Varmasti täällä jo jauhettu, mutta kysynpä silti... Eli jos yrityksessä lomautetaan kaikki työntekijä vuorollaan niin voidaanko nämäkin lomauttaa??
Tämmöisen teksin löysin ja ymmärsin että ei voi, mutta haetaan täältä varmistusta, koska olen aiemmin luullut muuta.
"Työsopimuslaissa on luottamusmiehelle ja luottamusvaltuutetulle annettu erityinen suoja. Luottamusmies tai luottamusvaltuutettu voidaan lomauttaa vain, jos hänen työnsä kokonaan päättyy, eikä hänelle voida järjestää hänen ammattitaitoaan vastaavaa tai hänelle muutoin sopivaa työtä tai kouluttaa häntä muuhun työhön. Luottamusmies ja luottamusvaltuutettu lomautetaan siis viimeisinä, edellyttäen, että he ammattitaitonsa ja kokemuksensa puolesta kykenevät selviytymään jäljellä olevista tehtävistä."
Olen ymmärtänyt että kyllä voi jos lomautukset koskevat kaikkia, mutta ilmeisesti vaatisi sen että kaikki ovat yhtäaikaa lomautettuina...?
Luottamusmiehen ja työsuojeluvaltuutetun lomauttaminen
12
6120
Vastaukset
- viimeisenä
On ihan järkeenkäypää, että luottamusmiestä ja työsuojeluvaltuutettua ei lomauteta ensimmäisten joukossa. Henkilöstöllä pitää olla edustaja, joka neuvottelee heidän puolestaan mm. yt-neuvotteluissa ja työehtosopimuksen soveltamisasioissa ja toinen, joka valvoo, että työsuojelusäädöksiä noudatetaan niin kauan kuin firmassa on työntekijöitä jäljellä.
Luottamusmiehen asema on sovittu työntekijä- ja työnantajaliittojen välisellä luottamusmiessopimuksella ja työsuojeluvaltuutetun asemasta vastaavassa yhteistoimintasopimuksessa. Esim. kaupan alalla lomauttamista koskevat määräykset ovat:
Jos yrityksen työvoimaa irtisanotaan tai lomautetaan taloudellisilla tai tuotannollisilla perusteilla, tällaista toimenpidettä ei saa kohdistaa pääluottamusmieheen, ellei yrityksen tai pääluottamusmiehen toimialueena olevan yrityksen osan toimintaa keskeytetä kokonaan. Mikäli yhteisesti todetaan tai työnantaja voi muutoin näissä neuvotteluissa yksilöidysti osoittaa, ettei pääluottamusmiehelle voida tarjota hänen ammattiaan vastaavaa tai hänelle muutoin sopivaa työtä, voidaan tästä säännöstä kuitenkin poiketa. Mikäli pääluottamusmies riitauttaa irtisanomisen, on liittojen väliset neuvottelut käytävä irtisanomisajan kuluessa.
Luottamusmies voidaan irtisanoa tai lomauttaa työsopimuslain 7:10 §:n 2 momentin mukaisesti vain, kun luottamusmiehen työ kokonaan päättyy, eikä työnantaja voi järjestää hänelle hänen ammattitaitoaan vastaavaa tai hänelle muutoin sopivaa työtä tai kouluttaa häntä muuhun työhön työsopimuslain 7:4 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
--
Irtisanottaessa tai lomautettaessa yrityksen henkilöstöä taloudellisilla tai tuotannollisilla perusteilla ei tällaista toimenpidettä saa kohdistaa päätyösuojeluvaltuutettuun, ellei yrityksen tai päätyösuojeluvaltuutetun toimialueena olevan yrityksen osan toimintaa keskeytetä kokonaan.
Yhteisesti todettaessa tai työnantajan muutoin näissä neuvotteluissa yksilöidysti osoittaessa ettei päätyösuojeluvaltuutetulle voida tarjota hänen ammattiaan vastaavaa tai hänelle muutoin sopivaa työtä, voidaan edellä esitetystä poiketa.- tarkoittaa...
jos kaikki tekee samaa työtä, niin näitä ei voi lomauttaa.Paitsi jos kaikki lomautetaan kerralla???
- Näin on
tarkoittaa... kirjoitti:
jos kaikki tekee samaa työtä, niin näitä ei voi lomauttaa.Paitsi jos kaikki lomautetaan kerralla???
Asiassa ei ole mitään epäselvää.
www.yrittäjät.fi Luottamusmiehen, luottamusvaltuutetun ja työsuojeluvaltuutetun lomauttaminen voidaan lain mukaan tehdä vain silloin kun hänen tekemänsä työ kokonaan päättyy, eikä hänelle voida järjestää muuta sopivaa työtä tai koulutusta. - vai miksi kyselet
tarkoittaa... kirjoitti:
jos kaikki tekee samaa työtä, niin näitä ei voi lomauttaa.Paitsi jos kaikki lomautetaan kerralla???
Jos sulla on joku taka-ajatus, esim. "se on niin väärin", niin muista, että luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu on työntekijöiden valitsemat.
- valinnut
vai miksi kyselet kirjoitti:
Jos sulla on joku taka-ajatus, esim. "se on niin väärin", niin muista, että luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu on työntekijöiden valitsemat.
meidän omanapaista luottamusnaista, ei ollut edes vaaleja kun ei ollut ehdokkaitakaan, kuten ei ollut työsuojeluvaltuutetun valinta vaaleja..
Eli en ole voinut valita kumpaakaan :( - Nimimerkki:
valinnut kirjoitti:
meidän omanapaista luottamusnaista, ei ollut edes vaaleja kun ei ollut ehdokkaitakaan, kuten ei ollut työsuojeluvaltuutetun valinta vaaleja..
Eli en ole voinut valita kumpaakaan :(Turha valittaa ehdokkaiden puuttumisesta, ainahan olisit voinut itse asettua ehdokkaaksi.
- Alkuperäinen kysyjä.
vai miksi kyselet kirjoitti:
Jos sulla on joku taka-ajatus, esim. "se on niin väärin", niin muista, että luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu on työntekijöiden valitsemat.
Kyse oli vain siitä että itselläni oli "varma tieto" jonka sattumalta selaillessa totesin vääräksi.
"""meidän omanapaista luottamusnaista, ei ollut edes vaaleja kun ei ollut ehdokkaitakaan, kuten ei ollut työsuojeluvaltuutetun valinta vaaleja..
Eli en ole voinut valita kumpaakaan :(""""""
Teillähän on parasmahdollinen luottamusmies, jos muita vaihtoehtoja ei ole.
Jos jollakin porukastanne on mielestäsi intoa ja pätevyyttä niin ehdolle ja luottamusmies kurssille. - Anonyymi
vai miksi kyselet kirjoitti:
Jos sulla on joku taka-ajatus, esim. "se on niin väärin", niin muista, että luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu on työntekijöiden valitsemat.
Ei ole aina
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole aina
Miten niin ei ole?
https://www.tyosuojelu.fi/tyosuojelu-tyopaikalla/tyosuojelun-yhteistoiminta/tyosuojeluvaalit
Luottsmudmiehenkin valitsevat työntekijät, jotka kuuluu liittoon . Työnantajalla ei ole yhtä sanaa valintaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten niin ei ole?
https://www.tyosuojelu.fi/tyosuojelu-tyopaikalla/tyosuojelun-yhteistoiminta/tyosuojeluvaalit
Luottsmudmiehenkin valitsevat työntekijät, jotka kuuluu liittoon . Työnantajalla ei ole yhtä sanaa valintaan.Valitan kirjoitusvirheitä. Isot sormet - pieni puhelin
- Anonyymi
Ei voida lomauttaa
- Anonyymi
Pääluottamusmiestä lukuunottamatta voidaan luottamusmiehet tarvittaessa irtisanoa antamalla heille irtisanominen kirjallisena ilman draamaa!
Pääluottamusmiehellä on "paras" suoja!...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539