Hei
Onko kokemuksia reitistä Näsijärven ympäri? Pituushan on 134 km. Kertokaa.
Pirkan luistelun pitkä lenkki
4
558
Vastaukset
- eikö ole kokemuksia
Ei näytä olevan kenellekään tietoa ko. lenkistä. Maastoprofiilin mukaan näyttää olevan mäkistä. Mutta mikä on asfaltin kunto?
- nolo&rähjä
Nyt voin kertoa reitistä, kun sitä kyselin ennen luistelua, eikä kukaan tuntunut tietävän.
Järjestelyt olivat ok. Turvallisuus ei välttämättä ihan ok:liikenteen seassa monin paikoin mentiin. Onneksi liikenne ei ollut kovin vilkasta. Autoilijat vaikuttivat hermostuneilta ja tööttäilivät. Eivät välttämättä ymmärtäneet, että luistelukin vaatii tietyn tilan tien reunassa. Vaikka kyllä pyöräilijätkin ajoivat välillä koko kaistan leveydeltä. Myös jotkut pyöräilijät antoivat sauvojen "huitomisesta" mainintoja. Mutta enemmän tuli kyllä pyöräilijöiltä kannustuksia, se tuntui mukavalta ja antoi lisäpotkua suoritukseen.
Itse reitti oli vaihtelavaa maastoa ja kaunista maalaismaisemaa. Oli hyviä nousuja ja tietenkin myös laskuja. Asfaltti oli pääosin ok. Oli tietenkin "jyräasfalttia", mutta ei onneksi pitkiä pätkiä. Ja keli oli mitä parhain. Kaiken kaikkiaan jäi hyvä mieli ja ensi vuonna toivottavasti saan taas olla mukana tapahtumassa. - montaa
nolo&rähjä kirjoitti:
Nyt voin kertoa reitistä, kun sitä kyselin ennen luistelua, eikä kukaan tuntunut tietävän.
Järjestelyt olivat ok. Turvallisuus ei välttämättä ihan ok:liikenteen seassa monin paikoin mentiin. Onneksi liikenne ei ollut kovin vilkasta. Autoilijat vaikuttivat hermostuneilta ja tööttäilivät. Eivät välttämättä ymmärtäneet, että luistelukin vaatii tietyn tilan tien reunassa. Vaikka kyllä pyöräilijätkin ajoivat välillä koko kaistan leveydeltä. Myös jotkut pyöräilijät antoivat sauvojen "huitomisesta" mainintoja. Mutta enemmän tuli kyllä pyöräilijöiltä kannustuksia, se tuntui mukavalta ja antoi lisäpotkua suoritukseen.
Itse reitti oli vaihtelavaa maastoa ja kaunista maalaismaisemaa. Oli hyviä nousuja ja tietenkin myös laskuja. Asfaltti oli pääosin ok. Oli tietenkin "jyräasfalttia", mutta ei onneksi pitkiä pätkiä. Ja keli oli mitä parhain. Kaiken kaikkiaan jäi hyvä mieli ja ensi vuonna toivottavasti saan taas olla mukana tapahtumassa.joka olis luistellu matkan. Siksi ei ole tullut reittikertomuksia. Ensi vuonna taas joku kysyy, niin voi lukea tuon kertomuksesi. Voisit nyt kertoa avuiksi tarkemminkin ensi vuotta varten... kiitos!
- nolo&rähjä
montaa kirjoitti:
joka olis luistellu matkan. Siksi ei ole tullut reittikertomuksia. Ensi vuonna taas joku kysyy, niin voi lukea tuon kertomuksesi. Voisit nyt kertoa avuiksi tarkemminkin ensi vuotta varten... kiitos!
Reitti on tosiaan melko hyväpintaista, mäkiä ja maisemia riittää. Huolto pelaa ja mielestäni kaikki ihan ok. Juuri tällainen lusitelutapahtuma on minua henkilökohtaisesti kiehtonut. Ei ole vaan aikaisemmin tullut lähdettyä. Saa mennä omaa leppoisaa vauhtia ja katsella ympärilleem Suomen kauniissa suvessa, ei ole sen kummempaa kiirettä. Ja saa luistella ihan tarpeeksi. Eikös tämmöisiä pitkän matkan usean päivän retkiluisteluja järjestetä jossain päin. Kiinostaisi tietää, jos jollakulla on tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770