Mistä Sturmey Archer osia?

Olen entistämässä vanhaa 3-vaihteista miestenpyörää, jossa on Sturmey-Archerin napavaihteet ja samaisen valmistajan rumpujarrut navoissa. Olisiko tietoa mistä esim. löytyisi Sturmey-Archerin jarrukenkiä ja jarruvaijereita? Kyseessä on ilmeisesti Sturmey-Archer BFC ja KT-sarjan navat 1960/70-luvuilta.
62264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ensimmäiseksi mieleen tulee pyörätohtori Espoosta. Myös sellaisista pyöräliikkeistä, jotka ovat toimineet pitkään ja joilla on oma huolto kannattaa kysyä. Nummen pyörä voisi olla tuollainen pitkään toiminut Tunturikauppias. Tietääkö kukaan, mihin joutuivat turkulaisen Pyöräkellarin varastot lopettamisen jälkeen?

http://www.pyoratohtori.fi/

http://www.nummenpyora.fi/fi/

Äänestä
  • Kiitoksia, täytyypä kysäistä noista liikkeista ja Annankadun Fillarikellaristakin, se on myös pitkään toiminut alalla.

    Pyöräkellarissa oli todellakin mahtava varaosavalikoima. Vieläkin minulla on jäljellä käyttämättöminä 1970-luvulla sieltä ostamani pari Sturmey-Archerin kromattua jarrukahvaa.

    Äänestä

Terve!

Käpylässä oli pyöräliike (en tiedä onko yhä), jolla oli yhteydet Englantiin ja sieltä tilasivat osia. Kävin Lontoossa itse kyseisessä kaupassa. Sain sieltä jopa vaihderattaan. Tarvitsen itsekin joitakin vaijereita ja yritän löytää kaupan yhteystiedot, sillä olen menossa Lontooseen tällä viikolla.

Äänestä

'
'
Terve!

Etsiskelin verkosta tietoja Sturmey-Archer vaihdenavoista. Loysin Lontoosta pyoraliikkeen, joka myy osia. Lahetin sinne viestin ja sain nopeasti vastauksen. Ymmarsin, etta heilla voisi olla. Kirjoittivat, etta pitaisi ottaa ylos kaikki merkinnat, jotka on leimattu vaihdenapaan. Silla perusteella loytyvat oikeat osat.

Olen nyt Lontoossa ja aion kayda siina liikkeessa ensi viikon alkupuolella ja kenties eraassa toisessakin, ellei tuolta loydy. Jos luet taman ja asia kiinnostaa edelleen, niin vastaa tahan viestiini.

Voit tietysti ottaa yhteytta suoraankin ja siksi liikkeen yhteystiedot ovat tassa alla:
Bicycle Workshop
27 All Saints Road
London W11 1HE 44
(0)20 7229 4850
[email protected]
www.bicycleworkshop.co.uk

Äänestä

Terve,
Rakentelen itsekkin pyörää ja loistavaa palvelua sain alla olevasta liikkeestä joka on suomessa kysyisen merkin maahantuojan jälleenmyynti liike !
Terveisin Ari Nurminen

Lauri Toikka

Shock Therapy / Foxcomp Helsinki
p. 040 411 9779
ma-to 12:00-18:00
pe 11:00-17:00

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tunturi POP kirjoitti:

Olen entistämässä vanhaa 3-vaihteista miestenpyörää, jossa on Sturmey-Archerin napavaihteet ja samaisen valmistajan rumpujarrut navoissa. Olisiko tietoa mistä esim. löytyisi Sturmey-Archerin jarrukenkiä ja jarruvaijereita? Kyseessä on ilmeisesti Sturmey-Archer BFC ja KT-sarjan navat 1960/70-luvuilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu