juusto, vähärasv leikkeet (esim kalkkuna, kinkku)
- kuskus, riisi, peruna, bataatti
- kala, kana (uuni, höyrytetty)
- porkkana, kaalit, idut, lehtisalaatti, nokkonen,
avokado, lanttu, punajuuri, yrtit (ei minttu!)
- mansikka, vadelma, mustikka, mango, päärynä,
pieni määrä viinirypäleitä, kiwi, persikka, aprikoosi,
vesimeloni joskus
- vähärasv maito, raejuusto, jotkut jugurtit
- lipsit, vähärasv jäätelöt, pieni määrä irtokarkkeja,
vähärasv ei-suklaa muffinsit ym
KAikissa pienet määrät ja hidas syöminen kaikkein tärkein.
Toivottavasti sait vinkejä .... valmiita reseptejäkin löytyy
netistä melko paljon refluksikoille ...- Anonyymi
Pensas vadelma aiheuttaa minulle ylävatsan polttoa,luonnon vadelma ei!
- katri t
mulla on refluksitauti vaikka oon vast 10.v närästys on kauhee vaiva mut ruis leipää ei kantsi syödä tarkotan ruisleipää.Minä käväsin lääkärillä sain lääke kuurin (magnesiamaitoa) viikon ajaksi ei auttanut mitään juoduin uusiksi koko viikon oisi pitänyt jo lopettaa kuuri.Mutta minä syön näkkileipää,nakkeja,mehua,maitoa ja piimää ei saa syödä munkkeja eikä ritrus hedelmiä näin sano lääkäri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908637
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264808- 504268
- 623837
- 513236
- 503020
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262696- 432501
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.452419Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382233