Nuorten naisten valintakategoria

Myös kypsemmät naiset käy- tottakai.Perustelut myös.
Minulla on ensin
a) ruotsalainen mies (hyväkäytöksinen,
koulutettu, hellä ja samalla tulinen sängyssä)
b) britti, ainakin nuorempana siis tulinen rakastaja
c) saksalainen mies, samaa tiukkuutta sängyssä
d) suomalainen, mielummin koulutettu ja sivistynyt mies
samanlaisen taustan takia hyvä valinta
20529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

lepakko, kun puhut miehistä ja myös kypsemmistä naisista.

Äänestä

tykkään mustasta tukasta. en siis tietoisesti etsi ulkomaalaista, musta tukka kuitenkin viehättää eniten. en tykkää liian tummasta enkä liian vaaleasta ihosta. semmoinen tyypillinen espanijalainen iho on paras.
ihastun aina jollain tapaa taiteellisiin ihmisiin, joilla on joku musiikki, tanssi, valokuvaus jne harrastus. on tärkeätä, että kumppanilla ja minulla on yhteinen kieli (suomi, ruotsi tai englanti) jota mies puhuu hyvin. kerran olin parisuhteessa ihmisen kanssa, joka ei puhunut ollenkaan suomea ja aika huonoa englantia, ei siitä pidemmän päälle tullut mitään, kun emme ymmärtäneet toisiamme tarpeeksi syvällisellä tasolla. tykkään isoista nenistä. siis ei mistään valtavista, mutta miehellä ei ehdottomasti saa olla pientä nenää. miehen täytyy olla luotettava, karismaattinen, komea, sosiaalinen ja rakastava.

Äänestä

JOS näistä maista löytyisi tarpeeksi helpolla USKOLLISIA miehiä, niin sitten:

1. Ranskalainen (selittämätöntä vetovoimaa, charmikas, seksikäs, tulinen, romanttinen)
2. Italialainen (kaikkein komeimpia, seksikäs, tulinen, romanttinen)
3. Espanjalainen (paljon komeita, tulinen, romanttinen)

Mutta koska uskolliset yksilöt lievät noissa vähässä niin:

1. Sveitsiläinen
2. Kanadalainen
3. Hollantilainen


Arabit, turkkilaiset ja mustat (ylipäänsä mustat afrikkalaisista intialaisiin ja karibialaisiin) eivät hlökohtaisesti sytytä.

Äänestä
  • Olen koko aikuisikäni tuntenut vetoa brittimiehiin. Ah, niin ihanat aksentit ja varsinkin Pohjois-Englannissa ja Walesissa.

    Vähiten kiinnostaa aasialaiset miehet. En voisi edes kuvitellakaan... huh!

    Äänestä

olet jo reitesi ehtinyt aukaisemaan ja kuiskaamaan halvassa hotellissa, vaihtamattomissa lakanoissa KYLLA ;)

Äänestä

Ilmeisesti muunmaalaisten kuin suomalaisten ei tarvitse olla koulutettuja ja sivistyneitä, vaan pelkkä ulkomaalaisuus riittää... :-O

Äänestä

...vaikka toki tämähän on kompa: Ykkösenä tulee juuri se, jonka kanssa sopiva olla. Ja tähän auttaa paremmin muiden piirteiden huomioiminen, ei niinkään kansalaisuus. Mutta mieltymykseni:

1) Suomalainen: Sama kulttuuri, sama kieli jne. Ja olisi helppo päätös jäädä Suomen kamaralle, jossa haluan elää. Ja kaikesta suomi24-örvelöistä huolimatta oman kokemuksen mukaan suomalainen mies on rehti, huomioiva ja symppis olento.

2) Saksalainen: Tähän ei ole sen kummempaa perustetta. Kieli jostain syystä viehättää ja suht. lähellä ollaan Suomea.

3) Japanilainen: Jostain syystä japanilaisen miehen kasvonpiirteet viehättää. Ahkeria. Tosin kolmosena vasta siksi, koska japanilaiseen kulttuuriin ja perhe-elämään voisi olla vaikeampi sopeutua.

MUTTA voin olla puolueellinen, kun vain yhdestä noista kokemusta parisuhteessa. Ja siihenkin 10 v. kestäneeseen kokemukseen ollut erittäin tyytyväinen. Muut jäävät arvailujen ja mielikuvien varaan.

Äänestä

1.Amerikkalainen
-Karismaattisia
-Komeita,itsestään huolta pitäviä
-Hyvin toimeentulevia,koulutettuja
-Hyväkäytöksisiä
-Huumorintajuisia
-Osaavat hyvin englantia ;)

2.Venäläinen
-Karismaattisia
-Komeita
-Puhuvat tunteistaan
-Huumorintajuisia
-Miehekkäitä

3.Suomalainen
-Yhteinen kieli ja kulttuuri
-Kilttejä ja uskollisia
-Herkkiä

Äänestä
  • Tuo karismaattisuus on yleensäkin jännä juttu. Puhutaan kuin se olisi jokin ihmisen ominaisuus, vaikkei se sitä oikeastaan edes ole. Saati kansan ominaisuus. Itse asiassa karismahan on katsojan ominaisuus mitä suurimmassa määrin. Kyse on hänen tavastaan katsoa ihmistä. Se voi olla myös enemmän tai vähemmän ulkopuolelta tuotettu ja markkinoitu tapa katsoa ihmistä. Kun karismaattisuus liitetään johonkin kansaan, etniseen ryhmään tms, taitaa olla kysymys ihan siitä vanhasta kunnon eksotiikasta: vieraus ja erilaisuus koetaan kiehtovana ja hienona.

    Äänestä


No ethän sä muuta ajattelekaan.

Äänestä

  • Siitä saa plussapisteitä.

    Äänestä

No, jos nuoria naisia pitää haluttavuusjärjestykseen laittaa niin:

1) Italia. Varsinkin pohjoinen. Uskomattoman kauniita ja mukavia.

2) Ranska. Vähän sama kuin Italia, enemmän "eurooppalaisia" (?)

3) Irlanti (ja tässä oikeastaan samalla tietyt brittitytöt). On vaan niin elämää täynnä.

4) ja viis ja siitä eteenpäin, skandinaaviset maat Saksa ( Sveitsi ja Itävalta). Naisellisia!

5) ja sit Kreikka, USA, Kanada, Kreikka, Venäjä, Puola, muu Itä-Eurooppa jne.

Kivoja naisia on aika paljon kaikkialla. :)

Äänestä

hyvin nuori, kun et ilmeisesti tiedä, mitä kategoria tarkoittaa ja käytät silti sanaa otsikossasi.

Äänestä

Jos nyt pitäisi laittaa järjestykseen parhaimmat/haluttavimmat/karismaattisimmat miehet...

1. Britit
2. Pohjoismaalaiset
3. Joku muu maa; en osaa nimetä

Paitsi se mistä ihminen on kotoisin, on ykköslistalla ihmisen tunneäly, fiksuus ja muiden ihmisten kohtelu.

Varakkuus on toisarvoinen asia, mutta toki siinä mielessä tärkeä, että suomalaisena naisena olen tottunut tulemaan toimeen omillani ja en halua mitään elättiä. Mutta tämä palsta on niin loppumattoman pa*kanjauhannan tyyssija, että enpä viitsi enempää kirjoittaa. Sontaa tulee kuitenkin niskaan ja suomalaisilta miehiltä. Ja muuten jos ketään keuhkoilijaa kiinnostaa, minulla on nykyyään suomalainen mies, jolla on fiksuutta, tunneälyä ja jota kiinnostaa muukin kuin vetää mäyris olutta joka toinen päivä.

Äänestä

Nämä on nyt vähän erilaisesti, mutta pistetään nyt kuitenkin.. Elämäni miehet ovat olleet:

* lapsirakkaita
* kilttejä
* tunteikkaita
* leikkisiä
* syvällisiä
* harrastaneet jalkapalloa
* 3 /4:stä olleet, elleivät ammatiltaan, niin koulutukseltaan kokkeja.. (mä tiedän tää on spookia..)
* 3 suomalaista ja 1 Turkin kurdi

Äänestä

jotka miehellä pitää olla... vai miehet kansalaisuuden mukaan?

no (ei ihan tärkeys järjestyksessä sentään vaan assosisaatio järjestyksessä)

1) ystävällinen, joviaali muita kohtaan
2) rakastava ja hyvä sängyssä
3) luotettava
4) elämänhaluinen
5) positiivisuutta jakava (ei hiv juttuja tarkoiteta;D)
6) avoin menneisyytensä ja tulevaisuutensa suhteen
7) saman asteinen läheisyyden ja huomion tarve kuin minulla
8) kaunis katsella
9) huumorin tajuinen ja iloinen (tuon pitäisi olla ekana...)
10) kiinnostunut monista eri asioista esim. kulttuurit, suhteet, ihmiset, kummajaiset, uskonnot,
11) poikamainen mutta aikuisella tavalla (liittyy positiivisuuteen ja elämän asenteeseen)
12) realisti joka osaa välillä siepata jalat alta itseltään ja ympäristöltään etenkin minulta.
13) ei absolutisti mutta ei alkoholistikaan eli sitä mitä suurin osa miehistä ja naisista juomisessaan mielestäni (ainakin tuttavani) juuri edustavat: kohtuu käyttäjä
14) huolehtii minusta mutta osaa myös ottaa vastaan oman huolenpitoni (ei ole holhoava isähahmo vaan rakastaja ja aviomies tyyppinen huolehtija)

sitten ulkonäöstä jos mennään jotenkin "rotu"/kansalaisuus/ihonväri erotteluilla niin paremmuus järjestyksessä

1) Aasialaiset, perustelu, yleensä hyvä kroppaisia, iloisia tumma kutrisia miehiä ja muutenkin aasialainen ihonväri on kaunis (ei liian tumma mutta ei liian vaaleakaan). Aasian kulttuurit ovat myös olleet pikkutytöstä asti lähellä sydäntäni ja monet kielet ovat kauniin kuuloisia.

2) Etelä-eurooppalaiset, latinot? edelleenkin pysytään tummissa hyvissä kropissa mutta miehet saattavat olla liian pitkiä minulle (olen 167cm ja pidän kokoisistani tai hennosti pidemmistä miehistä)

3) Pohjoismaat, etenkin suomi. On todennäköisintä että löydän myös tumman miehen suomesta ja ainahan sen voi grillata jos vaaleus häikäisee silmää;d heh heh. plussaa tai miinusta ovat samanlainen kulttuuri, yhteiseltä tuntuva kieli (tosin palstalla on huomattu että vaikka puhumme täysin samaa kieltä ja tulemme samasta kulttuurista voimme olla kuin yö ja päivä mielipiteidemme vaihdon ja sen suhteen mitä on keskustelu)

3 ja puol) arabit... voiko noin edes sanoa... niillä tosin on joskus se parta ja se kyömynenä ja terroristinmaine mutta kukapa käski yli 50-v muhammed ukkoja kahtoa....

4) kaikki muut paitsi afrikkalaiset ja muut erittäin mustat (esim mustat intialaiset)
tämä nyt koskee siis vain ulkonäköä jos joku musta voisi täyttää kaikki edellä listaamani määrittelyt tuskin ihonväri tai silmien väri tai muu loppujen lopuksi merkitsisi niin paljon

5) mustat afrikkalaiset (naisissa tosin afrikkalaiset ovat kauniita mustat ja vaaleat... nojoo on taas erottelut;D) syy siihen miksi ovat viimeisenä luokituksessa johtuu siitä, että en koe tulevani toimeen heidän kanssaan enkä tunne yhtään afrikkalaisia miehiä (naisten kanssa olen tullut juttuun aina)

Kaikki tämä on tosin haaveilua sillä en ole vieläkään päässyt eroon ahman vaikutuksesta ja tuntuu vaikealta edes nähdä muita miehiä lisääntymis tai seurustelu/seksi tarkoituksessa (paitsi haavekuvina sitten kun erkanen ahmasta). Tämän huomaa esim. siitä että kun katson mies mallien kuvia en näe heissä mitään kaunista piirrettä, joka ei muistuttaisi minua ahmasta ja kun yritän löytää hellyyttä jotain tapaamaani miestä kohtaan torjun kaikki hänen suudelmansa alutkin, vaikka hän ihmisenä olisikin mielenkiintoinen, eikä edes ruma ja omaisia samoja arvoja kuin minä.

Ahma ei kuitenkaan ole sen kummempi kuin muutkaan miehet ja nuoren naisen on helppo saada tilalle parempikin ja näin onkin helppo ajatella kun hän on kaukana.
On helppo mielikuvituksessa solmia suhteita muihin miehiin ja kuvitella tapaavansa heitä ja nauravansa heidän kanssaan ja lempivänsä jopa mutta sitten näen taas ahman eikä muita miehiä ole olemassa... toisten miesten puhelinnumerot ja kuvat poistuvat muistista mutta en halua sinne enää ahmankaan kuvaa tallettaa.

Itse kontaktissa toiseen mieheen (kun mies haluaa koskettaa sinua ja puhua sinulle tuntemuksistaan ja kuinka kaunis ja viehättävä olet (siis suomalainen mies jopa!)) alkaa inhottaa ja tuntuu, että jos jatkaa ja osoittaa toiselle hellyyttä huijaakin itseään ja sitä toista, koska tietää/on tietävinään ettei ahmasta koskaan pääse.
Toisaalta jos voi unohtaa neljän vuoden avioliiton tuosta vain ja kaksi neljä vuotta kestänyttä teini-ihastusta niin luulisi kahden vuoden suhteenkin unohtuvan tuostavain (ainakin neljässä vuodessa;D). toivossa eletään ja edetään.

Äänestä

Minä en myöskään perusta tuohon kansalaisuuden mukaan, joten tässä lista tärkeistä ominaisuuksista:

*Älykäs
*Filosofinen
*Sivistynyt
*Taiteellinen
*Tunteikas
*Kiltti
*Luotettava
*Lapsi- ja eläinrakas
*Ulkoisesti itsestään huolehtiva
*Mielellään akateemisesti kouluttautunut

Äänestä

En osaa sanoa minkä maalainen erityisesti viehättää, mutta mies on enemmän kuin ok, jos...

- on raitis; ei tupakoi, ei ole viinaksiin menevä
- rehellinen ja reilu
- ei ole kade, mustasukkainen, äärioikeistolainen tai homofobiainen
- on ennakkoluuloton
- osaa puhua muustakin kuin urheilusta ja autoista
- huolehtii kunnostaan ja terveydestään (kuten minäkin teen)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minkälainen ? kirjoitti:

Myös kypsemmät naiset käy- tottakai.Perustelut myös.
Minulla on ensin
a) ruotsalainen mies (hyväkäytöksinen,
koulutettu, hellä ja samalla tulinen sängyssä)
b) britti, ainakin nuorempana siis tulinen rakastaja
c) saksalainen mies, samaa tiukkuutta sängyssä
d) suomalainen, mielummin koulutettu ja sivistynyt mies
samanlaisen taustan takia hyvä valinta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu