Pukeutumisen merkitys?

Kuinka paljon mielestänne miehen pukeutuminen vaikuttaa haluttavuuteen?

On tietysti päivänselvää että mies joka pukeutuu viimeisenpäälle tyylikkäästi on vahvemmilla kuin verkkareissa kulkeva. Ulkonäkö on kuitenkin yleensä se mihin ensimmäisenä kiinnitetään huomiota ennen keskustelua, ja juuri se ulkonäkö luo lähtötilanteen keskustelulle. Saako tyylikkäästi pukeutuva mies päänne kääntymään? Todella harva mies osaa pukeutua massasta poikkeavasti, mikä on sääli sillä muusta joukosta erottuminenhan tekee sinusta kiinnostavamman.
9825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pakko kommentoida tähän, sillä olen ihastunut jätkään joka erottuu joukosta kulkemalla juurikin niissä verkkareissa :'D Ja muissa varsin epätyylikkäissä vetimissä. Siis onhan sekin erottumista kun kaikilla muilla perusfarkut.

Kiinnitän toki huomiota toisen ulkonäköön katsomalla kasvoja ja lukemalla niitä viestejä joita toisen olemus välittää, mutta muuten ei millään pukeutumisella ole mitään väliä. Trendikäs mies kelpaa siinä missä verkkareissa kulkevakin, jokainen tavallaan.

Äänestä

Onhan sillä väliä, sillä itselleni se kertoo ainakin jo paljon.
Tokihan tyylikäs ja edukseen erottuva mies kääntää päät, luonne ratkaisee loput.

Äänestä

on sama mitkä rytkyt hänellä on päällään....Näyttää hyvältä, seksikkäältä, haluttavalta, jumalaiselta, syötävältä...Ihminen itsessään on niin haluttava että hyväksyy kaikki hänen vaatekappaleensa. Itseasiassa...kaiken paras on --
----ei vaatteita ollenkaan----ja se jumalainen, seksikäs, haluttava miehen vartalo....(vaikka tässä tapauksessa miehellä ikää jo ihan kiitettävästi, silti hyvässä timmissä kunnossa ikäisekseen)

Äänestä

tähän on se että suomessa on vaikeaa pukeutua
tyylikkäästi,koska kun ostaa farkut pitää niitä viikon niin
ne tavallaan lössähtää..eli istuvuus katoaa jonnekin..
ja samalla kuitenkin näkee muita miehiä joilla
on tyylikkäitä ja hyvin istuvia farkkuja..
mutta sitten jos kysyy mistä se on ne ostanut niin
se ei muista..
paitojen,takkien,kalsareiden(pitkät ja lyhyet),
sukkien kanssa ei ole tätä samaa istuvuus ongelmaa..

Äänestä

Tarkkailen ensimmäisenä miehen tapaan pukeutua kenkiä myöten.
Verkkarit kuuluu kotiin ja urheiluun ei peruspukeutumiseen arkisesti.
Jos mies tulee aina samoissa vaatteissa paikkaan kuin paikkaan niin on todella iso miinus. Kengätkin oltava asun kanssa sopivat ei siis yhdet ja samat kunnes hajoavat.
Siisti yleisvaikutelma on kaiken a ja o ehdottomasti.

Äänestä

huijattua paljon! Hyvä pukeutuminen vaikuttaa toisten ihmisten alitajuntaan. Ihmiset eivät ajattele: "tuo ihminen on jotenkin miellyttävä kun pukeutuu noin hyvin", vaan ihmiset ajattelevat: "tuo ihminen ON jotenkin miellyttävä". Sopivat vaatteet ovat iso plussa. Sitä ei vain tule ajatelleeksi, mutta niin se on.

Äänestä

Ei tarvitse olla Marko Björsin sinertävä pomadahiustyyli,mutta ripaus kalliimpaa valmistelua kotieteisessä on vetävää.Itse kunnioitan ja kierrän kunnioittavasti miehiä,joilla on selvästi merkkivaatteita.Urbaani mannermaisuus on aina rahakkaan näköistä ja karismaattista,etenkin jos mies istuu kuppilassa syömässä jotain maitokahvin kera sopivaa kolmiokakkupalasta.En niinkään pidä pikkupuotien ikipoikamuodeista:slouganteet,vaihtoehtotweedruudut..Myös hyvin happovihreä,teknologinen futarifanittajameininki on mulle liian bensanhajuista.Yössä jos ihailen jotain miespuolista klubbaajaa,silmiäni hivelisi eritoten kalliit harmahtavat denimit.Jännä lantionseudun malli,joka laskeutuu kohti asvalttitossuja (ne matalat-)pitkin kiinteitä raajoja,on .Pääsin jo yli jenkkipooloista,liian paksua ;> Silti jotain persoa.Esim.perusraikas musta hihaton merkkipaita.Siinä saakin olla pieni logo myös.
Itse käytän vintagea,murrettuja värejä,sekoitan kallista ja kirpparia.Tanskasta opittu basaarihenkinen ote asiaan.Hajuvesi on mulle ykkösasuste,miel. vesi-kukka-tai keinotekoisempi sitrustuoksusekoitus.Calvinilta aina vakkareita pari jos on omassa kaapissa tyhjiötä.AnaisAnais on pullo johon palaan mielensisäisillä ostoksilla.Yves Rocherin persikkatuoksu halvemmista suosikkini.

Äänestä

Tietenkin pukeutumisella ja muutenkin vastakkaisen sukupuolen ulkonäöllä on suuri merkitys! En tajua, mikä ihmeen luolamiesaikainen käsite se on, että naiset huolehtivat ja panostavat vaatteisiinsa ja miehet vetävät päälleen mitä sieltä pyykkikopasta sattuu ekana käteen löytymään.

Fakta on se, että näitä hyvinpukeutuvia jätkiä on aika harvassa, joten kyllä se katse heihin kiinnittyy välittömästi. Ei semmonen jätkä edes kiinnosta kuka ei viitsit mtn ulkonäkönsä eteen tehdä.

Äänestä
  • Pukeutumisella viestitetään paljon. Jos todella näyttää siltä, että päällä on sitä mitkä "sattui pyykkikorista käteen tulemaan", niin tulee mielikuva, ettei välitä toisista ihmisistä pätkääkään. Sama koskee miehiä ja naisia. Merkki ym seikoilla ei väliä. Tärkeintä on, että näkee ihmisen kantavan vaatteitaan tyylillä. Jokaisella omansa. Se jotenkin viestittää, että ihminen on sinut itsensä kanssa ja se on aina tyylikästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Räätälin poika kirjoitti:

Kuinka paljon mielestänne miehen pukeutuminen vaikuttaa haluttavuuteen?

On tietysti päivänselvää että mies joka pukeutuu viimeisenpäälle tyylikkäästi on vahvemmilla kuin verkkareissa kulkeva. Ulkonäkö on kuitenkin yleensä se mihin ensimmäisenä kiinnitetään huomiota ennen keskustelua, ja juuri se ulkonäkö luo lähtötilanteen keskustelulle. Saako tyylikkäästi pukeutuva mies päänne kääntymään? Todella harva mies osaa pukeutua massasta poikkeavasti, mikä on sääli sillä muusta joukosta erottuminenhan tekee sinusta kiinnostavamman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu