liikuntaseteli: muu?

ms_x

Mikä on liikuntasetelien käyttökohteissa määritelty: Muu?
Voiko se esim. olla fysioterapiaa?
Liikuntasetelillä ei kuitenkaan voi ostaa hierontaa.

3

2362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikkareita käsitellyt

      Liiikuntaseteleitä voi käyttää vain aktiiviliikuntaan. Näin ollen liikuntasetelillä ei voi maksaa hierontaa tai solariumia. Olen tosin kuullut, että jossain hierontapaikoissa liikuntasetelit hyväksytään maksuvälineeksi. Fysioterapia on liikkumista. Liikuntaseteleillä voi maksaa myös hissilippuja laskettelukeskuksissa, keilailua, joogaa....

      Smartumin nettisivuilla www.smartum.fi ja sieltä 'käyttökohteet' löytyy lisätietoa. Käyttökohteet sivun alalaidassa on linkki hakukoneeseen, jossa voit tarkistaa käykö seteli missäkin harrastepaikassa.
      (suora url: http://www.smartum.fi/content/fi/11501/10934946/10934946.html )

      Koska liikuntasetelit ovat verovapaa henkilöstöetu, niiden käytössä tulee noudattaa veroviranomaisen asetuksia.

      Liikuntasetelit ovat henk. kohtaisia ja vain aikuisten liikuntaan. Työnantajalla on velvollisuus pitää rekisteriä henkilökunnalleen jakamista seteleistä. Rekisteriin merkitään työntekijän etu- ja sukunimi sekä liikuntasetelien sarjanumerot.
      Tällä tavalla palveluntarjoajalla (paikka, jossa seteliä käytät) on mahdollisuus tarkistaa, onko setelin käyttäjä sama ihminen, jolle seteli on luovutettu. Jos palveluntarjoaja epäilee henkilöllisyyttä, se voi pyytää asiakkaalta henkkareita.

      Oma nimi tulee veroviranomaisen ohjeistuksen mukaan kirjoittaa liikuntasetelin taakse SELKEÄLLÄ KÄSIALALLA ei siis allekirjoitusta.

    • Asiasta perillä

      Muu tarkoittaa kaikkea mikä ei listassa ole erikseen mainittu. Se voi olla vaikka seinäkiipeilyä tai vaikka tuo aktiivista liikuntaa hyödyntävä fysioterapia. Hierontaan ei liity aktiivista liikuntaa, joten verottaja ei siksi hyväksy liikuntaseteleitä maksuvälineeksi sen maksamiseen.

    • huippumelkein

      jakaako kennekään työpaikka hierontaseteleitä. työpaikalla on sali joten aikaa ei likuntaseteleihin jää elikkäs hierontaan niitte pitäs käyä mun mielest.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      149
      5129
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      82
      2724
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1727
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1196
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      944
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      808
    Aihe