Kaikki vankilat on lakkautettava...

On se vaan niin törkeää, että jotkut loisii vankiloissa vuosikausia tekemättä mitään hyödyllistä ja oikeasti tuottavaa työtä.

Eli vankilat kiinni ja vangeille potkut perseelle. Ihme stna verovarojen kuppaajia. Tehdään stna rikksia, että päästään loisimaan veronmaksajien varoilla.

Viddu että olen teini ja tunnen itseni vidun nerokkaaksi suorastaan Kaalepiksi. Ai saatana, koskahan saan talouden Noobelin tästäkin ideasta.
5119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

veronmaksajat hyötyvät lakkautuksesta, vai miten homma etenee?

Äänestä
  • Juu kaikki työssäkäyvät hyötyvät 100% tästä, että vankilat suljetaan. Ja potkastaan vangit pihalle. Lisäksi lopetetaan kaikki työttömyysturva yhtä aikaa jne.

    Ja näin suomi nousee suosta ja verot alenee, kun sosiaalipummit, vangit yms sakki on ajettu ulos tästä meidän hienosta järjestelmästä. Tämä selvä.

    Viddu musta tulee ihan varmasti seuraavan talousnobelin saaja. Olo tuntuu niin Kaaleppimaiselta.

    Äänestä

  • Koko vankilajärjestelmä on aikansa elänyt keksintö. Onneksi sitä ollaan ajamassa pikku hiljaa alas.

    Äänestä

Suurin osa vankeista on ajautunut rikoksiin syrjäytymisen kautta. Valvontaa aiotaan jatkossa toteuttaa GPS-paikantimien avulla ja mielenterveyspalveluilla. Se olisi pitänyt toteuttaa jo silloin, kun he ryhtyivät työttömiksi.

Äänestä
  • ...valtion tuottavuusohjelmat ovat siis väärillä poluilla, kun "kannustavat" saappaankuva persiiseen -periaatteella ihmisiä "ryhtymään" työttömiksi ?

    Ku nyt kaikkea terminologiaa on totuttu keventämään poliittisesti korrektimpaan suuntaan, voisiko irtisanottu työtön olla vastaisuudessa esim. "henkilö, jota on kannustettu ottamaan suurempi vastuu vapaa-ajastaan"

    Sehän saisi lisäksi ilskottavaa makua irtisanomisesta kääntymään enemmänkin työttömän syyksi, kuten nykyään on tapana muutenkin tehdä. Lisäksi sillä voitaneen vielä välttää erilaisia korvausvastuitakin.

    Ajatustahan voisi kehitellä ! Jos yritys onnistuu "kannustamaan" työntekijän antamaan paremmin aikaa perhelleen, sehän toteuttaa yhteiskunnallisia velvoitteitaan !

    Kun ko. ex-työntekijä ei ole enää yrityksen ongelm.. krhm. kannustuksen kohde, työvoima- ja sosiaaliviranomaisethan voisivat taas kannustaa henkilöä ottamaan vastuuta panoksestaan yhteiskuntaa kohti mm. ilmaisilla töillä !

    Kaikki hyötyisivät ! Paitsi työtön, joka nyt muutenkin on vain työtön, eikä siten "ihan oikea henkilö" työvoimapoliittisessa keskustelussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nerokas idiootti kirjoitti:

On se vaan niin törkeää, että jotkut loisii vankiloissa vuosikausia tekemättä mitään hyödyllistä ja oikeasti tuottavaa työtä.

Eli vankilat kiinni ja vangeille potkut perseelle. Ihme stna verovarojen kuppaajia. Tehdään stna rikksia, että päästään loisimaan veronmaksajien varoilla.

Viddu että olen teini ja tunnen itseni vidun nerokkaaksi suorastaan Kaalepiksi. Ai saatana, koskahan saan talouden Noobelin tästäkin ideasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu