Ensimmäinen sukellus ulkomailla

dumpadampa

Olen suuntaamassa kesällä Cairnsiin ja tarkoitus olisi päästä myös sukeltelemaan suurelle valliriutalle. Olen suorittanut sukelluskortin, mutta olen aikaisemmin sukeltanut vain Suomessa. Sukelluskokemusta ei ole muutenkaan kertynyt vielä kuin muutaman sukelluksen verran. Haluaisin kuitenkin nyt sukeltaa kerran siellä valliriutoilla.

Selailin netistä useampien sukellusretkien järjestäjien sivuja. Mikä kannattaisi valita? Kellään kokemusta? Ihan yhtä sukelluskertaa siis olen suunnittelemassa ja mieluusti mahdollisimaan halpaa.

Saako sieltä vuokrattua kaikki välineet? Muutenkin mietityttää, kun itse en esimerkiksi omista omaa sukellustietokonetta, niin mitenköhän mahdetaan toimia..?

Minua mietityttää myös sellainen asia kuin englannin kielen taito. Aussiaksentti ei mene aina perille ja sukellussanasto on puutteellinen. Mitenköhän mahtaa käydä, kun yksin olen sinne menossa?

Millainen sukellus ylipäätäänsä on siellä (ja ylipäätäänsä ulkomailla)? Kokemuksia kehiin! Tosiaan ensimmäinen ulkomaan sukellus olisi kyseessä, joten neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan!

1

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgddddddd

      Kyllä ne sulla vuokraa kaikki roinat. tuskin tietokonetta kuitenkaan. tsiigaa jos esim scubaboardista löytyy infoa hyväksi todetuista keskuksista.

      Luultavasti kaikki menee ok, mutta pariksi saattaa tulla ihan täys kusipää joka ei oo parisukeltamisesta koskaan kuullutkaan vaan menee menojaan susta välittämättä. Saattaa tosin käydä toisinkin. Jokatap. kannattaa tsekata välineet tarkaan itse ja olla tarkkana muutenkin. Ei kannata luottaa tuntemattoman parin apuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      8049
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      404
      7237
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4514
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4259
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2679
    6. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      106
      2435
    7. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2425
    8. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2390
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2089
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1957
    Aihe