Goottilaista romantiikkaa

Beautiful pain

Elikkäs haluaisin, että listaisitte jotain teidän suosikki goottilaisia romanttisia elokuvia. Olen ihan rakastunut goottilaiseen romantiikkaan. Toivoton romantikko kun olen. Olen nähnyt hyvin paljon eri elokuvia eri versioina, parhaiten ovat kuitenki jääneet mieleen:

Phantom Of The Opera (pidin HYVIN paljon)

Queen of the Damned (en tiedä oliko tämä nyt niin romanttinen, mutta kolahti ja todella hyvin kolahti)

Bram Stokerin Dracula (ehkä hitusen liian 'seksuaalista' romantiikkaa minulle, mutta pidin silti todella paljon)

Nämä ovat lista ykkösiäni.

Olen myös nähnyt :
Buffy - Vampyyrintappaja kaikki kaudet
Siskoni On Noita kaikki kaudet
Nosferatu

(kunhan ilmoitin ettei niitä sitten tulla tyrkyttämään/ehdottamaan)

Olen nähnyt kaikki tähän asti suomeksi ilmestyneet Tim Burtonin elokuvat. Sekä erinnäisiä kauhuromantiikka elokuvia. Kauhua ja yliluonnollsita saa olla, mielellään.
Kiitos näin etukäteen :)

5

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Danzigi

      Tuo veren vangit (Interview with the vampire) on yksi kestosuosikkejani jota voin ihan mielelläni suositella kelle tahansa. Taitaapi vaan olla niin et moni senkin on jo nähny. :)

    • J
    • Nosferatu Nosferatu

      W Herzogin Nosferatu on kaikkien aikojen kaunein ja hienoin vampyyrielokuva. Goottilainen tunnelma on käsinkosketeltavan julman kaunista. Myös elokuvan musiikki on upeaa. Ja näyttelijät. Huh huh. Klaus Kinskin esittämä vampyyri on elokuvahistorian vaikuttavin ja tunteita esiin nostava kauhuelokuvahistorian draagisin hahmo.

    • prkl93

      Kun sanotaan, että gootit pitävät kauhuromantiikasta, ei tarkoiteta mitään rakkausjuttuja välttämättä. Romantiikka oli 1700-luvulla Euroopasta alkunsa saanut taiteellinen ja intellektuaalinen suuntaus, joka puhkesi kukkaan Saksassa 1790-luvulla ensin kirjallisuudessa ja lopulta filosofiassa. Romantiikka painotti tunteita, mielikuvitusta ja vapautta. Luonnon merkitystä korostettiin sekä kielessä että taiteissa. Romantiikan ajalla oltiin erityisen kiinnostuneita henkimaailmasta, unikuvista, ihmissielun pimeästä puolesta ja muusta ”epätavallisesta”. Sankarillisia yksilösaavutuksia ihailtiin. Lähde: Wikipedia. Kauhuromantiikka kuvaa yötä, pimeyttä ja sellaisia juttuja. Romantiikka on siis kaunistelevaa. Realismi on romantiikan vastakohta. Otanko teitä päähän?

    • Hiukan vanha postaus, mutta kun nyt silmiin sattui, niin ajattelin vastata. :)

      En tiedä, onko toiveesi enää ajankohtainen, mutta nythän erityisesti vampyyri-maailma on noussut viihdeteollisuudessa suureen arvoon. TRUE BLOOD, VAMPIRE DIARIES, TWILIGHT SAGA ja kaikki muut mahdolliset vampyyri-aiheiset sarjat ja elokuvat ovat alkaneet juurtua jokapäiväiseen tv-tarjontaan.

      Oletko koskaan katsonut Ghost Whispereriä? Senkin nyt voisi samaan kastiin jaotella.

      Phantom of the Opera on ehdottomasti yksi maailman mahtavimpia musikaaleja (en niin elokuvaversiosta välitä, vaikka sillekin tunnustusta annan) ja se tuo aina mieleeni Moulin Rougen. Moulin Rouge on puhtaasti kolmiodraama-musikaali, mutta romantikoille äärimmäisen osuva valinta.

      Saattaisit tykätä myös SILMÄNKÄÄNTÄJÄ, PIANO sekä PARFYYMI -elokuvista. Periaatteessa goottilaisromanttisia vaikutuksia löytyy lähes jokaisesta hieman "synkemmästä" elokuvasta. Omat suosikit löydät parhaiten vain katsomalla uusia leffoja, sillä vaihtoehtojahan on miljoonia! ;)

      Mitenkäs sen kaltaiset elokuvat kuin... Elektra? Dare Devil? V niin kuin verikosto?

      Toivottavasti löydät uusia suosikkeja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe