Jälleen kerran arpien piilottamisesta...
Tällä kertaa kyseessä siistit, vanhat arvet, jotka ovat ehkä ihan vähän koholla, muttei häiritsevästi, sen sijaan häiritsevää on se, kun ovat vaaleampia kuin muu iho ja siksi näkyvät. Millä näitä saisi vähemmän piiloon?
Auttaako Kelocote tai Mepiform? Kelocoten pitäisi auttaa vanhoihinkin arpiin, mutta vaalentaen, joten mahtaako olla hyötyä?
Aknearpiin sanotaan sinkkipastan auttavan, mutta varoitellaan levittämästä muualle kuin arpeen. No mitä jos sovellan tätä ja yritän saada muun ihon arpien ympäriltä vaalenemaan?
Itseruskettava kuulemma vain korostaa arpia, mutta jos sitä laittaa vaan arpiin niin mahtaisko auttaa?
Entäs erilaiset voiteet, B, E, kortisoni, kollageeni jne.? Palmarosa?
Olen yrittänyt kuoria ihoa monin konstein, hetken aikaa näyttäis olevan parempi mutta onko se vaan kuvitelmaa ja tuleeko ne arvet entistä pahemmin näkyville? :/
Kiitoksia jos viitsitte vastata :)
Vanhat vaaleat arvet.
4
3359
Vastaukset
- ongelmaaaa
kävin ihotautilääkärillä ja kielsi ehdottomasti kuorimasta näitä vaaleita läiskiä ihossa, voisi kuulema kuoria muuta ihoa ympäriltä vaaleammaksi, mutta mulla siitä ei apua =(, vaalentavan voiteen sain AVTICID 0, 025%, mutta ei siitäkään apua
jos itse saat jostain apua, kirjottelethan tänne palstaan ainakin mulle vinkkiä =)- jelppiä
Olen nyt yrittänyt tummentaa arpia laittamalla itseruskettavaa voidetta vain arpien kohdalle.
Tämä on onnistunut paremmin kuin odotin.
Vaatii monta levityskertaa ennen kuin arpiin tulee mitään väriä, ja lisäksi on vaikea saada se voide levittymään ainoastaan arven kohdalle. Tulokset alkavat kuitenkin näkyä!
Arpi ei enää erotu vaaleana ja kiiltävänä, vaan erivärisenä, johtuen itseruskettavasta. Omasta mielestä näin on kyllä parempi. Sitten kun arpi tummenee tarpeeksi, aion laittaa muuallekkin itseruskettavaa. Katsotaan sitten mitä käy :) - jelppiä
jelppiä kirjoitti:
Olen nyt yrittänyt tummentaa arpia laittamalla itseruskettavaa voidetta vain arpien kohdalle.
Tämä on onnistunut paremmin kuin odotin.
Vaatii monta levityskertaa ennen kuin arpiin tulee mitään väriä, ja lisäksi on vaikea saada se voide levittymään ainoastaan arven kohdalle. Tulokset alkavat kuitenkin näkyä!
Arpi ei enää erotu vaaleana ja kiiltävänä, vaan erivärisenä, johtuen itseruskettavasta. Omasta mielestä näin on kyllä parempi. Sitten kun arpi tummenee tarpeeksi, aion laittaa muuallekkin itseruskettavaa. Katsotaan sitten mitä käy :)Ei auttanut itseruskettava pidemmän päälle... Arpi ei kovasti loppujen lopuksi edes ottanut väriä, ja vaikka yritin tarkasti levittää, se sai kuitenkin oranssit "ääriviivat". Ehkä toimii paremmin isommissa arvissa:)
Täytyy miettiä jotain muuta :)
- Anonyymi
Onko kehitys tuonut 10v aikana helpotusta vaaleiden arpien häivytykseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729733Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1409337Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056769Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1985178- 1734919
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1443734- 1702571
- 762539
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642403- 582232