Tietäisikö joku, että onko kaikissa työpaikoissa työntekijöille maksettava ilta- ja lauantailisiä? Olen aloittamassa työt film townissa ja nyt olen kuullut huhuja ettei 6,40 tuntipalkan lisäksi tulisi mitään lisiä!
Ilta- ja lauantailisät
...
2516451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos työantaja ei kuulu mihinkään liittoon niin ei tarvitse maksaa edes lomarahoja niinkuin omalle vaimolle kävi.
Otappa selvää.
Lauantailisiä en edes usko...Niitä saa vain hoitajat ja kaupanmyyjät ja onhan vielä joitain.
Teollisuus ei maksa lauantailta mitään eikä moni muukaan ala.
"Teknologiateollisuuden työehtosopimus (aiemmin Metalliteollisuuden työehtosopimus)"
"kultakin lauantaityövuorokauden aikana tekemältään säännöllisen työajan tunnilta erillinen lisä, jonka suuruus on 196 senttiä/tunti"
Eli teollisuudessa maksetaan lauantailisiä.
En tiedä noudatetaanko videovuokraamoissa jotain tessiä, mutta jos noudatetaan niin se on ihan yksi ja sama että kuuluuko työnantaja liittoon vai ei, yleissitovaa tessiä on noudatettava. Olettiasin että vidovuokraamot sisältyy johonkin palvelualan tessiin.
Ei tod. makseta metallilla mitään lauantai lisää tai mitään 1.96€/h lisää.. la. ei mitään ja ilta lisä muuuten on alle euron.
Näin on metallilla...
Tiedän hoitsut saa sen la. 20% ja sit sen 100%... kun oma vaimo on hoitaja..
Muutenkin hänen vuosiansio on n.7000-120000€ parempi kuin minulla molemmat 3-vuorotöissä minulla tosin paljon enemmän yövuoroja sekä n.20 työpäiviä/vuosi on minulla enemmän ... eli on se kunta-alan ansiot aikapaljon isommat/tehty tunti... palvelusvuodet molemmilla n.18-v..
Kyllä myöskin kuljetusalalla saa lauantailta 100% palkan korotuksen+viikkoylityöt jos on jo tehnyt sitä ennen 5 päiväisen viikon
Eikös siellä noudateta kaupan työehtosopimusta? Tarkista työsopimuksestasi.
Kaupan työehtosopimus on yleissitova. Sitä on noudatettava myös järjestäytymättömän työnantajan työpaikoilla.
Lisät löytyvät tes-kirjan lpussa olevasta palkkalitteestä
http://www.finlex.fi/data/tes/stes343-PT50Kaupan0710.pdf
Mitä mieltä olet esim. näistä ns. kuntosalipaikoista joissa ollaan esim. vastaanotossa !
Niin silloin ei tarvitse kun tämä työnantaja ei kuulu mihinkään..
Oma vaimoni ei saanut iltalisää eikä lomarahoja ja otettiin sen verran selvää ettei tarvitse maksaa.
Ottakaa ihmiset selvää näistä paskoista paikoista...Sitä ajattelee et ei haittaa vaikka palkka on pieni ,mut kun ei saa mitään lisää mitä muut saavat illoista yms. niin tietää et kaikesta tingitään ja tulee tonni tolkulla tappiotata vrt. kunnon työnantajiin.
Nämä työnantajat pitäs pistää aidan taa ja nappi PAM.
http://www.etry.fi/ajankohtaista/uutiset/ensimmainen-yrityskohtainen-tyoehtosopimus
Linkki palkkasuositukseen em. sivulla.
Ei noudateta kaupan alan työehtosopimusta vaan videovuokrausalan, jonka työehtosopimus on täysi peestä. Palkat saattavat olla todella alhaisia, esimerkiksi vuonna 2002 kesätyöntekijälle ollaan voitu maksaa 4e/h. Ja tuskinpa ne siitä ovat ihan kauheasti nousseetkaan. Mitä joskus keskustelupalstoja selasin niin aloittava kokoaikainen taitaa tienata nykyäänkin vain n. 6e/h.
Itse en menisi kyseiseen riistofirmaan mistään hinnasta.
Kannatta olla tarkkana, koska osassa makuuneistä on käytössä PAM:n neuvotelema tes, ja muissa voidaan käyttää tuota "Videoalan tes:ä".
http://www.pam.fi/pam-lehti/artikkeli/?ARTIKKELI_NUM=85071
Videoalan TES löytyyy finlex:stä, mutta en tiedä onko se voimassa oleva, koska se on päivätty päättyneeksi 30.9.2009.
http://www.finlex.fi/pdf/tes/stes2862-MU61video0502.pdf
kusetettu. Ja tämä on fakta.
eiköhän tuollakin noudateta kioskialan työehtosopimusta?
työsi vaatimustaso on sitä luokkaa, että 6,40 on aika pirun hyvin. kymmenen kertaa raskaampaa ja haastavampaa työtä (metallikarusellisorvaaja) tekevänä tienaan 6,90 tunnilta!
olipa homma mikä tahansa niin suomen kustannustasoon tuollaiset kuutosella alkavat tuntipalkat on erittäin heikkoja. Työntekijöille firmat esittävät köyhää mutta sijoittajille ja pörssipelureille maksetaan lihavia osinkoja eikä köyhyydestä ole merkkiäkään, rahaa riittää maksaa aina vaan enemmän ja enemmän osinkoja. Kaksinaamaista menoa!
Jos ei olisi duunareita, ei firma saisi aikaan mitään mistä maksaa niitä osinkojakaan joten kannattaisi ehkä miettiä kummatko on tärkeämpiä toiminnalle ja kummatko todella ansaitsevat rahansa!
Moro,
Itse olen töissä kyseisessä puljussa ja vastaus on. Aloitus palkka on 6,39 ja iltalisät on 0,69 ma-pe ja su klo 20.00 jälkeen ja lauantaina klo 18.00 jälkeen.
t vastuumyyjä, 2vuotta töissä = palkka 7,82
tuo palkka mene reilusti jo alle sen, mitä suomen valtio maksaa minimi palkkaa???? siivoojatkin saavat enemmän
Siis eihän noi palkat millään voi pitää paikkansa. Kaupan alan pelkät lisät on ilta 4,09 klo 18.00-00.00, yölisä 00.00-06.00 6,14, la lisä 5,34 13.00-00.00, su lisä 100%. Miten kukaan voi tehdä töitä tuolla palkalla?
""eikös täh3431.7.2010 09:29 tuo palkka mene reilusti jo alle sen, mitä suomen valtio maksaa minimi palkkaa???? siivoojatkin saavat enemmän ""
"MITEN NIIN SIIVOJATKIN SAAVAT ENEMMÄN" TUO KUULOSTI TAAS SILTÄ ETTÄ SIIVOJAN TYÖTÄ EI ARVOSTETA (ONHAN DUUNI RANKKUUS TASOLTA RANKEMPAA KUIN FILMTOWNISSA NIIN EI SIINÄ OLE MITÄÄN IHMEELLISTÄ JOS SIIVOOJA TIENAA ENEMMÄN....TOIMISTO TÄTI, KAUPAN KASSA, TARHAN OPE, YM, SIIVOOJAN DUUNI ON IHAN YKS MUIDEN JOUKOSSA.. haluaisitko itse käydä paskasessa kaupassa tai tehdä töitä likaisessa työ pisteessä??? (itse en ole siivoja, mutta inhottaa että ihmiset pitävät siivoojia ala arvoisina) kenenkään muun duuni ei ole sen arvokkaampaa , paitsi ehkä joidenkin lääkäreiden ym, jotka pelastavat ihmis henkiä!
Ei se sitä tarkoittanut sinänsä vaan sitä, että siivoojat on perinteisesti saaneet melko pientä palkkaa, oli se oikein tai ei.
5kk töissä myyjänä palkka 13.5€/h, enkä ole tyytyväinen palkkaani.
mitä muyyt pilluako.
voi hyväjumala sentään näitä pikkupoikia jotka täällä pillusta kirjottaa. Ja tosiaan yli 8e/h saa jo kesätöistä alle 18 vuotiaana.
Ei saa aina. Olin ammattikorkeakouluopiskelijana kesätöissä Kankaanpään kaupungilla ja palkka oli noin 6,5 euroa ja se maksettiin yli kaksi viikkoa myöhässä. En hakenut toista kertaa.
Mietin juuri Film towniin hakemista. En tiedä kannattaako sittenkään.
Vilimitauni ja makkuuni on niitä pahimpia riistäjiä. Kaikki muut ärrän kipsalta siwan kassaan saa parempaa tuntipalkkaa. Lue keltainen tessi ennen kun haet, se on niillä käytössä. Se on huijauksen aatelia. Vertaa vaikka kaupan alan tessiin.
Yleistä työsopimusta tulee kaikkien työnantajien noudattaa. Sitten on joitakin työehtosopimuksia jotka on eri alojen sopimukset, ja nämä sopimkset ovat parempia kuin yleinen työehtosopimus, näitä on noudatettava kaikkien samaa työtä tekevien samassa työpaikassa.
Jos työnantaja ei noudata yleistä työehtoja voi ohjeita kysyä työsuojelupiiristä, eli jos ei kuulu liittoon. 🥰
Ei ole olemassa mitään "yleistä työehtosopimusta". Jos alalle ei ole saatu neuvoteltua alakohtaista työehtosopimusta, niin silloin mennään lakien mukaan, ja sen on kylmää kyytiä työntekijän kannalta.