Olen suuntaamassa kesällä Cairnsiin ja tarkoitus olisi päästä myös sukeltelemaan suurelle valliriutalle. Olen suorittanut sukelluskortin, mutta olen aikaisemmin sukeltanut vain Suomessa. Sukelluskokemusta ei ole muutenkaan kertynyt vielä kuin muutaman sukelluksen verran. Haluaisin kuitenkin nyt sukeltaa kerran siellä valliriutoilla.
Selailin netistä useampien sukellusretkien järjestäjien sivuja. Mikä kannattaisi valita? Kellään kokemusta? Ihan yhtä sukelluskertaa siis olen suunnittelemassa ja mieluusti mahdollisimaan halpaa.
Saako sieltä vuokrattua kaikki välineet? Muutenkin mietityttää, kun itse en esimerkiksi omista omaa sukellustietokonetta, niin mitenköhän mahdetaan toimia..?
Minua mietityttää myös sellainen asia kuin englannin kielen taito. Aussiaksentti ei mene aina perille ja sukellussanasto on puutteellinen. Mitenköhän mahtaa käydä, kun yksin olen sinne menossa?
Millainen sukellus ylipäätäänsä on siellä (ja ylipäätäänsä ulkomailla)? Kokemuksia kehiin! Tosiaan ensimmäinen ulkomaan sukellus olisi kyseessä, joten neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan!
Ensimmäinen sukellus ulkomailla
dumpadampa
1
493
Vastaukset
- sgddddddd
Kyllä ne sulla vuokraa kaikki roinat. tuskin tietokonetta kuitenkaan. tsiigaa jos esim scubaboardista löytyy infoa hyväksi todetuista keskuksista.
Luultavasti kaikki menee ok, mutta pariksi saattaa tulla ihan täys kusipää joka ei oo parisukeltamisesta koskaan kuullutkaan vaan menee menojaan susta välittämättä. Saattaa tosin käydä toisinkin. Jokatap. kannattaa tsekata välineet tarkaan itse ja olla tarkkana muutenkin. Ei kannata luottaa tuntemattoman parin apuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483079Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372265- 1332106
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel291504Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71425Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081344Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1521280- 81096
- 571066
- 37805