Kuka korvaa huollossa kolaroidun auton?

Totaalituho...

Elikkäs autoni oli huollossa ja sieltä soitettiin, että huoltokaveri oli vetäissyt sen siirtolavaa päin. Nyt auto on keula kasassa korjaamon pihalla ja me tapellaan kuka maksaa.

Korjaamon mukaan se on mun vika, kun autossa ei ole kaskoa. "Sun vakuutuksillahan huolto ajaa" oli korjaamon kommentti. Kaiken huipuksi jouduin maksamaan huollon hinnan, koska se oli tehty ennen kolaria. Soitin korjaamon "pomolle", mutta hän ei halunnut ottaa mitään vastuuta vaan pyysi sopimaan asian autoa ajaneen huoltomiehen kanssa. Huoltomies sanoi, ettei pysty mitään maksamaan.

Mitä mun pitäis tehdä tässä tilanteessa?

11

2162

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gulf

      Huoltoliikkeellä on vastuu autostasi sen ajan kun se sitä huoltaa. Ja jos autoa ajanut työskentelee huoltoliikkeelle niin huoltoliike on vastuussa hänen tekemisistään. Jos kuski ei ollut töissä ko. liikkeessä niin miksi luovuttivat hänelle avaimet? Jolleivat luovuttaneet suosiolla niin silloin hän anasti autosi.

      Jos huoltoliikkeellä ei ole vastuuvakuutusta niin silloin maksavat moiset tunaroinnit omasta pussistaan. Sinun ei kuulu kärsiä, siitä kun he tunaroivat.

    • luonnollisesti.

      Ilmoita että käyt tekemässä rikosilmoituksen ellei huolto maksa kaikkia kuluja. Asiassa ei ole mitään epäselvyyttä.

      • tiedä´´

        pitääkö siitä edes ilmoittaa, poliisin jutulle vain. He kyllä ilmoittelevat sitten osapuolille missä mennään.


      • näinkin
        tiedä´´ kirjoitti:

        pitääkö siitä edes ilmoittaa, poliisin jutulle vain. He kyllä ilmoittelevat sitten osapuolille missä mennään.

        Yleensä poliisia ei oikeasti tarvitse edes sotkea juttuun. Riittää kun osoittaa vastapuolelle tällä tavalla ettei aio hyväksyä huijausta.


    • maksamaan

      En suostuisi maksamaan edes huollosta, sillä kolarin jälkeen auton arvo laskee vaikka se korjattaisiin samoin joutuu olemaan ilman autoa aika pitkään.

      Itse vaatisin ilmaista korjausta ja korjauksen ajaksi toista autoa.

    • kun ´´

      ajatellaan asiaa vielä näin että työntekijähän ei vastaa taloudellisesti vahingoista yritykselle, jolle hän töitä tekee, ei työntekijän maksukyvyllä ole mitään tekemistä asian kanssa. Firma maksaa, se on selvä asia. Tai firman vakuutusyhtiö. Anyway, sinä et maksa, eikä sinun vakuutuksesi.

      Jos huoltofirma ei suostu palauttamaan autoa kolaria edeltäneeseen tilaan omalla kustannuksellaan, poliisi on se seuraava taho johon otat yhteyttä.

      • mekaanikko...

        mihinkäs lakipykälään noin itsevarma nuorimies oikein vetoaakaan? autolla jos kolaroi, poliisi antaa sakot ja piste.


      • oli varmaankin
        mekaanikko... kirjoitti:

        mihinkäs lakipykälään noin itsevarma nuorimies oikein vetoaakaan? autolla jos kolaroi, poliisi antaa sakot ja piste.

        rikosilmoiotuksen tekemisestä (vahingon teosta), joka menee syyttäjälle ja auton vakuutusyhtiön tietoon mahdollisten korvausten perimistä varten vahingon aiheuttajalta.


      • Totaalituho...

        Ehdin jo kirjallisesti sopia, että menee mun pikkiin. Hyvittivät sentään huollon hinnasta puolet, kun eivät olleet saaneet jarruja vielä kuntoon.


      • Juristi #
        Totaalituho... kirjoitti:

        Ehdin jo kirjallisesti sopia, että menee mun pikkiin. Hyvittivät sentään huollon hinnasta puolet, kun eivät olleet saaneet jarruja vielä kuntoon.

        Asiasi ei vielä ole täysin menetetty. Kuluttajalla on oikeus olla tyhmä ja tietämätön ja voit kertoa kuluttajaneuvojalle yrityksen antaneen sinulle virheellisen tiedon, että on sinun maksettava. Lisäksi olet tarvinnut auton, joten olet painostuksen alla suostunut sopimukseen. Sopimus on kohtuuton ja perustuu yrityksen antamaan väärään tietoon korvausvastuusta ja sen takia huoltoliike ei tällä pelkästään pääse pälkähästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      73
      3099
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      368
      1155
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      805
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      769
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      656
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      140
      598
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      589
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      568
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      508
    Aihe