Avaruudessa elämää ?

Suoneiti

Hei,

olen tässä mietiskellyt, että avaruus on todella valtava, ja miettien että kuinka paljon siellä on galakseja, tähtiä ja muita taivaankappaleita, olen tullut siihen tulokseen, että olisi melkeinpä mahdotonta ajatella etteikö niin isossa "tilassa" olisi muuta elämää.

Nämä UFO jutut on melko epätodennäköisiä mielestäni, koska samantapainen elämä kuin maapallolla, eliöitä jotka pystyvät rakentamaan raketteja ja muita aluksia, olisi melko epätodennäköistä jossain päin avaruutta. Ja jos olisi, niin UFO:t olisi aika pienellä todennäköisyydellä juuri lähellä meidän aurinkokuntaamme, tai edes galaksiamme Linnunrataa.

Avaruudessa voisi toki olla jonkinlaista älyllistä elämää, kuten bakteereja yms. Mutta voisiko jossain päin olla myös eläimien tapaisia otuksia?

Kertokaa omat mielipiteenne.

Suoneiti.

11

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...1...

      Tilastotiede ja todennäköisyysteoria tukee tätä. On silkkaa tietämättömyyttä ja asiaan perehtymättömyyttä jos väittää ettei elämää voisi olla muuallakin. Jopa niin läheltä kuin Marsista todennäköisesti löydettäisiin mikrobeja jos ja kun päästään sitä kunnolla tonkimaan. On saatu jo näytteitä, että biologista tai geologista toimintaa siellä on sekä runsaasti vettä ainakin jään muodossa.

      "koska samantapainen elämä kuin maapallolla, eliöitä jotka pystyvät rakentamaan raketteja ja muita aluksia, olisi melko epätodennäköistä jossain päin avaruutta."

      Mihin tämä lause perustuu? Ei ainakaan evoluutioteoriaan. Täällä tuskin parhaillaan ufoja seikkailee, mutta aika outoa väittää moista näillä tiedoilla mitä meillä tällä hetkellä on.

      "Avaruudessa voisi toki olla jonkinlaista älyllistä elämää, kuten bakteereja yms."

      Bakteereja (=mikrobeja) ei yleisesti tieteessä lasketa "älylliseksi elämäksi". Mitä on sitten mielestäsi "älytön elämä"? Itse pidän mm. tajuntaa mittarina älylliselle elämälle.

      • test test test

        uudet viestit ei näy, päivitän. En ole aloittaja.


      • Minusta on turha miettiä sitä että onko muualla maailmankaikkeuksessa elämää.. Sitä emme saa KOSKAAN tietää!! Ihmiskunta on suunnanut ympäri planeettaa äärettömän kalliita radioteleskooppeja äärettömään avaruuteen jo 70 vuoden ajan, kuulematta muuta kuin kohinaa!! Minulle tämä rakas maa kotimme on ainutlaatuinen elämän kehto, joka ei ole sattumalla kiertämässä aurinkoa juuri oikealla etäisyydellä, ja pyörimässä akselinsa ympäri juuri ainoalla sopivalla nopeudella. Napojen eli akselin kaltevuuskin on jälleen just oikea!!
        Kaiken tämän tarkan suunnitelman takana on Kaikkivaltias Jumala!!


      • -----------
        jalmari47 kirjoitti:

        Minusta on turha miettiä sitä että onko muualla maailmankaikkeuksessa elämää.. Sitä emme saa KOSKAAN tietää!! Ihmiskunta on suunnanut ympäri planeettaa äärettömän kalliita radioteleskooppeja äärettömään avaruuteen jo 70 vuoden ajan, kuulematta muuta kuin kohinaa!! Minulle tämä rakas maa kotimme on ainutlaatuinen elämän kehto, joka ei ole sattumalla kiertämässä aurinkoa juuri oikealla etäisyydellä, ja pyörimässä akselinsa ympäri juuri ainoalla sopivalla nopeudella. Napojen eli akselin kaltevuuskin on jälleen just oikea!!
        Kaiken tämän tarkan suunnitelman takana on Kaikkivaltias Jumala!!

        Pelkästään omassa Linnunradan galaksissamme on jotain 100 tai 200 miljardia tähteä. Niistä arviolta joka kymmenennellä eli noin 10-20 miljardilla on planeettoja. Niistä arviolta joka kymmenennellä eli noin 1-2 miljardilla on planeetta sopivalla etäisyydellä. Niistä arviolta joka kymmenes eli noin 100-200 miljoonaa pyörii akselinsa ympäri juuri sopivalla nopeudella. Niistä arviolta joka kymmenennellä eli noin 10-20 miljoonalla on napojen eli akselin kaltevuuskin juuri sopiva elämän kannalta.

        Ja vaikka nuo arvioni olisivat tuhatkertaisesti ylimitoitettuja, olisi pelkästään omassa galaksissamme noin 10-20 tuhatta elämälle sopivaa planeettaa.

        Eli eipä siihen tarvita mitään jumalaa, ihan vaan suuret luvut riittävät. Jos maapallollamme ei olisi kaikki asiat natsanneet, ei täällä olisi elämää. Mutta sattui natsaamaan, joten siksi täällä on elämää. Kuten on todennäköisesti miljoonilla (tai ainakin tuhansilla) muillakin planeetoilla pelkästään omassa galaksissamme Ihan ilman mitään jumalaa.

        Ja samanlaisia galaksejahan on myös miljardeja.


    • Aavikkokarju

      Eikös mekin paraikaa surffailla avaruudessa? ;]

    • Mahdollisesti. Mitään todisteita Maan ulkopuolisesta elämästä ei vaan ole, joten tilastotieteillä ja todennäköisyyksillä ei tee mitään. Me voimme olla Universumin ainutkertainen valuvirhe tai sitten löydämme vielä omastamme poikkeavaa elämää omasta aurinkokunnastamme.

      Niin kauan kun ei mitään löydy, voi vain kuvitella, ei laskeskella.

    • siellä oli vettä

      no siellä jossain eri planeetalla joku kirjottanu niitte alieneitte nettipalstalle samalaisen kysymyksen ku sinä ja siellä se alienparka saa samalaiset vastaukset :)

      t.ruotsissa on käyty

    • Ufothömpää

      Marsisista on löytynyt vettä muttä se on ollut jäätä joten luulen että tuolla on jokin sortin älyllistä elämää ehkä jopa kehityneempää kuin maapallolla mutei täällä läheisyydessä. Mut ufoihin en usko.

    • hahahehehihi

      Avaruudessa on elämä. Katso peiliin. Me ollaan osa avaruutta tollo.

    • jrtyui

      Onhan se mahdotonta ajatella sitä elämää muualla, jos logiikka on tuolla tasolla. Ihminen on hyvin nuori laji. Maapallollakin on ollut monia elämän kausia ennen ihmistä. Hyvin monipuolista elämää on kehittynyt aina lähes täydellisen tuhon jälkeen, eli miksi muualla olisi toisin? Jokin vaikkapa 100 miljoonaa vuotta vanha laji osaa jo varmasti yhtä sun toista.

    • Proxima Centauri

      Näitähän on aina mukava pohtia, mutta saammeko koskaan tietää onko siellä ketään muita? Avaruudessa etäisyydet ovat käsittämättömät ihmisen näkövinkkelistä. Tuskin koskaan pystymme suoraan näkemään edes lähitähtien planeettoja, saati sitten matkustamaan sinne. Jos joku alien-laji joskus saapuisi aurinkokuntaamme, sen täytyisi olla kehityksessä aivan eri tasolla, kuin me olemme vielä tuhansiin vuosiin. Oletettavasti ensimmäinen merkki kaukaisesta elämästä tulee meille jonkinlaisen radiosignaalin muodossa. Mutta toivossa on hyvä elää, että vielä meidän elinaikanamme vielä saadaan tämä asia tietoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      284
      5870
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      38
      3422
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      144
      2657
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      223
      2121
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      86
      1662
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1067
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      875
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      130
      872
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      814
    Aihe