Jyväskylän Kiri lopetettu?

A. I. van Kurillaan

Jyväskylän Kirin sarjanoususta on puhuttu varmana asiana, mutta nyt näyttää seura kadonneen ainakin verkosta www.jyvaskylankiri.fi kokonaan. Superpesiksen pääsyvaatimuksista yksi pitäisi olla, että sarjaan nousevan seuran tiedottaminen on luotettavaa, eikä tällaisia alasarjoihin kuuluvia katoamistemppuja tapahdu.

1

389

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.O.I voa Täynnä

      Tavoite on seuralla tänäkin vuonna nousta sarjaporrasta ylemmäksi. Ja nyt kun siihen on mahdollisuus, niin suora nousu on mielessä. Se ei ole salaisuus ollenkaan.

      Sama on mielessä kyllä KaMalla ja UPV:lläkin! Ehkä vielä muillakin. Mutta kaikki on vielä tässä vaiheessa omissa käsissä, vaikka tänään tulikin jaksotappio ja sen myötä tappio KaMalle. Jotain positiivistä siitä kuitenkin löytyi. Kiri iski 6 juoksua vastustajan ulkokentästä, kun aikaisemmissa neljässä ottelussa siitä oli lyöty vain yhteensä kahdeksan juoksua! Ei siis tökkinyt juoksunteko tänään kovin pahasti, mutta se ei vain riitänyt.

      Olen seurannut Kirin peliä ja pannut merkille muutamien pelaajien viljelemät "töhrynäpit". Niillä kun ei etenijälle anneta minkään laista mahdollisuutta vaihtaa pesänväliä, ihmetyttä niiden viljely pelistä toiseen. No en ollut Kankaanpäässä katsomassa peliä, niin en osaa sanoa, jatkuiko tämä älytön touhu vielä sielläkin. Pelaajat kun osaavat lyödä kunnon sivalluksia, niin ihmetellä täytyy, miksei niitä käytetä. Säästetääkö niitä nousukarsintaan??? Siellä on jo niin kuumat paikat, että sinne ei kannata jättää mitään, mitä ei ole käytetty kesälläkin!
      Päivän peli KaMaa vastaan oli kuitenkin positiivinen sikälikin, että joukkue teki juoksun ekan jakson jokaisessa vuoroparissa ja vielä vieraissa. Se on jo hyvän joukkueen merkki!
      Jokaisesta pallosta on taisteltava ja paloja on vältettävä!
      Hyvää jatkoa joukkueelle.... sarjaporrasta ylempänä tavataan ensi kesänä, mutta se edellyttää vastustajien kaatamista tällä kaudella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe