Jyväskylän Kiri lopetettu?

A. I. van Kurillaan

Jyväskylän Kirin sarjanoususta on puhuttu varmana asiana, mutta nyt näyttää seura kadonneen ainakin verkosta www.jyvaskylankiri.fi kokonaan. Superpesiksen pääsyvaatimuksista yksi pitäisi olla, että sarjaan nousevan seuran tiedottaminen on luotettavaa, eikä tällaisia alasarjoihin kuuluvia katoamistemppuja tapahdu.

1

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.O.I voa Täynnä

      Tavoite on seuralla tänäkin vuonna nousta sarjaporrasta ylemmäksi. Ja nyt kun siihen on mahdollisuus, niin suora nousu on mielessä. Se ei ole salaisuus ollenkaan.

      Sama on mielessä kyllä KaMalla ja UPV:lläkin! Ehkä vielä muillakin. Mutta kaikki on vielä tässä vaiheessa omissa käsissä, vaikka tänään tulikin jaksotappio ja sen myötä tappio KaMalle. Jotain positiivistä siitä kuitenkin löytyi. Kiri iski 6 juoksua vastustajan ulkokentästä, kun aikaisemmissa neljässä ottelussa siitä oli lyöty vain yhteensä kahdeksan juoksua! Ei siis tökkinyt juoksunteko tänään kovin pahasti, mutta se ei vain riitänyt.

      Olen seurannut Kirin peliä ja pannut merkille muutamien pelaajien viljelemät "töhrynäpit". Niillä kun ei etenijälle anneta minkään laista mahdollisuutta vaihtaa pesänväliä, ihmetyttä niiden viljely pelistä toiseen. No en ollut Kankaanpäässä katsomassa peliä, niin en osaa sanoa, jatkuiko tämä älytön touhu vielä sielläkin. Pelaajat kun osaavat lyödä kunnon sivalluksia, niin ihmetellä täytyy, miksei niitä käytetä. Säästetääkö niitä nousukarsintaan??? Siellä on jo niin kuumat paikat, että sinne ei kannata jättää mitään, mitä ei ole käytetty kesälläkin!
      Päivän peli KaMaa vastaan oli kuitenkin positiivinen sikälikin, että joukkue teki juoksun ekan jakson jokaisessa vuoroparissa ja vielä vieraissa. Se on jo hyvän joukkueen merkki!
      Jokaisesta pallosta on taisteltava ja paloja on vältettävä!
      Hyvää jatkoa joukkueelle.... sarjaporrasta ylempänä tavataan ensi kesänä, mutta se edellyttää vastustajien kaatamista tällä kaudella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      176
      1219
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      557
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe