Minkä väriset on maantienharmaat hiukset?
Olen aina luullut, että olen aito blondi, mutta nyt väitetäänkin, että minulla on ihan tavallinen maantietukka.
Pohjoismaalaisiahan on aina väitetty aidoiksi blondeiksi, mutta onko aito vaalea väri niin ruma, että suomalaisnaisetkin värjäilevät tukkaansa niin paljon, ettei tuo "harmaa" näkyisi.
laittaisin tänne kuvan omasta letistäni, mutta kun ei tähän voi liittää mitään ???
Olen aina luullut, että olen aito blondi, mutta nyt väitetäänkin, että minulla on ihan tavallinen maantietukka.
Pohjoismaalaisiahan on aina väitetty aidoiksi blondeiksi, mutta onko aito vaalea väri niin ruma, että suomalaisnaisetkin värjäilevät tukkaansa niin paljon, ettei tuo "harmaa" näkyisi.
laittaisin tänne kuvan omasta letistäni, mutta kun ei tähän voi liittää mitään ???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvin harva suomalainen on aito blondi. Katso vaikka aikuisten miesten hiusten väriä, sillä miehet harvemmin värjäävät hiuksiaan. Heillä on suurimmaksi osaksi ns. maantienväriset hiukset. Vertaa sitten suomalaisiin naisiin, jotka ihme kyllä ovat suomalaisia miehiä paljon vaaleampia. Ei tietenkään luonnollisista syistä.
Onko tukkasi väri sama kuin suurimmalla osalla suomalaisista miehistä, katso näkymä vaikka bussissa tai metrossa? Silloin hiuksesi ovat hiekanväriset, hiirenharmaat vai miksikä niitä halutaan kutsua. Toki maailmalla hiekanvärisiä hiuksia pidetään vaaleina. Aitoja vaaleatukkaisia näkee paljon Ruotsissa ja Tanskassa.
Totta. Muissa Pohjoismaissa näkee suloisia (luonnollisia) liinapäämiehiä, joita ei juuri kohtaa Suomessa.
suomessa näyttää olevan todella paljon vaaleahiuksisia? tarkoittaakohan se sit maantienharmaita vai aitoja blondeja..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vaaleahiuksisuus
niin tässä on tätä minun tukkaa, onko se nyt vaaleaa vai maantienharmaa, tai kenties jotain ihan muuta :)
kannattaako minun vaalentaa, raidoittaa vai vetää kokonaan ruskeaksi. Olen kokeillut ruskeaa kestoväriä, mutta kun se haalistuu niin nopeasti pois...
http://img529.imageshack.us/img529/1926/lettim.jpg
Aito blondi olet. Tuo maantienharmaa, "likainen" blondikin kun on geneettisesti blondi. Ja sinulla on siitä vielä varsin vaalea versio.
Hyvin harvat blondit ovat täysin pigmentittömiä - suurin osa on näitä jossain määrin harmaaseen taittuvia. Nykyään vaan käytetään niin kovin paljon kemikaaleja omaa luonnollista väriä korostamaan, että käsitys siitä, millainen on luonnollinen blondi on hämärtynyt.
Miksi tyypit eivät voi, myöntää että suurimmalla osalla on oikeasti vaaleanruskeat hiukset. Aika harvalla ketkä sanoo omaavansa maantienharmaat, on oikeasti sen sävyiset hiukset. Suurimmalla osalla on perus vaaleenruskeat..