Osaisiko joku viisaampi sanoa miten tämä menee:
Olen ollut lomautettuna helmikuusta asti. Vuosilomaa on kertynyt täydet 4 viikkoa. Kaikki ovat lomalla heinäkuun. Kuulun metalliliittoon.
Kun olen lomatettuna saanko tuolta kuulta lomakorvauksen ja myös loma-ajan palkan? Samallalailla kuin normaalisti työssä ollessa. Vai vaan pelkän lomakorvauksen?
Lomautus ja loma
2
1251
Vastaukset
- loman ajaksi
Työnantajalla on oikeus keskeyttää lomautus ilman työntekijän suostumusta sen vuoksi, että vuosiloma määrätään työehtosopimuksen mukaisesti annettavaksi vuosilomasta määrättyjä ilmoitusaikoja noudattaen.
Lomautus ei siirrä vuosiloman ajankohtaa. Lomautuksesta huolimatta kesäloma on annettava lomakaudella, ellei työnantajan ja työntekijän välillä sovita loman siirtämisestä vuosilomalain säännösten rajoissa.
Loman ajalta maksetaan normaali vuosilomapalkka- . . . . . . .
Vuosilomalain mukaan lomautusajalta työssäolopäivien veroisiksi lasketaan enintään 30 työpäivää kerrallaan. Kun osa lomautuksestasi sattuu lomanmääräytymisvuoteen 1.4.08-31.3.09, niin lomautus voi ehkä lyhentää vuosilomaasi tai sitten ei. Sen saa selville laskemalla helmi-maaliskuun työpäivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682590
- 622542
- 681752
- 241567
- 201490
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91430- 151352
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81157- 251076