Mitä Mieltä MiiluNET:stä

Jokos kaikki on vieraillut/kuullut osoitteesta www.miilunet.net ?

En oikein tiedä miten ihmiset viestini ottavat. Haluaisin kovasti lisää palautetta... olisi todella mukava ja hienoa jos saisin mielipiteitänne. :)
152284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hyvä yritysidea. Toivotan onnea ja menestystä :)
Millainen se nopeus onkaan verrattuna esim. Soneran ADSL-liittymään? Entä toimintavarmuus?
Koska käytämme nettiä myös työasioihin, yhteys ei saisi pätkiä eikä nopeus kovin vaihdella

Langaton verkko meillä jo kotona onkin

Äänestä
  • Nopeus tulee olemaan noin 256kbps/256kbps.

    Yhteys on kyllä ihan vakaa. Ei pätki eikä pauku. WLAN tekniikka on nykypäivänä erityisen luotettava ja Oulun Puhelin tarjoaa Internet yhteyden ammattitaidolla Kemiin.

    Lisäsin juuri kokoonpanooni laitteen, joka hallitsee nopeuden vaihteluita eli nopeus ei tule kovin vaihtelemaan.

    Haluasitiko liittymän esim parin päivän testi käyttöön? Laita sähköpostia.

    Äänestä

Jees,ihan hyvä juttu,koitahan saada laajennettua tänne takajärvi/syväkangas alueelle,eihän keskustassa asu kuin mummoja:)täällä riittäis enemmän ehkä asiakkaita...

Äänestä
  • Missä päin takajärveä tai syväkangasta tarkemmin ottaen asut?

    Laajennan kyllä mahdollisuuksien ja kysynnän mukaan. Saisitko esim viisi tai kymmenen naapuriasikin ottamaan edullisen internetin (viittaan MiiluNET liittymään:) niin suunnitellaan. Laita ihmeessä sähköpostia.

    Äänestä

Kerro ny tälläselle tyhmälle mummelillekin, että mikä idea.
Käykö vain kannettaviin vai tavalliseen koneeseen myös? Kuinka pian saat laajennettua aluetta jos kiinnostusta riittää?

Äänestä
  • Juu käy kannettaviin ja tavallisiin koneisiin myös.

    Laajentamisen nopeus on kyllä tässävaiheessa viel vaikea arvioida. Palataan tähän viel myöhemmin.

    Minne pitäisi laajentaa?

    Äänestä

Miten tuossa hoidetaan liikenteen salaus ja liittyminen palveluun? Tarjoaako Sonera yhteydet ja mikä on liittymän nopeus?

Äänestä
  • WLAN verkkoa kannattaa pitää yhtä vaarallisena kuin iste Internettiä. Eli kunkin käyttäjän on hyvä olla varustautunut jonkinlaisella palomuuri ohjelmalla. Esim. ilmaisella palomuuri ohjelmalla kuin ZoneAlarm.

    Liittyminen palveluun hoituu minun kauttani. :)

    Oulun Puhelin tarjoaa yhteyden Kemiin ja MiiluNET hoitaa asiakas yhteydet. Eli kaikki palaute minulle ei Oulu Puhelimelle. :) Nopeus noin 256k/256k.

    Äänestä

  • Matti kirjoitti:

    WLAN verkkoa kannattaa pitää yhtä vaarallisena kuin iste Internettiä. Eli kunkin käyttäjän on hyvä olla varustautunut jonkinlaisella palomuuri ohjelmalla. Esim. ilmaisella palomuuri ohjelmalla kuin ZoneAlarm.

    Liittyminen palveluun hoituu minun kauttani. :)

    Oulun Puhelin tarjoaa yhteyden Kemiin ja MiiluNET hoitaa asiakas yhteydet. Eli kaikki palaute minulle ei Oulu Puhelimelle. :) Nopeus noin 256k/256k.

    Milloin laajennat Karihaaraan?

    Äänestä

  • Karihaara??? kirjoitti:

    Milloin laajennat Karihaaraan?

    Kaikki vain laittamaan sähköpostilla minulle ilmoitusta et missäpäin on kiinnostusta. Niin saadaan asiat etenemään.

    Kerro ihmeessä kaverillesikin ja tietysti naapurillesi. :D

    Äänestä

Nyt löytyy miiluNET:n sivuilta myös keskustelu foorumi. Osoite on www.miilunet.net/keskustelu Linkki myös aloitus sivulla.

Versio on ihan alullaan ja lisää palstoja sekä aihealueita laitetaan jos ilmenee tarvetta. Ehdotelkaa ihmees mitä lisäillään ja jollekulle voisi olla Administraattori oikeudet mahdollista, jos vain kiinnostusta moiseen.

Äänestä
  • Mikä v*tun miilunet?

    Äänestä

  • AD/HD kirjoitti:

    Mikä v*tun miilunet?

    MiiluNET:n tavoite on saada tarjottua edullinen langaton internet kaikille Kemiläisille. Tällä hetkellä kuuluvuusalue on noin 1km Kemin kaupungintalolta.

    MiiluNET:n asiakkaiden väliset yhteydet ovat lähiverkko tasoa, eli asiakkaiden välillä videopuhelut ja verkkopeli mahdollisuudet ovat erinomaiset.

    Lisää inffoa löytyy todellakin osoitteesta www.miilunet.net

    Äänestä

Onko vielä toiminnassa?.Millaisia yhteysnopeuksia on tarjolla?

Äänestä
  • Google tai naksauttamalla tuota ensimmäisessä viestissä olevaa linkkiä kertoo jo että kyllä koko projekti on kuollut ja kuopattu. Viimeksi mitä itse kuulin niin laitteet ovat vieläkin kaupungintalon katolla mutta eivät ole olleet käytössä pitkään aikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti kirjoitti:

Jokos kaikki on vieraillut/kuullut osoitteesta www.miilunet.net ?

En oikein tiedä miten ihmiset viestini ottavat. Haluaisin kovasti lisää palautetta... olisi todella mukava ja hienoa jos saisin mielipiteitänne. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu