Ensimmäinen sukellus ulkomailla

dumpadampa

Olen suuntaamassa kesällä Cairnsiin ja tarkoitus olisi päästä myös sukeltelemaan suurelle valliriutalle. Olen suorittanut sukelluskortin, mutta olen aikaisemmin sukeltanut vain Suomessa. Sukelluskokemusta ei ole muutenkaan kertynyt vielä kuin muutaman sukelluksen verran. Haluaisin kuitenkin nyt sukeltaa kerran siellä valliriutoilla.

Selailin netistä useampien sukellusretkien järjestäjien sivuja. Mikä kannattaisi valita? Kellään kokemusta? Ihan yhtä sukelluskertaa siis olen suunnittelemassa ja mieluusti mahdollisimaan halpaa.

Saako sieltä vuokrattua kaikki välineet? Muutenkin mietityttää, kun itse en esimerkiksi omista omaa sukellustietokonetta, niin mitenköhän mahdetaan toimia..?

Minua mietityttää myös sellainen asia kuin englannin kielen taito. Aussiaksentti ei mene aina perille ja sukellussanasto on puutteellinen. Mitenköhän mahtaa käydä, kun yksin olen sinne menossa?

Millainen sukellus ylipäätäänsä on siellä (ja ylipäätäänsä ulkomailla)? Kokemuksia kehiin! Tosiaan ensimmäinen ulkomaan sukellus olisi kyseessä, joten neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan!

1

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgddddddd

      Kyllä ne sulla vuokraa kaikki roinat. tuskin tietokonetta kuitenkaan. tsiigaa jos esim scubaboardista löytyy infoa hyväksi todetuista keskuksista.

      Luultavasti kaikki menee ok, mutta pariksi saattaa tulla ihan täys kusipää joka ei oo parisukeltamisesta koskaan kuullutkaan vaan menee menojaan susta välittämättä. Saattaa tosin käydä toisinkin. Jokatap. kannattaa tsekata välineet tarkaan itse ja olla tarkkana muutenkin. Ei kannata luottaa tuntemattoman parin apuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe