Auttakaa... Tytär menossa lasten tenniskurssille, eikä hajuakaan mitä jalkaan.
Kuulema lenkkareilla ei saa pelata. Mitä sitten voi jalkaan laittaa?
Kalliita pelikenkiä en haluaisi ostaa, kun lapsi kasvaa vielä ja jäävät kohta pieniksi. Sitten jos laji kolahtaa ja alkaa harrastamaan tosissaan, satsaan tietty kenkiin siinä missä muihinkin varusteisiin.
pelikengät
8
7231
Vastaukset
- Tuomas__Hki
Hei,
etsi huuto.netista (www.huuto.net) hakusanoilla lasten sisäpelikengät, tenniskengät tai tennistossut. Ehkä sieltä löytyy sopivaa.
Tuomas - Mr. Smith#
Tavarataloista saa halvalla pohjaltaan "kalanruoto"-kuvioisia kumitossuja, jotka näyttävät ihan asiallisilta. Pohjan pitää olla tasainen (ei kantapään alla korkoa) ja kuvion pitää olla oikeanlainen. Vertaa kumitossujen pohjakuvioita niihin oikeisiin tenniskenkiin. Sisäpelitossuja ei kannata ostaa massakentällä käytettäväksi, koska raakakumipohja kuluu hetkessä massalla pelatessa. Oikeat tenniskengät ovat näköispainoksia tukevammat ja vaimentavat iskuja juoksukenkien tapaan. Kevyelle juniorille nämä asiat ovat vähemmän tärkeitä ominaisuuksia kuin veteraaneilla. Maitokaupassa olisivat maksaneet 15 €.
- selvennyksestä
No nyt se pointti tuli, eli siis tuo "ei korkoa" taitaa olla se syy, miksi tavalliset lenkkarit ei käy. Mutta miksi se kuviointi sitten on niin tarkkaa...?
Okei, tästä lähetään osteleen, lapsen kurssi alkaa huomenissa. - harrastelija vaan
selvennyksestä kirjoitti:
No nyt se pointti tuli, eli siis tuo "ei korkoa" taitaa olla se syy, miksi tavalliset lenkkarit ei käy. Mutta miksi se kuviointi sitten on niin tarkkaa...?
Okei, tästä lähetään osteleen, lapsen kurssi alkaa huomenissa.Tärkein syy lenkkarikieltoon kai on se, että usein lenkkareissa on karkea, nappulamainen pohjakuvio, joka helposti rikkoo massakentän pinnan. Kuoppaisella
"pottupellolla" pelaaminen ei ole kenenkään etu. - Mr. Smith#
selvennyksestä kirjoitti:
No nyt se pointti tuli, eli siis tuo "ei korkoa" taitaa olla se syy, miksi tavalliset lenkkarit ei käy. Mutta miksi se kuviointi sitten on niin tarkkaa...?
Okei, tästä lähetään osteleen, lapsen kurssi alkaa huomenissa.Liian sileä tenniskenkä on massalla tosi liukas. Lenkkareiden telaketjukuvio tuhoaa massakentän pinnan. Lapsilla se ei ehkä ihan niin tarkkaa ole, jos kuvio on vähän turhan tiivis, koska liikkuminen ei ole rajua ja painoa on vähän.
- vaan tenniskengät
Mr. Smith# kirjoitti:
Liian sileä tenniskenkä on massalla tosi liukas. Lenkkareiden telaketjukuvio tuhoaa massakentän pinnan. Lapsilla se ei ehkä ihan niin tarkkaa ole, jos kuvio on vähän turhan tiivis, koska liikkuminen ei ole rajua ja painoa on vähän.
Lenkkitossuissa on karkeakuvioisen pohjan lisäksi usein terävät reunat joilla saa mukavia viiltoja massakenttään. Lenkkari ei tue jalkaa tarpeeksi tenniskentällä edestakaisin juostessa. Lenkkari kuluu myös itse nopeasti jos se jalassa tennistä pelataan
Aikuisten huipputason tenniskengät saa urheiluliikkeestä ~70 €:lla jos vähän tinkii.
Lasten tennisjalkineita olen nähnyt myytävän huomattavasti edullisemmin.
Muistakaa, että tenniskenkää voi käyttää muuhunkin kuin tenniksen pelaamiseen. - arskabani
vaan tenniskengät kirjoitti:
Lenkkitossuissa on karkeakuvioisen pohjan lisäksi usein terävät reunat joilla saa mukavia viiltoja massakenttään. Lenkkari ei tue jalkaa tarpeeksi tenniskentällä edestakaisin juostessa. Lenkkari kuluu myös itse nopeasti jos se jalassa tennistä pelataan
Aikuisten huipputason tenniskengät saa urheiluliikkeestä ~70 €:lla jos vähän tinkii.
Lasten tennisjalkineita olen nähnyt myytävän huomattavasti edullisemmin.
Muistakaa, että tenniskenkää voi käyttää muuhunkin kuin tenniksen pelaamiseen.Mielestäni jos pelataan kovalla alustalla tennistä niin siinä ei ole niin väliä onko lenkkarit vai tenniskengät. Tottakai tenniskengät sopii paremmin tenniksen peluuseen.
- (8)
arskabani kirjoitti:
Mielestäni jos pelataan kovalla alustalla tennistä niin siinä ei ole niin väliä onko lenkkarit vai tenniskengät. Tottakai tenniskengät sopii paremmin tenniksen peluuseen.
Jos oikeasti pelaa tennistä niin ei kannata laittaa lenkkareita.
Jos pelaa perustökkimistyylillä niin ihan sama millä kengillä kentälle menee kunhan ei tuhoa kenttää.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2135405NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325014Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku164800Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212037- 4031781
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a861650Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova141582Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131461- 891275
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791270