Jos TE-keskus esittää että maahanmuuttajia tulee lisätä työvoiman saatavuuden vuoksi, kyse ei ole työvoimapolitiikasta, vaan ihan muusta. Väite ei ensinnäkään ole totta. Meillä on työttömiä työnhakijoita vaikka kuinka. Heistä suuri osa ei saa työvoimatoimistoista tarvitsemaansa peruspalvelua. He eivät pääse edes työhaastatteluihin tai saa työtehtäviin suunnattua koulutusta. Tämän tietävät TE-keskuksen johtajat ja työvoimatoimistojen työntekijät.
Jos maahanmuutolle esitetään tahallaan vääriä perusteita, se voi vaikeuttaa niiden maahanmuuttoa jotka todella ovat pakolaisia ja hakevat turvapaikkaa. Työllisyydellä ei turvapaikanhakemista voi perustella. Turvapaikka on turvapaikka.
Työllisyys ja eri syistä tapahtuva maahanmuutto ovat kaksi aivan eri asiaa. En tiedä onko TE-keskusten tehtävä osallistua jälkimmäisen asian päätöksentekoon. Kumpaakaan asiaan en ota kantaa muuten kuin erottamalla ne toisistaan. Tämän teen työttömänä työnhakijana. Työvoimatoimistoissa mättää moni asia.
Niitä ammattitaitoisia työntekijöitä saadaan vain tarjoamalla työtä ja hyvää koulutusta lähinnä omille kansalaisille. Ei me sen huonompia olla kuin aasialaiset tai porukka lähi-idästä. Fiksua porukkaa toki sieltäkin tulee, ei siinä mitään.
Kaksi eri asiaa, TE-keskus!
fgdhgfifhf
2
1255
Vastaukset 2
- 123456
ovat tämän maan päättäjät. Moni työtön lähtisi heti hyvin ammattiin työllistyville kursseille jos vaan pääsisi ja siihen olisi taloudellinen mahdollisuus. Ei tarvitsisi rahdata tänne helpommin kyykytettäviä ulkolaisia, vaikka siinähän se oikea syy taitaa juuri ollakin.
- on saada
mahdollisimman paljon kansaa ilmaistöihin, jotta rikkaat pääsee nauttimaan yleellisyyksistä. Toinen ja viimeinen päämäärä on antaa maksimaalinen karenssi niille, jotka eivät orjaksi suostu, jotta nämä tippuisivat yhteiskunnan ulkopuolelle maksimiteholla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170835- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63556
- 33501
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128497